EŞ DURUMUNDA 3 YIL ŞARTI İÇİN FLAŞ GELİŞME

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nün Zorunlu Çalışma Yükümlüsü Öğretmenlere ilişkin açıklaması doğrultusunda değerlendirmelerde bulundu. Koncuk; “17 Nisan’da yürürlüğe giren MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği kapsamında Doğu ve Güneydoğu illerine zorunlu hizmet için gitmek isteyen öğretmenlerde 3 yıl şartı aranmayacak. MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün bu konudaki açıklaması, duyurduğum şekilde yapılmıştır. Özür durumu devam eden, zorunlu hizmetini ertelemek isteyenlerden 3 yıl kesintisiz sigorta şartı istenmeyecektir. Hayırlı olsun” dedi

EŞ DURUMUNDA 3 YIL ŞARTI İÇİN FLAŞ GELİŞME
10 Haziran 2015 Çarşamba 23:36

ZORUNLU ÇALIŞMA YÜKÜMLÜSÜ ÖĞRETMENLERE İLİŞKİN AÇIKLAMA
A- Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden aile birliği mazeretine bağlı yanma ataması yap.lanh.rdan. Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 45 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine göre aile birliği mazeretine bağlı olarak zorunlu hizmetini erteleteceklerin eşleri sigortalı olanlardan kesintisiz 3 yıllık sigorta primi ödenmesi istenmeyecektir. Bu öğretmenlerimizin erteleme işlemlerinde; eşlerinin çalıştığına dair işyerinden alacağı bir belge ile sigorta prim kesintilerim gösterir belge yeterli olacaktır.

B~ 1. 2 ve 3 üncü hizmet alanlarında görev yapmakta olan zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerin zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına iller arasında yer değiştirme isteğinde bulunamayacakları yönünde sözlü olarak müracaatlar Bakanlığımıza iletilmektedir.

Bilindiği gibi, bu konuya ilişkin İller Anısı isteğe Bağlı ve /.orunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer değiştirmelerine  İlişkin Duyurunun 7 nci maddesinde; “Birinci, ikinci ve üçüncü hizmet alanlarında görev yapan zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden sağlık ve eş durumu mazeretleri nedeniyle zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenmiş olanlar ile başvuruların son günü itibarıyla adayIıkları kaldırılmış olanlar, istemeleri halinde zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına yer değiştirme başvurusunda bulunabilecektir. Bu kapsamdaki öğretmenlerde bulundukları ilde 3 yıllık çalışma süresi aranmayacak; tercihlerinden herhangi birine atanamayanlar ise bulundukları yerlerde görevlerine devam edecektir.” denilmektedir.

Bu çerçevede I. 2 ve 3 üncü hizmet alanlarında görev yapmakta olan zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden 7 nci madde kapsamında bulunanalar, istemeleri halinde 3 yıllık çalışma süresi aranmadan zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına yer değiştirme başvurusunda bulunabileceklerdir.

İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.