Emekli Maaşına Haciz Konulabilir Mi?

SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı gibi sosyal güvencelerden yararlanarak emekli olan kişilerin maaşlrına haciz gelebilir mi ?

Emekli Maaşına Haciz Konulabilir Mi?
19 Haziran 2014 Perşembe 16:20

 5510 Sayılı Kanun'un93 üncü maddesinde; Bu Kanun gereğince sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri, sağlık hizmeti sunucularının genel sağlık sigortası hükümlerinin uygulanması sonucu Kurum nezdinde doğan alacakları, devir ve temlik edilemez. Gelir, aylık ve ödenekler; 88 inci maddeye göre takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez. Bu fıkraya göre haczi yasaklanan gelir, aylık ve ödeneklerin haczedilmesine ilişkin talepler, borçlunun muvafakati bulunmaması halinde, icra müdürü tarafından reddedilir.” hükmüne yer verilmiştir.
Bu hükme göre Sosyal GüvenlikKurumu tarafından ödenen aylık ve gelirlere, sadece SGK’ya olan borçlar ve nafaka borçları için haciz konulabiliyor.

Bir emekli örneğin kredi kartı veya almış olduğu bir eşyadan dolayı borcu sebebiyle takibe uğrarsa, bu borç için maaşına haciz konulamaz. Ancak Halk Bankası, açtığı bir davada Yasanın bu hükmünün Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu iddia etti. Mahkeme bu iddiayı ciddi buldu ve konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Ancak, Anayasa Mahkemesi Mahkemenin bu talebini reddetmiştir.

Uygulamada memur emeklisinin maaşına haciz konulabiliyor

5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanunu’na göre aylık alan memur emeklileri ile dul ve yetimleri için haciz yasağı hükmü uygulanmıyor. Aylık ve gelirlere haciz konmasını engelleyen yasa hükmü 5510 sayılı Kanun’da yer alıyor.

15.10.2008 tarihinden önce memur olan memur emeklileri 5434 Sayılı Kanun’a göre aylık alıyorlar. Bu Kanunda ise aylıklara haciz konulamayacağı veya haczin emeklinin iznine tabii olduğu yönünde herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Memurlar için öteden beri haciz uygulandığı gibi bundan sonra da uygulanmaya devam edecektir.

Uygulama bu yönde olmakla birlikte 5510 sayılı Kanunun bazı hükümleri 5434 sayılı Kanuna tabi olanlara da uygulanmaktadır. Bu nedenle bize göre 5510 sayılı Kanunun 93 üncü maddesinin 15.10.2008 tarihinden önce memur olanlara uygulanamayacağına dair herhangi bir hüküm bulunmadığı için memur emeklilerinin de emekli maaşları için haciz yasağı bulunması gerekir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.