Erdoğan'a 'gizli Kpss Raporu Sunulduğu' İddiası

Taraf gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) kaldırılması için ‘Beyefendiye özel çok gizli KPSS planı’ sunulduğu iddialarını içeren belge yayınladı. Sürmanşetten verilen haberde, AK...

Erdoğan'a 'gizli Kpss Raporu Sunulduğu' İddiası
19 Ocak 2015 Pazartesi 11:38

Taraf gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) kaldırılması için ‘Beyefendiye özel çok gizli KPSS planı’ sunulduğu iddialarını içeren belge yayınladı. Sürmanşetten verilen haberde, AK Partililerin devlet kadrolarına yerleştirilmesi için KPSS'de lisans şartının esnetilmesinin istendiği, hatta KPSS'nin kaldırılması gerektiği, Başbakan Davutoğlu'nun atamalar konusunda dikkatli olmamakla eleştirildiği öne sürüldü.

Taraf’tan Hüseyin Özay’ın haberinde 'KPSS raporu' başlığıyla bir belgeye yer verildi. “Çok Gizli, Beyfendiye Arz” notu ile oluşturulan iki sayfalık özet rapor, “amaç”, “sorunlar”, “KPSS Eylem Planı” ve “Medya Planlaması” olmak üzere dört başlıktan oluşuyor. Raporda öncelikle KPSS ile ilgili AK Partililerin yaşadığı sıkıntılar anlatılıyor. AK Parti’ye oy verenlerin ve AK Parti yöneticilerinin yakınlarının, KPSS’yi kazanamadığı belirtilerek, KPSS’nin mutlaka kaldırılması gerektiği vurgulanıyor. Raporda, şoför, hizmetli gibi lise mezunlarının başvurduğu alt hizmet kadrolarını partililerin tercih etmediği de belirtilerek, partililerin daha çok, A grubu kadrolara başvuruda bulunduğu kaydediliyor. Raporda, A grubu kadrolar için lisans şartının esnetilmesi gerektiği vurgulanıyor.

'İKTİDARLA YÜZDE 100 UYUMLU PERSONEL'

Raporda, KPSS’nın kaldırılması ile buna ilişkin ve medya planlaması konusunda da ayrıntılı bilgiler yer alıyor. Kamuoyunun oluşturulmasının ardından da, KPSS kademeli olarak kaldırılacak. Raporda KPSS eylem planının ayrıntıları şöyle sıralanıyor:

"Devlet bürokrasisinin paralel yapı ile irtibatlı veya irtibat şüphesi taşıyan tüm kadrolardan temizlenmesi.

Devlet kurumlarındaki paralel yapı temizliğinin, o kurumların partimizle ilişkileri açısından yeterli olmadığı bu nedenle de tüm kilit noktalarda ön koşulsuz olarak sadece partimizle yüzde yüz uyumlu çalışacak personelin istihdamının gerçekleştirilmesi.

Partimiz il ve ilçe teşkilatları ile iltisaklı tüm kadroların, devlet kurumlarında azami ölçüde istihdam edilmesi teşkilatlarımızın genel talep ve arzusunu oluşturmaktadır.

Yukarıdaki amaçların gerçekleştirilmesi hususunda parti referansında suistimaller yaşandığı, Sayın Başbakan’ın bu konulardaki reflekslerinin söylem bazında kaldığı, atamalarda bu kriterlere gereken özeni göstermediği ve rahatça yanıltılabildiği, bakan düzeyinde ise hâlâ Paralel yapıya nötr yaklaşanların mevcudiyeti, partimizin geleceği açısından ciddi bir tehlike oluşturmaktadır.

4 yıllık lisans mezunlarının girebildiği temmuz ayında yapılan KPSS’ye ise yaklaşık 600 bin civarı katılım olmakta, devlet kurum ve kurullarına atama yapılmaktadır. (Öğretmen, TRT, SPK, Maliye, Gümrük vs…) Bu sınavda sadece 12’de 1 oranında kazanma söz konusu olduğundan, adaylarımızın büyük ölçüde elendiği görülmektedir.

