Eğitimde de 1990'lara Dönüş Sinyali..

Memurla hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinde, eğitimde de 1990’lara dönüşü hatırlatan talepler ortaya çıktı. Kalkınmada öncelikli yörelere sürekli atanan öğretmenler için ek tazminat talebi masaya getirildi.

Eğitimde de 1990'lara Dönüş Sinyali..
06 Ağustos 2015 Perşembe 13:14

1993’e kadar uygulandı

Memur-Sen tarafından verilen teklifte, öğretmenlere hizmet yerine göre değişmekle birlikte 79 liradan başlayıp 908 liraya kadar çıkabilen aylık ek tazminat ödenmesi talep edildi.

1993 yılına kadar uygulanan mahrumiyet ödeneği ile 19 Temmuz 1987- 30 Kasım 2002 arasında uygulanan olağanüstü hal tazminatının bir benzeri olacak talep, bu hafta toplu görüşme masasında sözlü olarak da sunulacak.

Yüzde 10 ile 90 arasında

Öğretmenlere ilişkin teklifte, kalkınmada öncelikli yörelerde sürekli görevle atananlara bu yörelerde fiilen çalıştıkları sürece ek gösterge dahil en yüksek devlet memuru aylığının belirlenen oranlarında ek tazminat ödenmesi istendi. Oranlar 1. Bölge’de yüzde 10, 2. Bölge’de yüzde 30, 3. Bölge’de yüzde 40, 4. Bölge’de yüzde 50, 5. Bölge’de yüzde 60, 6. Bölge’de yüzde 75, 7. Bölge’de yüzde 90 olarak belirlendi.

12 saatlik pazarlık

Memurların toplu sözleşme görüşmelerinin ikinci gününde başlayan işkolu oturumlarının ilki 12 saat sürdü.

BUGÜN’ün edindiği bilgiye göre yerel yönetimler, ulaştırma ve kültür alanlarında çalışan memurların taleplerinin görüşülmesi için önceki gün üç ayrı eşzamanlı toplantı yapıldı. Oluşturulan üç ayrı komisyonda yetkili sendika ile kamu işvereni temsil eden bürokratlar pazarlığa oturdu. Bu toplu sözleşmede öncekilerden farklı olarak, işkolları sunumları tüm tarafların katılımı ile değil yalnızca yetkili sendika ve kamu işveren temsilcisi arasında yapıldı.

Bu yıl bir ilk yaşandı

Bu nedenle işkollarının özlük hakları başta olmak üzere çalışma alanlarının özel talepleri konuşuldu. Sendikalar taleplerini tek tek bürokratlara anlatırken, ek bilgi ya da pazarlığa ihtiyaç duyulan konular derinlemesine irdelendi.

Merkeze uzak oturana yüzde 25 daha fazla

Tazminat talebinde, ulaşım mesafeleri de ek istek oldu. En yakın il ve ilçe merkezine uzaklığı en az 10 kilometre olan köy ve diğer yerleşim birimlerine sürekli görevle atananlardan kalkınmada öncelikli yörelerde görev yapanlara en yüksek devlet memuru aylığının yüzde 25’i, diğer il ve ilçeler için ise yüzde 15’i oranında ek tazminat ayrıca ödenecek.

197 liraya ulaşıyor

Bu durumda kalkınmada öncelikli yörelerde il-ilçe merkezine uzaklık koşulunu sağlayanların alacağı ek tazminat tutarı 197 lira daha fazla olacak. Böylece kalkınmada öncelikli yöreler için verilen ek tazminat tutarı toplamı bölgeye göre 276 ile 908 lira arasında değişecek.  
• Toplu sözleşme görüşmelerinde memuru enflasyona ezdirmedik kavgası
• Memurlar hükümetten hem zarar tazmini hem de yüksek zam isteyecek
• Güvenlik zaafiyeti nedeniyle memurlar devletten silah talep etti


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.