Eğitimcilere Özlük Haklar, Atama Ve Yerdeğiştirme Semineri

Aktif Eğitim Sen Kars İl Temsilciliği üyelerine özlük haklar ve atama ve yer değiştirme ile ilgili seminer verdi.Sendikanın il temsilciliğinde verilen seminer sonrası Aktif Eğitim Sen Kars İl Temsilcisi Seyit Uraçin, MEB'de mevzuatta sürekli...

Eğitimcilere Özlük Haklar, Atama Ve Yerdeğiştirme Semineri
15 Aralık 2014 Pazartesi 10:35

Aktif Eğitim Sen Kars İl Temsilciliği üyelerine özlük haklar ve atama ve yer değiştirme ile ilgili seminer verdi.

Sendikanın il temsilciliğinde verilen seminer sonrası Aktif Eğitim Sen Kars İl Temsilcisi Seyit Uraçin, MEB'de mevzuatta sürekli bir değişim yaşandığını, öğretmenlerin bu değişikliklerden pek haberdar olmadığını ifade ederek bu semineri gerçekleştirdiklerini söyledi.

Özellikle özlük hakları konusunda çoğu öğretmenin yeterince bilgi sahibi olmadığını gözlemlediklerini aktaran Uraçin, "Atama ve yer değiştirmenin sürekli değiştiği bir ortamda böyle bir seminer düzenleyerek üyelerimizi bilgilendirdik." dedi.

Sendikanın mevzuat sorumlusu Mehmet Berktaş'ın gerçekleştirdiği bilgilendirmede, üyelere sürekli değişen ve yenilen yönetmelikler hakkında bilgiler verildi. Berktaş, sendika üyelerine dava takip usulü, uzman öğretmenlik. norm fazlası öğretmenler, mobbing ve sendikal mevzuat hakkında açıklamalarda bulundu. En büyük, isteklerinin hiçbir üyelerinin dava süreci yaşamaması olduğunu vurgulayan Berktaş; "Fakat günümüzde yaşanan hukuksuzluklar karşısında MEB personeli maalesef adliye koridorlarında sıkça görülmeye başladı. Var olan hakların maalesef haksızlık olarak çalışanlara döndüğünü görüyoruz. Uzman öğretmenlikte yaşananların buna örnek teşkil ettiğini biliyoruz."

'MEB BAŞKA İŞLERLE UĞRAŞMAKTAN KENDİ İŞİNİ YAPAMIYOR'

Norm fazlası konusuna değinen Berktaş, öğretmenin burada çok ciddi haksızlığa uğradığının altını çizdi. Norm kadro belirlenmeden yapılan çalışmaların öğretmene olumsuz yansıdığı üzerinde duran Berktaş; "Her şeyini atandığı okula göre belirleyen öğretmen daha okula gitmeden norm fazlası durumuna düşmektedir. MEB başka işlerle uğraşmaktan kendi işlerine vakit ayıramamaktadır. Öğretmenin yaşadıkları MEB'in ilgisini çekmemektedir. Bu durumda olan bir öğretmenden performans beklemek zor."

Mobbing konusuna da değinen Berktaş, müdürden öğretmene, öğretmenden öğrenciye, öğrenciden öğretmene, veliden öğretmene okul idaresine karşı mobbingler yaşandığını, bu tür durumların kişiler üzerinde olumsuz etki oluşturduğunu, performansını olumsuz etkilediğini, öğretmenin okulunda mutlu olmadığını belirtti. Özellikle son zamanlarda yaşananlar öğretmenler odasında kutuplaşmalara yol açtığını, kimsenin öğretmenler odasına gitmeyi düşünmediğini aktardı. Berktaş, üyelerin soru cevap faslıyla seminere son verdi. Sendika olarak farklı konularda yeni seminerlerin devam edeceğini belirtip üyelerin katılımından dolayı teşekkür etti. Seminer üyelere yemek ikramıyla sona erdi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.