Engelli Yakını Olana Tayin Ne Oldu?

Genel ya da özel hayata müessir olan, insanların yaşamını etkileyen kanunların kanun yapma tekniğine uygun hazırlanması çok önemlidir.

Engelli Yakını Olana Tayin Ne Oldu?
09 Temmuz 2014 Çarşamba 16:05

   Aksi şekilde hazırlanan, yani komisyonlarda yeterince incelenmemiş, doğru bir Türkçe ile dile alınmamış, ilgili uzmanlarına görüş danışılmamış, alelacele torba yasa mantığıyla çıkan kanun hükümleri, ya toplumda hedeflediği etkiyi yaratmaz ya da istenmeyen sonuçlara yol açabilir.
  Torba yasa dönemi
Son dönemde adeta kanun yapma teknikleri bir tarafa bırakılarak, sürekli torba yasalar ile alelacele Meclis'ten çıkarılan bazı yasa hükümleri de hedeflenen etkiyi yapmamış görünüyorlar.
Engelli memurların yer değiştirme suretiyle atamada kolaylık
   Bu kanun hükümlerinden biri de, engelli yakını olan memurlara kolaylık getirilmesini amaçlayan ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapan hüküm oldu.
   657 sayılı Kanunda torba yasa ile şubat ayında yapılan değişiklik sonucu, 72 inci maddeye “İlgili mevzuatı uyarınca verilecek rapora göre kendisi, eşi veya birinci derece kan hısımlığı bulunan bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri engelli olan memurların engellilik durumundan kaynaklanan yer değiştirme taleplerinin karşılanması için düzenlemeler yapılır.” şeklinde bir hüküm eklendi.
Kanun lafzındaki eksiklikler
   Bu hüküm gereğince kendisi, eşi veya bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri engelli olan personelin engellilik durumundan kaynaklanan yer değiştirme taleplerinin öncelikli olarak karşılanmasını sağlayacak düzenlemeler yapılacaktı. Ancak genel ifadeler içeren, süre sınırı koymayan, kurumları zorlayıcı ifadeler içermeyen, bu yükümlülüğü takip edecek kurum ve kuruluşu belirtmeyen, yani kanun yapma tekniğine uymayan bu düzenleme havada kalmış gibi görünüyor. Çünkü aradan geçen süre boyunca hiçbir kurum engellilik durumundan kaynaklanan yer değiştirme taleplerinin öncelikle karşılanmasını sağlayacak şekilde kendi yönetmeliklerinde değişiklik yapmadı.
   Muhtemelen 657 sayılı Kanunun hayata geçememiş hükümleri arasında yerini alacak gibi görünen bu hükmün engelli personelinin sorunlarına çözüm olmadığı da ortada.
Kaynak: memurunyeri.com 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.