Flaş, Atıf Ala'ya Mahkeme Darbesi!

İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın Milli Eğitim Bakanlığı’nda (MEB) skandallara imza atan ve bakanlığı karıştıran kardeşi Atıf Ala’nın atamasının mahkeme tarafından durdurulduğu bildirildi.

Flaş, Atıf Ala'ya Mahkeme Darbesi!
19 Temmuz 2016 Salı 19:13

İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın Milli Eğitim Bakanlığı’nda (MEB) skandallara imza atan ve bakanlığı karıştıran kardeşi Atıf Ala’nın atamasının mahkeme tarafından durdurulduğu bildirildi. Bakanlığın, anayasayı ihlal ederek kararı uygulamadığı kaydedildi.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Ala’ya ilişkin, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi. Kart, önergenin gerekçesinde şu çarpıcı bilgileri paylaştı:

“Ankara 6. İdare Mahkemesi, 02.07.2014 tarih-2014/138 sayılı kararıyla; Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Denetim Başkanlığına, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın kardeşi Atıf Ala’nın vekaleten görevlendirilmesine ilişkin işlemin yürütmesinin durdurulmasına ve iptaline yönelik olarak bakanlık müfettişleri tarafından açılan davada; Teftiş Kurulu Tüzüğü ve Teftiş Kurulu Yönetmeliğinin ilgili maddelerinden söz ederek, en az 12 yıl müfettişlik yapma şartını taşımayan Atıf Ala’nın, Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Denetim Başkanlığı Başkanvekilliğine vekaleten görevlendirilmesine dair işlemin; hukuka açıkça aykırı olması sebebiyle yürütmesinin durdurulmasına oybirliğiyle karar vermiştir.”

Bu kararın Anayasanın 138. maddesi ve diğer ilgili mevzuatı uyarınca, en geç 30 gün içinde uygulanması gerekirken, halen uygulanmadığını bildiren Kart, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’dan şu sorulara yanıt vermesini istedi:

(1) Vekaleten görevlendirilmesi bile yasaya açıkça aykırı olan Atıf Ala, asaleten neden ve hangi takdir yetkisiyle görevlendirilmiştir?

(2) Milli Eğitim Bakanlığında, Rehberlik ve Denetim Başkanlığı’na atama şartlarını taşıyan Denetim Elemanları mevcut olduğu halde, bu yasal ve zorunlu şartları taşımayan Atıf Ala neden görevlendirilmiştir? Bu şartları taşıyan kaç denetim elemanı mevcuttur?

(3) Yukarıda sözü edilen yargılamada, bakanlık tarafından yapılan savunmalarda, MEB Teftiş Kurulu Tüzüğün’ün yürürlükte olmadığı yönünde savunma yapılmış olmakla, Mahkemeye yalan beyanda bulunmak anlamına gelen bu işlem ve uygulama hakkında, idari ve adli yönden inceleme ve soruşturmayı başlatacak mısınız? Yoksa, mevcut ihlâl süreçlerini sürdürecek misiniz? Bu ihlâlleri görmezden mi geleceksiniz?

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.