FLAŞ, AVCI'YA ÇOK ZOR ROTASYON SORULARI!

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygıyla talep ederim. 13.07.2015

FLAŞ, AVCI'YA ÇOK ZOR ROTASYON SORULARI!
14 Temmuz 2015 Salı 00:48

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygıyla talep ederim. 13.07.2015

Orhan SARIBAL

Bursa Milletvekili

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 17 Nisan 2015 tarihinde yayımlanan Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile öğretmenlerin, hizmet sürelerine bağlı olarak, kademeli olarak zorunlu rotasyona tabi olacakları hükmü getirilmiştir. Söz konusu yönetmelikte 4 Temmuz 2015’te yapılan değişiklikte aynı eğitim kurumunda 15 yıl görev yapan öğretmenlerin kendi isteği ile okul değiştirmemesi halinde zorunlu rotasyona tabi olacakları belirtilmiştir.

Bakanlığın 9 Temmuz 2015 tarihinde Valiliklere göndermiş olduğu yazıya ekli duyuruda “Aynı eğitim kurumunda 30 Eylül 2015 tarihi itibarıyla toplam 15 yıl görev yapan öğretmenlerin azamî çalışma süresine bağlı yer değiştirme isteğinde bulunacakları; yer değiştirme başvurularının 20-24 Temmuz 2015 tarihleri arasında alınacağı; atamaların ise 29 Temmuz 2015 tarihinde yapılacağı” belirtilmiştir.

Bu kapsamda;

1)    Rotasyon uygulaması kapsamında kaç öğretmen yer değiştirecektir?

2)    Rotasyon uygulamasının ilk etapta 13 bin deneyimli öğretmenin iradesi dışında sürgün edilmesi anlamına geldiği doğru mudur?

3)    Bu yer değiştirmelerde öğretmenlerin aile koşulları dikkate alınacak mıdır?

4)     Rotasyon uygulamasında ailelerin eğitim gören çocuklarının ve başka alanlarda, özel sektörde çalışan eşlerinin durumu hesaba katılmış mıdır?

5)    Bakanlık rotasyon uygulamasının öğretmenlere ve ülke ekonomisine ne kadar yük getireceğini hesaplamış mıdır?

6)    Bu uygulama ile yer değiştiren öğretmenlerin, Bakan değiştiğinde yeni Bakanın farklı bir uygulaması sonucunda tekrar mağdur edilmeyeceklerinin garantisi var mıdır?

7)    Rotasyon uygulamasının benzeri dünyada herhangi bir ülkede uygulanmakta mıdır? Uygulanıyorsa nasıl uygulanmaktadır?


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.