Eş Özrü’nde 3 Yıl Kesintisiz Sigortalı Şartı Kabul Edilemez

Eş Özrü’nde 3 Yıl Kesintisiz Sigortalı Şartı Kabul Edilemez

Eş Özrü’nde 3 Yıl Kesintisiz Sigortalı Şartı Kabul Edilemez
21 Ekim 2014 Salı 10:54

    Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin taslağı kamuoyu ile paylaşıldı. Bazı güzel uygulamalar göze çarparken kesinlikle kabul edilemeyecek eş özrü maddesi ise yadsınamaz. Eşi sigortalı çalışanların 3 yıl kesintisiz sigortalı olması 
   Bilindiği üzere 16 Ağustos 2014 cumartesi günü resmi gazetede yayınlanan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile memurlardan sigortalı çalışan eşler için yeni bir düzenleme getirilmişti. Bu değişikliği öngören yönetmeliğin  4. Maddesi ile beraber 19/4/1983 tarihli ve 83/6525 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğinin 14 maddesine, memurlara sigortalı çalışan eşler için ilk kez eş özrüne bağlı yer değiştirme hakkı tanınmıştı. Sigortalı çalışan eşler için  aile birliği mazeretine dayanarak yer değiştirme hakkının verilmesi her ne kadar ilk olsa da uygulanış bakımından geçersiz bir hüküm olarak karşımıza çıkmıştı çünkü ilgili çerçeve yönetmeliğe göre “Kamu personeli olmayan eşinin, talep edilen yerde kesintisiz son üç yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde bu durumda olan eşin bulunduğu yere atanması suretiyle yapılabilir” cümlesine uygun sigortalı eşlerin bulunması neredeyse imkansızdı. Teorikte verilmiş bu hak pratikte uygulanamadıktan sonra hiçbir anlamı da kalmıyordu.
 
  Madalyonun Milli Eğitim Bakanlığı tarafında ise bu şekilde uygulama yapılıp yapılmayacağı beklenirken sigortalı çalışan eşler ile aile hayatı kuran öğretmenler tedirgince bekliyordu. Aynı zamanda sendikalarca çerçeve yönetmeliğinin “3 yıl kesintisiz sigortalı olma “ hususuna dava açıldığı için dava sonuçlarının da beklenmesi gerekiyordu çünkü hukuk açısından çerçeve yönetmeliğin ilgili maddesine yürütmeyi durdurma ihtimali gözden kaçırılmaması gerekir. Her şeye rağmen MEB çerçeve yönetmeliği kendi yönetmeliğine de uygulamak istiyor.
 
 Açıkçası, Bakanlığının öğretmenleri mağdur eden çerçeve yönetmelikteki  3 yıl kesintisiz sigortalı olma şartını öngören düzenlemeyi kendi Yönetmeliği’ne  eklemesi beklenmiyordu çünkü çerçeve yönetmelikte dahi sigortalı eşler ile evli memurlara mazerete bağlı yer değiştirme hakkı tanınmamış olduğu zamanda dahi kendi inisiyatifini ele alan MEB öğretmenlerin eş özrüne bağlı yer değiştirme hakkını “ son 2 yıl içinde toplamda 360 gün sigortalı “ olma hükmü ile vermişti. Yani çerçeve yönetmelikte memurlara sigortalı çalışanlar için bir yer değiştirme hakkı yokken MEB öğretmenlerini mağdur etmemiş ve onlara uygun kendi yönetmeliğinde hak vermişti.
 
  Görünen o ki  MEB, taslak yönetmeliğin Aile Birliği  Mazeretine  bağlı yer değiştirmeler başlıklı 36. Maddesinin “ç” bendindeki “Öğretmenin kamu personeli olmayan eşinin, talep edilen yerde kesintisiz son üç yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde bu durumda olan eşin bulunduğu yere,” hükmünü getirerek önceden öğretmenlerini mağdur etmeyen tavrından vazgeçmiş gibi görünüyor.
 
  3 yıl şartı çok büyük mağduriyetler yaşatır kesinlikle bu maddeden vazgeçilmeli ve yönetmelik resmileştirilirken yönetmelikten çıkartılmalıdır. Özel sektörün biraz daha farklı olduğunu unutmamak gerekir.Özel sektörde çalışan kişi  patronu  istediği zaman kapı önüne koyulabiliyor.Bunun Yanı sıra bazı iş yerleri gerek iflastan gerekse iş değişikliğinden ötürü kapanabiliyor veya kişi aynı iş kolunda devamlı bir şekilde çalışma fırsatı bulunamayabiliyor. Bu durumda yine özel sektörde çalışan birey başka bir işe geçerken zaman kaybına uğruyor. Yani Kesintisiz bir özel sektör çalışanın aynı yerde çalışması ve sigortasının yatırılması neredeyse imkansız. Hatta kısacası sigortalı eş ile evli olan öğretmene bir ceza konumuna geçer bu uygulama. Aile bütünlüğü için 3 yıl çok büyük bir zaman.Bu taslak maddesi çıkması durumunda diğer ilgili öğretmenleri mağdur eden maddeler ile beraber Anadolu Eğitim Sendikası tarafından dava konusu edilecektir.Bu yüzden yönetmeliğin tekrardan gözden geçirilmesi gerekiyor.
 
Sedat DEGER
Anadolu Eğitim Sendikası 
Genel Merkez Hukuk Danışmanı
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.