KPSS ile devlete memur alımında teşkilatlarımızdan gelen şikayetler daha çok puan yüksekliğinde yoğunlaşmaktadır. Bu nedenle de istenen puanı almakta zorlanan on binlerce partili aday istihdam edilememekte ve bu durum teşkilatlarımızda rahatsızlığa sebep olmaktadır.

Devlete memur alımında bir başka açmaz mülakatlardır. Mülakat heyetlerinin oluşturulmasında gereken dikkatin gösterilmediği, bazı CHP ve MHP’li adayların hatta paralelci adayların tanıdıkları vasıtasıyla heyetleri manipüle ettikleri ve memur olarak alındıkları tarafımıza ulaşan raporlarda yer almaktadır.”

'DÜŞÜK PROFİLLİ İŞ İSTEMİYORLAR'

Cumhurbaşkanı’na sunulan raporda, devlet kadrolarına AK Partililerin yerleştirilmesi amacıyla KPSS’nin tümden kaldırılması gerektiği düşüncesi şu şekilde ifade ediliyor: "l Lise ve meslek yüksek okulları mezunlarının girebildiği, yaklaşık 2.5 milyon adayın başvurduğu 2 yılda bir eylül ayında yapılan sınav, çok düşük bir iş profili taşıdığından (Hizmetli, şoför vs.) partililerce tercih edilmemektedir. Bu sebeple lisans şartı esnetilerek lise mezunlarının da diğer iş gruplarına başvurabilmesi sağlanmalıdır. Bu konuda gerekirse MEB tarafından hazırlanacak eğitim programlarıyla lisans eksikliğinin telafisinin uygun olduğu değerlendirilmektedir.” l Genel toplamada 3,5 milyon katılım ve 70 bin civarı kazanım gözönüne alındığında 50’de 1 kazanma fevkalede düşük bir oran olduğundan bu sınav devam ettiği sürece istenen sayıda kadrolarımızın yasal olarak atanması mümkün görünmemektedir. Bu nedenlerle KPSS’nin tümden kaldırılması da önemli bir alternatif olarak değerlendirilmelidir.” l Yüksek bürokrasiye atamalarda vazgeçilmez şart olarak MİT onayı aranmalıdır. Her kim olursa olsun tekli referansın yeterli kabul edilmemesi, kabineden yapılan atamaların dahi mutlak surette denetlenmesi elzemdir.”

DAVUTOĞLU'NA ELEŞTİRİLER YER ALIYOR

Raporda, Davutoğlu ve bakanlara yönelik eleştiriler de yer alıyor. Davutoğlu’nun atamalar konusundaki çalışmalarının, “söylem bazında” kaldığı belirtilerek, Davutoğlu’nun kadrolara AK Partillilerin atanması konusunda gerekli hassasiyeti göstermediği kaydediliyor. Bakanların da eleştirildiği raporda, birçok bakanın paralel yapı ile mücadelede nötr kalmayı tercih ettiği kaydedildiliyor. Raporda, işe alımlarda oluşturulan sözlü komisyon heyetine, bazen CHP’li ve MHP’li üyelerin sızdığı ifade edilerek, bunların önüne geçilmesi gerektiği belirtiliyor.

MEDYA BÖYLE KULLANILACAK

Raporda medyada KPSS’nın güvenilir bir sınav olmadığı yönünde haberler yapılması gerektiği de kaydediliyor. Raporda medya ile ilgili kısım şöyle:

"Yaptırılacak güçlü haberlerle KPSS’nin güvenilirliğinin olmadığı işlenmeli.

Paralel yapının soruları çaldığı, tüm devlet kadrolarını ele geçirdiği, sadece cemaatten kişilerin sınavı kazandığı haberleştirilmeli ve bu haberler ısrarla sürdürülmeli.

KPSS’yi kazanamayan adaylarla röportajlar yapılmalı “Paralel yapı hakkımızı yedi” türü haberler yayınlanmalı.

5 yıl önce iptal edilen KPSS sınavının gündem yapılması yeterli etkiyi uyandırmama ihtimali gözönünde bulundurularak, diğer sınavlarla ilgili de çalışma yapılıp, kamuoyu gündemine getirilmeli."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.