FLAŞ, TBMM ATANAMAYAN ÖĞRETMENLERE EL ATTI!

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygıyla talep ederim.

FLAŞ, TBMM ATANAMAYAN ÖĞRETMENLERE EL ATTI!
14 Temmuz 2015 Salı 00:50

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygıyla talep ederim.

Mehmet Ali Aslan

Mardin Milletvekili

Ataması yapılmayan öğretmenler sorunu git gide çözümsüzlüğe terk edilen ve Türkiye gündemine yer edinmiş bir problemdir. Bir yanda eğitimci açığı bulunan okullarda eğitime sekte vuruluyorken bir yanda yüz binlerce ataması yapılmayan öğretmen atanmayı bekliyor.

2015 Mart verilerine göre Eğitim fakültelerinden mezun olup da atanmayı bekleyen 150 bin civarı aday var. Fen edebiyat fakültesi mezunlarıyla birlikte bu sayı 330 bin oluyor.

2-3 yıl içerisinde atanamayan öğretmenlerin sayısı 800 bini bulacak. Ülkede çok büyük bir öğretmen açığı olduğu halde her yıl ortalama ihtiyacın çok altında öğretmen ataması yapılıyor, geri kalan öğretmen açığı aslında modern bir kölelik tarzı olan ucuz iş gücünün bir uygulaması olarak ders karşılığı ücret ile yamalanmaya çalışılıyor.

Toplumsal bir soruna dönüşen ataması yapılmayan öğretmenlerin kendi durumlarının vahametini özetleyen birkaç ifadeyi paylaşacak olursak;

“Ataması yapılmayan ve bu nedenle sürekli hayatını kaybeden, iş gücü köreltilen gençleriz.

Çünkü her sene sınava giriyoruz. Bu sene atanabiliriz diye her şeyimizi erteliyoruz. Bu umutla ömrümüzü harcıyoruz.”

“Ücretli kölelik istemiyoruz.”

“Akrabalarımıza komşularımıza göre okumuş işsiz atanamamış gençleriz."

“Emekli maaşıyla beni zorla okutan babamın yüzüne bakamıyorum.”

“Öğretmen olmadığım için evlenemiyorum.”

“Hayatı yaşamayı erteledik, Hayat = KPSS

“30 Liraya garsonluk yapıyorum ve bu nedenle KPSS’ye hazırlanamıyorum.”                           -

“Evimizde 15 gündür atanamadığım için yas var.”

 

Bu bağlamda;

1-    Eğitim Fakültelerine ve Fen Edebiyat Fakültelerine alınan öğrenci sayısı ile atamaların yapılan öğretmenler sayısı arasında ciddi bir fark varken Bakanlığınız bu sorunu nasıl çözmeyi planlamaktadır?

2-    Birçok il, ilçe ve köylerde eğitimci açığı varken, buralara kadrolu atama yapmak yerine neden asgari ücreti bile bulmayan ek ders karşılığı ücretli öğretmenlikle görevlendirme yapılmaktadır?

3-    Her yıl Türkiye genelinde ücretli olarak çalıştırılan öğretmen sayısı ne kadardır?

4-    Türkiye geneli formasyon eğitimi alanlar dahil ataması yapılmayan öğretmen sayısı ne kadardır?

5-    Eğitim fakülteleri her sene binlerce mezun verirken ve atanmayı bekleyen yüz binlerce öğretmen varken Milli eğitim bakanlığı neden bir önleme gitmiyor?

6-    Şu anda tam olarak Türkiye’de kaç bin öğretmen açığı vardır?

7-    Formasyon eğitimi alanlarla beraber mezun olacak öğretmenlerin sayısının 2-3 yıl içinde 800 binlere ulaşacağı göz önünde bulundurulduğunda bu sorunun nasıl çözülmesi planlanmaktadır?

8-    Ataması yapılmayan öğretmen sorununun sosyal toplumsal bir soruna dönüştüğünden haberiniz var mı?

9-    Sırf mali gerekçeler öne sürülerek ihtiyacın çok altında öğretmen atanmasını bir akademisyen bir Bakan olarak doğru buluyor musunuz?


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.