Emniyetten Sürücülere: Radar Görüntüsünü İzlemek İstiyorsanız Mahkemeye Başvurun

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Uygulama ve Denetleme Başkanlığı, hız ihlali yapan sürücülerin, radar görüntülerini izlemek istemeleri halinde mahkemeye müracaat etmeleri gerektiğini bildirdi. Resmi internet sitesinden vatandaşların sorularını...

Emniyetten Sürücülere: Radar Görüntüsünü İzlemek İstiyorsanız Mahkemeye Başvurun
10 Kasım 2014 Pazartesi 14:32

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Uygulama ve Denetleme Başkanlığı, hız ihlali yapan sürücülerin, radar görüntülerini izlemek istemeleri halinde mahkemeye müracaat etmeleri gerektiğini bildirdi.

Resmi internet sitesinden vatandaşların sorularını cevaplandıran Daire Başkanlığı, "Hız ihlali yapan sürücülerin, uygulanan cezai müeyyideye itiraz etmesi halinde, sürücü radar görevlisinin yanına kesinlikle gönderilmez, radar görevlisi de çevirme ekibinin yanına çağrılmaz. Hız kayıtlarını görmek isteyen sürücülere, 1 Kasım 1984 tarihli ve 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun çerçevesinde yazılı müracaatta bulunabilecekleri ve Kabahatler Kanunu’nun 27'nci maddesi doğrultusunda itiraz için sulh ceza mahkemesine başvuruda bulunabilecekleri belirtilir. Dilekçe ile müracaat edilmesi halinde, ihlale ilişkin fotoğraf da gönderilir." açıklamasında bulundu.

PLAKAYA CEZA YAZILIR MI?

Araçların tescil plakasına ceza yazılıp yazılmayacağı konusunda da açıklamada bulunan Trafik Uygulama ve Denetleme Başkanlığı, şu görüşü dile getirdi: "2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 116. maddesinde; 'Trafiği tehlikeye düşürecek, engel olacak şekilde veya yasaklanmış yerlerde park etmiş araçlara veya trafik kural ve yasaklarına aykırı davranışları belirlenmiş bulunan, kara yolları ağırlık kontrol mahallerinde işaret, ışık, ses veya görevlilerin ikazına rağmen tartı sistemine girmeden seyrine devam eden ve sürücüsü tespit edilemeyen araçlara, tescil plakalarına göre ceza veya suç tutanağı düzenlenir. Para cezasının ödenmesi gerektiği hallerde, trafik kaydında araç sahibi olarak görülen kişiye cezayı ödemesi için posta yoluyla tebligat yapılır, bu şekilde tebliğ edilemeyen tutanaklar ilgili tahsil dairesinin ilân asmaya mahsus yerinde liste halinde ilân edilir, ilân tarihini takip eden otuzuncu gün tebligat yapılmış sayılır ve bu cezalar 114 ve 115'inci maddelerde belirtilen şekilde takip ve tahsil olunur.' şeklindeki hükümler gereğince yasal işlemler yapılmaktadır."

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.