Gezici'den En Son Seçim Anketi Sonuçları (akp Chp Mhp Hdp Oy Durumu)

Dolardaki artış, çözüm sürecindeki belirsizlikler, medya ve yargıya yönelik artan baskılar vatandaşları ülkenin geleceği konusunda umutsuzluğa sevk ediyor. Halkın yüzde yüzde 71,8’i “AK Parti’nin hata yaptığı, sorunları çözmekte ve ülkeyi yönetmekte başarısız” olduğu inancı taşıyor.

Gezici'den En Son Seçim Anketi Sonuçları (akp Chp Mhp Hdp Oy Durumu)
19 Mart 2015 Perşembe 12:47

Yerel seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını en yakın tahmin eden Gezici Araştırma Şirketi'nin 4 bin 860 katılımcıyla yüz yüze görüşerek yaptığı anketten çarpıcı sonuçlar çıktı. 7- 8  Mart'ta yapılan çalışmaya göre halkın yüzde 67’si “Ülkenin gidişatının yanlış yönde” olduğunu düşünüyor.

Cihan ACAR- BUGÜN GAZETESİ

Dolardaki artış, çözüm sürecindeki belirsizlikler, medya ve yargıya yönelik artan baskılar vatandaşları ülkenin geleceği konusunda umutsuzluğa sevk ediyor. Halkın yüzde yüzde 71,8’i “AK Parti’nin hata yaptığı, sorunları çözmekte ve ülkeyi yönetmekte başarısız” olduğu inancı taşıyor. Yine halkın yüzde 67’si “ülkenin gidişatının yanlış yönde” olduğu kanaatinde.

YARGI VE MEDYAYA BASKI

Gündemden düşmeyen “Başkanlık sistemini”ne halk desteği ise son derece az. Vatandaşların yüzde 77,1’i “Başkanlık Sistemi” istemiyor. Son dönemlerde yargı ve medyaya baskılara da kamuoyu tepkili. Yüzde 70,4 oranında bir kitle hükümet ve Cumhurbaşkanı'nın yargıya müdahale ettiği görüşünde. Yüzde 67,2’lik bir kesim ise aynı merkezlerden medyaya yönelik planlı bir baskı uygulandığı düşüncesinde.

4860 KİŞİ KATILDI

Halkın gelecekten umutlu olmadğını gösteren bu sonuçlar 30 Mart yerel seçimlerini ve Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını en yakın tahmin eden Gezici Araştırma Şirketi'nin yaptığı son ankette yer aldı.

Türkiye genelinde sosyal, ekonomik, politik ve kültürel konularla ilgili seçmenin algısını belirlemek üzere 7- 8  Mart 2015 tarihlerinde, TÜİK örnekleme verileri dikkate alınarak yapılan anket, Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde, 36 il ve 189 ilçede 4 bin 860 katılımcıyla, yüz yüze görüşülerek yapıldı.

YARISI KADIN

18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden yaklaşık yarısı kadın olan katılımcıların yüzde 71,8'i, "Sizce AK Parti hiç hata yaptı mı" sorusuna "evet" yanıtı verirken yüzde 28,2'si "Hayır" dedi. Bu soruya 'evet' yanıtını verenlerden yüzde 68,7’si AK Parti'ye oy verdiğini söyledi.
AK Parti'nin yaptığı hataların sebepleri olarak ise geçim sıkıntısı ve işsizliği çözememesi üst sıralarda yer aldı. Hükümetin medyaya baskı yaptığını ve yargıya müdahalede bulunduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 70 olurken, katılımcıların yüzde 60'ı ülkenin daha kötüye gittiğini söyledi. Halkın yüzde 72'si hükümetin sorunları çözmeden başarısız olduğunu ifade etti. Öte yandan 400 milletvekili isteyerek Başkanlık Sistemini istediğini her fırsatta vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aksine halkın yüzde 77'sinin başkanlık sistemini desteklemediği ortaya çıktı.

HATALAR 9 BAŞLIKTA SIRALANDI

Ankete göre halkın yüzde 71,8'i AK Parti'nin hata yaptığını belirtiyor. Bu hataların başında ise son dönemde yaşanan geçim sıkıntısı geliyor. Bir diğer büyük sorun ise AK Parti iktidarının işsizliği çözemediği gösteriliyor. Medyaya baskı yapılmasını da hata olarak görüyor.
BAŞKANLIK SİSTEMİNE HALKIN YÜZDE 77'Sİ HAYIR DEDİ

Ankette Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın her fırsatta dile getirdiği başkanlık sistemiyle ilgili de çarpıcı sonuçlar yer aldı.

"Başkanlık sistemini destekliyor musunuz"   sorusuna katılımcıların yüzde 77.1'i "Hayır", yüzde 22.9'u ise "Evet" dedi.

Katılımcılardan AK Parti’ye oy verenlerin yüzde 64’ü başkanlık sistemine karşı. Katılımcıların başkanlık sistemi hakkındaki düşüncesi ise yüzde 72 "Ototiterliği artıracak", yüzde 76 ise "Ülkenin bölünmesine neden olur" şeklinde oldu.

ÜLKE SINIRLARININ GÜVENLİĞİNE KİMSE İNANMIYOR

Ankette "Türkiye’nin ülke sınırlarının güvenliğinin kontrol altında olduğuna inanıyor musunuz"  sorusuna halkın yüzde 82.1'i "Hayır" cevabını verdi.17.9'luk bölüm ise "Sınırlar güvenli" dedi.

