Fethullah Gülen Hocaefendi: Şamatalarınız Haramîliğinizi Örtemeyecek

Fethullah Gülen Hocaefendi'nin “421. Nağme: Şamatalarınız Haramîliğinizi Örtemeyecek!..” isimli yeni sohbeti, herkul.org sitesinde yayınlandı. Hocaefendi, "Şamatayla hangi şirretliği kapamak istediğini herkes anlıyor. Silinmez o zihinlerden"...

Fethullah Gülen Hocaefendi: Şamatalarınız Haramîliğinizi Örtemeyecek
03 Ekim 2014 Cuma 06:36

Fethullah Gülen Hocaefendi'nin “421. Nağme: Şamatalarınız Haramîliğinizi Örtemeyecek!..” isimli yeni sohbeti, herkul.org sitesinde yayınlandı. Hocaefendi, "Şamatayla hangi şirretliği kapamak istediğini herkes anlıyor. Silinmez o zihinlerden" ifadelerini kullandı.

Sohbetinde Allah Rasûlü (sallallâhu aleyhi ve sellem) Efendimiz’in, “Allahım beni kendi gözümde küçük, insanlar nazarında ise (yüklediğin misyona uygun olarak) büyük göster!” şeklindeki duasını nasıl anlamamız ve hangi niyetle tekrar etmemiz gerektiğini açıklayan Hocaefendi, mü’minliğin sözde kalmayıp insanın hal, tavır ve davranışlarına kendi boyasını çalması lazım geldiğini ve bu konudaki eksiklerimizin İslam dünyasına çok pahalıya mal olduğunu dile getirdi. Hocaefendi ayrıca “Sen kendini anlatmayı bırak, davranışlarının seni anlatmasına bak!” cümlesi üzerinde de durdu.

Fethullah Gülen Hocaefendi'nin sohbetinden satırbaşları:

"Şamata aslında birilerinin felaketli haline mum yakma, bağırıp çağırma demektir; “Falan battı, bitti gitti!” demek, mesela, “Bank Asya battı gitti!” falan demek gibi.. “Kimse Yok Mu battı gitti!” İşte bunlar şamatadır Arap dilinde. Hadis-i şeriflerde de “düşmanların şamatası” manasına kullanılmaktadır, Türkçemize de aynen geçmiştir. Olmayacak şeylerde şamata koparırsın, kulakları yağır edersin, hafizanallah. Bunlar bir neviyle şirretliğin, bağışlayın, insan ruhundaki ve düşünce dünyasındaki densizliğin dışa vurması demektir."

"Ziya Paşa “Erbâb-ı kemâli çekemez nâkıs olanlar / Rencide olur dide-i huffaş ziyadan.” der. Başka bir yerde de şöyle söyler: “En ummadığın keşfeder esrar-ı derunun / Sen herkesi kör, âlemi sersem mi sanırsın?” Âlem anlamıyor mu zannediyorsun sen; herkes anlıyor bunu. Şamatayla hangi şirretliği kapamak istediğini herkes anlıyor. Silinmez o zihinlerden.. Nöronlara öyle bir yerleşti ki elli sene geçse üzerinden, tarih onu öyle yazacak.. Öyle tescil edilecek.. O siciller bir gün önünüze çıkacak.. Burada çıkmanın ötesinde, öbür tarafta kitabınızı sol taraftan alıp o kitabınızı (amel defterinizi) göreceksiniz ve işte o zaman “keşke” diyeceksiniz."

"Allah, başını almış öyle bir duruma doğru gidenlerin, isyan deryasına yelken açmış kenara çıkmaya fırsat bulamayanların gözlerindeki perdeyi sıyırsın!.."

Sohbetin sonuna doğru Hocaefendi, ecdadımızın, Topkapı’nın sadeliğini bırakıp, Dolmabahçe’nin büyüleyen, uyutan ve felç eden havası içine girdikleri zaman millet olarak içten içe çürüdüğümüzü belirtti ve şöyle dedi: “Dört bir yandan problemler sarmalı içinde, ne yaptığını, ne yapacağını bilemez hale gelmiş bir devletçik.. çik.. hani ‘gemicik’ vardı ya.. bir devletçik!.. İnsanlar her yerde böyle cik’e cık’a bağlanınca koskocaman bir devleti de …cik’leştiriyorlar fiilleriyle, tavırlarıyla, davranışlarıyla. Allah gözlerindeki perdeyi kaldırsın, basiretlerini açsın.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.