Emekli Sandığına Bağlı İken Başka Statüye Geçenlerin Emeklilikleri Hakkında Teklif

Emekli sandığına bağlı iken başka statüye geçenlerin emeklilikleri hakkında teklif

Emekli Sandığına Bağlı İken Başka Statüye Geçenlerin Emeklilikleri Hakkında Teklif
19 Haziran 2014 Perşembe 14:46

 Emekli Sandığına tabi olarak çalıştıktan sonra farklı bir statüye geçtiği için emekli ikramiyesi adaletsizliğine uğrayanlar için kanun teklifi verildi.
İstanbul milletvekili Dr. Celal DİNÇER tarafından hazırlanarak Meclis’e sunulan kanun teklifinde, Emekli Sandığına tabi olarak çalıştıktan sonra farklı bir statüye geçtiği için emekli ikramiyesi alamayanların bu ikramiyeleri alabilmeleri, ayrıca dava açarak ikramiyelerini alanlara da güncel katsayılar üzerinden ödeme yapılması hedefleniyor.

Kanun teklifinin gerekçesinde konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi:

“5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu’nun 89. maddesine göre, hizmet sürelerinin tamamı 5434 sayılı Kanun ve/veya 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun geçici 4. maddesi kapsamında geçenlerden emekli, adi malûllük veya vazife malûllüğü aylığı bağlanan veyahut toptan ödeme yapılan asker ve sivil tüm iştirakçilere, her tam fiili hizmet yılı için aylık bağlamaya esas tutarın bir aylığı emekli ikramiyesi olarak verilmektedir.

İdare tarafından, birleştirilmiş hizmet süreleri üzerinden aylık bağlananların memuriyet sürelerine bu görevlerinden ayrıldıkları tarihteki emekli keseneğine esas aylık unsurları (gösterge, ek gösterge, taban aylık, kıdem aylığı ve emeklilik tazminatı) üzerinden ve aylık bağlandığı tarihteki katsayılar dikkate alınarak emekli ikramiyesi hesaplanmaktadır.

Birleştirilmiş hizmet süreleri üzerinden aylık bağlananların memuriyet sürelerine ilişkin hak kazandıkları ve aylık bağlandığı tarihteki katsayılar esas alınarak hesaplanan emekli ikramiyesinin, aylık bağlandığı tarih ile emekli ikramiyesinin ödendiği tarih arasında geçen dönem için paranın satın alma değerindeki kaybı telafi etmek üzere güncelleneceğine dair mevzuatlarında herhangi bir hüküm bulunmadığından, 5434 sayılı Kanunun geçici 223 üncü maddesinin birinci fıkrası hükmü gereği aynı Kanunun 89 uncu maddesinin üçüncü fıkrasına göre ilgililere aylık bağlandığı tarihteki katsayılar dikkate alınarak hesaplanan emekli ikramiyesi ödenmektedir. Ödenen bu ikramiyeler, güncellenmemesi nedeniyle çok küçük meblağlarda kalmakta ve adaletsiz uygulama nedeniyle yargıya taşınmaktadır.

Uzun yıllar Emekli Sandığı’na tabi olarak devletine hizmet etmiş kişilerin sırf son çalıştıkları statünün Emekli Sandığı olmaması nedeniyle emekli ikramiyesi alma hakkından yoksun bırakılmaları, sonrasında yargı kararıyla ödenmesi kesinleşen ikramiyelerinin, yapılan hesaplamaların ardından, Türk Lirasından altı sıfır atıldığı gerekçesi ile altı basamağın silinerek “ikramiye” adı ile bir ödeme yapılmasının, “külfet-nimet dengesi”ni korumadığı, “sisteme duyulan güveni” ve “sosyal adalet duygusunu” zedelediği düşünülmektedir.

