Gediz Üniversitesi Şehir Dönüşümü Uzmanları Yetiştiriyor

Gediz Üniversitesi, depreme dayanıksız ve çarpık yapılaşma kıskacındaki büyük şehirlerin kurtuluş projesi olarak görülen şehir dönüşümüne bilimsel destek veriyor. Şehirleri çirkin görünümden kurtaracak, vatandaşı da sağlıklı...

Gediz Üniversitesi Şehir Dönüşümü Uzmanları Yetiştiriyor
12 Ağustos 2014 Salı 09:26

Gediz Üniversitesi, depreme dayanıksız ve çarpık yapılaşma kıskacındaki büyük şehirlerin kurtuluş projesi olarak görülen şehir dönüşümüne bilimsel destek veriyor. Şehirleri çirkin görünümden kurtaracak, vatandaşı da sağlıklı yaşam alanlarına ve sağlam yapılara kavuşturacak dönüşümde eksikliği hissedilen uzmanlar, "Kentsel Yenileme" yüksek lisans programıyla yetiştiriliyor.

Geçen yıl başlatılan eğitimde şehir planlaması ve tasarım, şehir yenileme imar hukuku, şehir altyapı sistemleri, yerel yönetimler, coğrafi bilgi sistemleri, afet riskli alanlarda sağlıklı yapı tasarımı, çevre hukuku, tapu ve kadastro hukuku, inşaat hukuku, yoksulluk, göç ve sosyal politika, şehir yurttaşlığı, Avrupa Birliği ve şehirleşme politikaları konuları işleniyor. Öğrenciler arasında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile belediye çalışanları yer alıyor.

Gediz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Özlem Erdoğdu Erkarslan, şehir dönüşümünde çözüm yolları arayan belediyelere rehberlik etmeyi hedeflediklerine dikkat çekiyor. Aynı zamanda Mimarlık Bölüm Başkanı olan Prof. Dr. Erkarslan İzmir, İstanbul, Ankara, Bursa gibi büyük şehirlerin geleceğini ilgilendiren böyle önemli bir konuda hem uzman yetersizliğini hem bilgi kirliliğini gidermeyi amaçladıklarını da dile getiriyor: “Kentsel yenileme ve dönüşüm, şimdiye kadar ranta bağlı bir kavram olarak gündeme geldi ve hep kötü uygulamalarla bilindi. Nasıl gerçekleştirileceği, neleri kapsadığı ve neler değiştireceği tam olarak bilinmiyor. Bu konuda perspektif eksikliği var, mesleki eğitimde hep geride bırakılmış. Çok zor bir alan olduğu için şimdiye kadar hukuktan mimariye, inşaat mühendisliğinden kamu yönetimine kadar farklı disiplinleri buluşturan eğitimler gerçekleştirilememiş. İşte bu eksikliği kapatmak, kentsel yenilemeyi tüm yönleriyle bilecek, uygulayacak ve toplumun endişelerini giderecek uzmanlar yetiştirerek, belediyelerin elini güçlendirmek istedik. Kentsel yenilemeyi ilgilendiren tüm alanları içeren yüksek lisans programımız, bu eksiklikleri ve bilinmezleri ortadan kaldıracak. Bireyin memnuniyetini hedefleyen, sürdürülebilir çevreyi mümkün kılan kentsel yenileme projelerini gerçekleştirebilecek ve şehirlerimizde güzel izler bırakacak donanımda mezunlar vereceğiz. Bu uzmanlara, yakın gelecekte büyük iş ve sorumluluklar düşecek. Kentlerimizdeki yapılaşmanın daha sağlıklı, dayanıklı ve estetik hale gelmesinde Gediz Üniversitesi olarak önemli katkıda bulunmuş olacağız.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.