HDP'LİLER PKK’NIN SİLAH BIRAKACAĞINA İNANMIYOR

"PKK’nın silah bırakarak sınır dışına çıkacağına inanıyor musunuz" sorusuna ise halkın yüzde 85.4'ü "İnanmıyorum" dedi. Yüzde 14.6'lık bölüm ise "Evet" görüşünde. Katılımcılardan AK Parti’ye oy verenlerin yüzde 68’i, HDP ye oy verenlerin de yüzde 86’sı PKK’nın silah bırakarak sınır dışına çıkacağına inanmıyor.


ÜLKE YANLIŞ YÖNE GİDİYOR

Halkın yüzde 67'si genel hatlarıyla ülkenin gidişatının yanlış yönde olduğunu belirtti. "Size göre, genel hatlarıyla ülkenin gidişatı doğru yönde midir, yoksa yanlış yönde midir" sorusuna katılımcıların yüzde 67.1'i "Yanlış yönde", yüzde 32.9'u ise "Doğru yönde" şeklinde yanıt verdi.

DAHA DA  KÖTÜ OLACAK

Yapılan ankette vatandaşlara ülkenin geleceğine ilişkin düşünceleri de soruldu. "Önümüzdeki 1 ay, size göre ülke şu anda olduğundan daha iyi bir yerde mi olacaktır, yoksa daha kötü bir yerde mi olacaktır" sorusuna yüzde 60.3'ü "'Daha kötü" derken, yüzde 39.7'si "Daha iyi" cevabını verdi.

YÜZDE 72'Sİ HÜKÜMETİ BAŞARISIZ BULUYOR

Ankette, "Hükümetin sorunlarınızı çözmekte ve ülkeyi yönetmekte başarılı olduğunu düşünüyor musunuz" sorusuna halkın yüzde 71.8'i "Hayır",  yüzde 28.2'si "Evet" dedi.  

GERÇEK İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 21

Ankette vatandaşların ekonomik sıkıntıları da soruldu. "Ekonomik olarak geçim sıkıntısı yaşıyor musunuz" sorusuna halkın yüzde 66.8'i "Evet" derken, yüzde 33.2'lik bölümü "Hayır" yanıtını verdi. Ankete göre, resmi olarak yüzde 10'un altında olan işsizlik rakamı da yanlış. Katılımcıların yüzde 21.2'si "İşsizim" dedi.

AK PARTİ'NİN OYLARI HDP'YE KAYDI

Gezici Araştırma Şirketi'nin anketinde siyasi partilerle ilgili çarpıcı sonuçlar yer aldı. Buna göre seçimlere parti olarak katılacağını açıklayan HDP barajı aşıyor. "2015 Seçimleri bugün yapılsa hangi partiye oy vermek istersiniz" sorusuna halkın yüzde 39,3’ü AK Parti, yüzde 29,6’sı CHP, 17,7’si MHP ve yüzde 11,4’ü HDP'ye oy vereceğini söyledi. Kararsız oyların da dahil edildiği anket sonuçlarına göre HDP'nin barajı geçtiği görülürken oyların yüzde 84'ünün AK P'den geldiğine dikkat çekildi. 2011 Genel Seçimlerinde Türkiye'de Kürtler'in yüzde 50’sinin AK Parti'ye oy verdiğine yer veren ankette bu oranın değiştiği ve Kürtler'in yüzde 36’sının AK Parti'ye oy verdiği belirtiliyor. Ayrıca ankette "MHP’nin aldığı oy oranı şu an yüzde 17,7’dir. MHP’nin ulaşabileceği mevcut oy potansiyeli yüzde 20 - 23 olabilir. AK Parti’den kopan oyların yüzde 50-55’i ‘MHP'ye oy vereceğim' diyor. Kararsız seçmenlerin yüzde 45-50’si de MHP diyor. MHP oy patlaması yaşayabilir" ifadelerine yer veriliyor.

HÜKÜMET YARGIYA VE MEDYAYA MÜDAHALE EDİYOR

Yapılan ankette bir diğer çarpıcı sonuç ise yargıya müdahale konusunda oldu. "Sizce hükümet ve Cumhurbaşkanı yargıya müdahale ediyor mu" sorusuna halkın yüzde 70.4'ü "Evet",  yüzde 29,6'sı "Hayır" cevabını verdi. Ankette yargıdaki baskının medya üzerinde yaşandığına vurgu yapıldı. Halkın yüzde 67.2'si hükümet ve Cumhurbaşkanı tarafından medyaya planlı bir baskı uygulandığını söylerken, yüzde 32.8'i buna karşı çıktı. Yaş düştükçe ve eğitim yükseldikçe "evet" diyenlerin oranı yükselirken, AK Parti seçmeninin yüzde 30’u da medyaya baskı yapıldığı görüşünde.

ERDOĞAN TARAFSIZ OLMAYACAK

Ankete katılanların çoğu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görevi boyunca tarafsız olacağına inanmadığını söyledi. "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görev süresi boyunca tarafsız olabileceğine inanıyor musunuz" sorusu üzerine yüzde 34,2  "Evet" derken, yüzde 65,8 "Hayır, tarafsız olmayacaktır" görüşünü dile getirdi. Hayır oyu verenlerin yüzde 43’ü AK Parti seçmeni olduğunu söyledi. AK Parti'ye oy verenlerin yüzde 38.7’si "Erdoğan AK Parti'nin iç işlerine ve hükümetin çalışmalarına müdahale ediyor" diyerek rahatsızlığını dile getirdi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.