Engelli Öğretmenlerin Öncelikli Atanmaları İçin Başvuruda Bulunduk

Anadolu Eğitim Sen Sendikası :Engelli Öğretmenlerin Öncelikli Atanmaları İçin Başvurduk

Engelli Öğretmenlerin Öncelikli Atanmaları İçin Başvuruda Bulunduk
21 Temmuz 2014 Pazartesi 17:57

Engelli Öğretmenlerin Öncelikli Atanmaları İçin Başvurduk:

Ülke nüfusumuzun %12,29 u engelli. Aileleri ile birlikte neredeyse 20 milyon kişi “engelli olma” sorunun muhatabıdır. Böyle bir gerçeğe rağmen, engelli insanlarımızı hayata dahil etmek, yaşamlarını kolaylaştırmak adına atılan adımların sayısı yok denecek kadar az. Tüm güçlükleri aşarak bir meslek edinmiş olan engellilerimize eziyet etmekten de vaz geçmiyoruz. Eğitim fakültelerini başarıyla bitiren engelli öğretmenler de onlar arasındadır.


2014 Engelli KPSS 27 Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirildiğinde önemli bir kısmı öğretmen adaylarından oluşmaktaydı. 2014 Öğretmen ilk atama kılavuzunun yayınlanmasını beklediğimiz şu günlere bakanlık tarafından engelli öğretmen alımına ilişkin lehte-aleyhte bir açıklama yapılmış değildir. 15.05.2008 tarih ve 5763 sayılı Kanun ile 4857 sayılı İş Kanunu’nun 30. maddesi değiştirildi ve kamu kurumları için özürlü personel çalıştırma oranı yüzde 4 olarak belirlendi. Anadolu Eğitim Sendikası olarak MEB teşkilatı içinde ve eğitim sınıfında istihdam edilen engelli öğretmen sayısının bu oranı karşılamadığını biliyoruz. Bugün itibari ile MEB İKGM makamına ulaştırdığımız talep yazısında, 2014 Yılı Öğretmen İlk Atamaları öncesi ve Bakanlar Kurulu Kararına konu kontenjanlardan bağımsız olarak müstakil bir ENGELLİ ÖĞRETMEN ATAMASI yapılmasını talep etmiş bulunmaktayız. Engelli meslektaşlarımızın yanında, talebimizin arkasında olacağız.

                                                               Anadolu Eğitim Sendikası Genel Merkezi

Sayı: 779-14/2641 Tarih:21/07/2014
Konu: Engelli Öğretmen İstihdamı
İlgi: 4857 sayılı İş Yasası Madde 30, 657 sayılı Devlet Memurları Yasası Madde 53, 4688

                                                                             TC
                                                                           MEB
                                                           İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’ne

Bilindiği üzere Mayıs 2008 tarih ve 5763 Sayılı Kanun ile 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 30. Maddesi değiştirilmiş ve kamu kurumları için özürlü personel çalıştırma oranı yüzde 4 olarak belirlenmiştir. Bakanlığımız teşkilat yapısı içinde kadrolu istihdam edilen engelli öğretmenlerin oranı %4 ün çok altındadır. 
2014 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı 27 Nisan 2014 tarihinde yapıldı.

Yapılan bu sınava Lisans düzeyinde 6081 engelli aday katılırken Sınava lisans düzeyinde girenlerin önemli bir kısmını engelli öğretmen adayları oluşturmuştur.
Engelli öğretmen alımıyla ilgili bakanlığımızın herhangi bir açıklama yapmaması sınava giren engelli öğretmen adaylarını son derece tedirgin etmiş durumdadır.
Bilindiği üzere 2012 yılında yapılan o zaman ki adıyla Özürlü Memur Seçme Sınavı’na giren engelli öğretmen adayları dönemin Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in yaptığı “Engelliden öğretmen olmaz” açıklamasıyla büyük üzüntü yaşamışlardı. Bakanımızın bu açıklamasından sonra engelli öğretmen adaylarının büyük bir kısmı memurluk tercihi yaparak istemeyerek de olsa öğretmen olma hayalini ertelemişlerdi.

Bütün bu yaşananlardan sonra Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 Şubat 2013 tarihinde yapılan grup toplantısında “Engelli öğretmen olamaz diye bir düşünceyi biz tanımıyoruz. Engelli de bal gibi öğretmen olur hem de çok iyi öğretmen olur” açıklamasının ardından harekete geçilerek 600 engelli öğretmen alımının gerçekleştirileceği açıklamıştı.

Ancak engelli öğretmen alımı için kılavuz yayınlandığında adaylar yeni bir şok yaşamıştı. Kılavuzda herhangi bir kamu kurumunda memur olarak çalışan adayların öğretmen alımı için başvuru yapamayacağı yazılmıştı.

Açıklanan sebeple, ilan edilen 600 kişilik kadronun 288′i boş kalmıştı. Ellerinde olmayan bir sebepten dolayı memur olmak zorunda kalan engelli öğretmen adayları pes etmemiş, sendikamızın da desteklediği girişimleri sonucunda, geçtiğimiz Mart ayında 200 engelli öğretmen alımı gerçekleştirilmiştir.
Gelinen bu sürece bakıldığında Milli Eğitim Bakanlığının 2014 EKPSS puanıyla öğretmen alımıyla ilgili açıklama yapmaması 2012 yılında yaşanan mağduriyetlerin tekrarlanacağı endişesi yaratmıştır.

Önümüzdeki Temmuz ayında yapılması beklenen engelli memur atamalarına engelli öğretmen atamasındaki belirsizlikten dolayı birçok öğretmen adayı başvurmak zorunda kalacaktır. Bu durum hem atama bekleyen öğretmen adaylarını mağdur edecek hem de memur olarak atanmak isteyen diğer lisans mezunlarının önünü tıkayacaktır. Açıklanan nedenlerle:

1. Öğretmen alımlarının memur alımlarından önce yapılması
2. Engelli öğretmen alımının yasal zorunluluk olan %4 oranına karşılık gelecek kadro için olağan öğretmen atamalarından bağımsız ve öncelikli olarak yapılması için gereğini arz ve talep ederim.

Cansel GÜVEN
Anadolu Eğitim Sendikası
Genel Başkanı 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.