Ayrıca; Anayasa Mahkemesi’nin 18/6/2013 tarihli ve E.: 2012/147, K.: 2013/78 sayılı Karan ile Kanununun geçici 206 ncı maddesinde yer alan “8.9.1999 tarihinde Sandık iştirakçisi olanlardan...” ibaresi iptal edilmiş olup, İptal Kararının Resmi Gazete’de yayımlandığı 18/1/2014 tarihinden başlayarak bir yıl sonra yürürlüğe girmesi hüküm altına alınmıştır. Sosyal güvenlik reformunun yapıldığı 8.9.1999 tarihinde benzer durumda olan kişilerden, çalışabilecek güç ve kuvvete sahip olamama ya da ileri yaşlan dolayısıyla kendilerini istihdam edecek bir işveren bulamama gibi nedenlerle emekli olmak için gerekli olan ilave prim ödeme gün sayısına ulaşamama durumu söz konusu olabileceği gibi bazı sigortalıların, çalışma istek ve arzusuna sahip olmasına rağmen, sağlık sorunları nedeniyle çalışmalarının mümkün olamayacağı gerçeği göz önüne alındığında artık bu kişiler için emekli olma ve yaşlılık aylığı alabilme hakkının tamamen ortadan kalkması söz konusu olabilecektir. Bu nedenle, 8.9.1999 tarihinde Sandık iştirakçisi olanlar ile bu tarihten önce iştirakçiliği sona erenler arasında adil ve makul olmayan farkın giderilmesi gerekmektedir.

Yıllarca emek verip, prim ödeyerek çalışanların hak ettiği emekli ikramiye tarihindeki güncel değerlere ulaşmasını sağlayarak sosyal adaletin sağlanmasına katkıda bulunulması teklifimizin gerekçesini oluşturmaktadır.”

Teklif metni:

TÜRKİYE CUMHURİYETİ EMEKLİ SANDIĞI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 8/6/1949 tarihli ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun 89 uncu maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“İkinci fıkra uyarınca ödenecek emekli ikramiyesi, bu Kanun veya 5510 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesi kapsamına giren görevlerde geçen her tam fiili hizmet yılı ile sınırlı olarak bu görevlerden ayrıldıkları tarihteki, görevden ayrılma tarihleri ile emeklilik işlemleri arasında bir yıldan fazla süre bulunanlarda emeklilik talebinde bulunduğu tarihte emsallerinin emeklilik keseneğine esas aylık tutan üzerinden ve aylığın başlangıç tarihindeki katsayılar dikkate alınarak ödenir. Mülga 2829 sayılı Kanunun 12 nci maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesi ile üçüncü fıkrasının son cümlesinin bu maddeye aykırı hükümleri uygulanmaz."

MADDE 2- 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun geçici 206 ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 206- 8.9.1999 tarihinde Sandık iştirakçisi olanlar ile bu tarihten önce iştirakçiliği sona erenlerden 50 ve daha yukarı yaşlarda bulunanlar, yaş haddi nedeniyle istekleri üzerine veya re'sen emekliye ayrıldıklarında fiilî hizmet sürelerinin 10 yılım doldurmuş olmak şartıyla emekli aylığına hak kazanırlar.”

MADDE 3- 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun geçici 223 üncü maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Bu maddenin yürürlük tarihinden önce, mülga 2829 sayılı Kanunun 8 inci maddesi uyarınca birleştirilen hizmet süreleri üzerinden emeklilik, yaşlılık ya da malullük aylığı bağlananlar ile ölenlerin hak sahiplerine, varsa açtıkları davalardan vazgeçmeleri ve bu Kanunun 89 uncu maddesindeki şartların varlığı halinde aynı esas ve usuller çerçevesinde emekli ikramiyesi veya yeniden hesaplanan emekli ikramiye farkı ödenir. Davalardan vazgeçilmesi halinde, mahkemelerce Sosyal Güvenlik Kurumu lehine hükmedilecek vekalet ücretleri Kurumca tahsil edilmez.”

MADDE 4- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 5- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.