Görevde Yükselme Yönetmeliğinde Neler Değişti?

GÖREVDE YÜKSELME YÖNETMELİĞİNDE NELER DEĞİŞTİ?

Görevde Yükselme Yönetmeliğinde Neler Değişti?
23 Temmuz 2014 Çarşamba 03:51

"Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği Yayınlandı"  yeni yönetmeliğe göre görevde yükselme ve unvan değişikliği kriterleri de değişti. 

MADDE 1- 15/3/1999 tarihli ve 99/12647 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmeliğin 2 nci maddesinin ikinci fıkrasının (g) bendinde yer alan "ilçe idare şube başkanlıkları ile bunlarla aynı düzeydeki diğer görevlere" ibaresi "atanma usul ve esasları kurumlarınca yönetmelikle belirlenen ilçe idare şube başkanlıkları ile bunlarla aynı düzeydeki diğer kadrolara" şeklinde değiştirilmiştir.

BU MADDE İLE ;

Bu maddeyle ; Danıştay'ın 15 Mayıs tarihli kararında, sınavsız atama şeklinde düzenlenen "ilçe idare şube başkanlıkları ile bunlarla aynı düzeydeki diğer görevlere" ibaresi hakkında yürütmeyi durdurma kararı verilmişti. Danıştay, bu kararında "bunlarla aynı düzeydeki diğer görevlere" ibaresinin yönetmelik kapsamından çıkarılan kadroları belirsiz hale getirdiğine dikkat çekmişti. 23/07/2014 tarihli değişiklikte, bu ibare "atanma usul ve esasları kurumlarınca yönetmelikle belirlenen ilçe idare şube başkanlıkları ile bunlarla aynı düzeydeki diğer kadrolara" şeklinde değiştirilmiştir. İlçe müdürlüğü kadrolarına atamalar yine sınavsız yapılacak. 

MADDE 2

"Kurumlar, görevin niteliği itibarıyla görevde yükselme suretiyle atanacak personel için bulunduğu kurumda veya diğer kurumlarda alt görevlerde çalışmış olma şartı ve süresi arar. İlan edilen kadro veya pozisyon için bu şartı sağlayan personel bulunmaması durumu hariç olmak üzere, bu sürelerin en az altı ayının atamanın yapılacağı kurumda geçmiş olması esastır."

BU MADDE İLE ;


Danıştay'ın, 16 Mayıs tarihli kararında, kurumda ve alt görevde çalışma şartının zorunlu olmaktan çıkarılmasının tecrübe ve liyakat yönünden objektif bir kriteri ortadan kaldırdığı belirtilmişti.

23/7/2014 tarihli yeni yapılan düzenleme ise şu şekildedir:

"Kurumlar, görevin niteliği itibarıyla görevde yükselme suretiyle atanacak personel için bulunduğu kurumda veya diğer kurumlarda alt görevlerde çalışmış olma şartı ve süresi arar. İlan edilen kadro veya pozisyon için bu şartı sağlayan personel bulunmaması durumu hariç olmak üzere, bu sürelerin en az altı ayının atamanın yapılacağı kurumda geçmiş olması esastır."


1- Kurumda veya alt görevde çalışmış olma şartının aranması zorunlu olacak.
2- İlan edilen kadro için bu şartı taşıyan aday bulunamaması halinde, kurumda veya alt görevde çalışmış olma şartı aranamayabilecek.
3- Kurumda veya alt görevlerde çalışmış olma şartı en az 6 ay olarak belirlenecek.


MADDE 3- Aynı Yönetmeliğin 12 nci maddesinin dördüncü fıkrasının ikinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Yazılı sınavda en az yetmiş puan alanlar başarılı sayılırlar. Sözlü sınava alınacak personel için yazılı sınav başarı puanı en az altmış olarak uygulanır."

BU MADDE İLE ;

Önceki düzenlemede yazılı sınavdan alınacak başarı puanının kaç olacağı, kurumlara bırakılmıştı. Danıştay bu düzenlemeyi de iptal etmiştir.

23 Temmuz 2014 tarihli yeni düzenleme şu şekildedir: "Yazılı sınavda en az yetmiş puan alanlar başarılı sayılırlar. Sözlü sınava alınacak personel için yazılı sınav başarı puanı en az altmış olarak uygulanır."

Bu yeni düzenlemeye göre;

1- Yazılı sınavda en az 70 alanlar başarılı sayılacak.
2- Sözlü sınav uygulanacak müdür ve aynı düzeydeki görevler için bu puan 60 olarak belirlenebilecek.


MADDE 4- Aynı Yönetmeliğin 12/B maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı maddeye birinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

"Görevde yükselme suretiyle ilan edilen boş kadro veya pozisyon sayısı kadar atama yapılmasında başarı puanı esas alınır. Başarı puanı, şube müdürü, müdür ve bunlarla aynı düzeydeki diğer kadrolara atanacaklar için yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalaması; diğer kadro veya pozisyonlara atanacaklar için yazılı sınav puanı esas alınmak suretiyle tespit edilir ve kurumların resmi internet sitesinde ilan edilir.

BU MADDE İLE ;

Önceki düzenlemede, şube müdürlüğüne sadece sözlü sınavdan alınan puan ile atama yapılabilecekti.

Yeni düzenlemeye göre yazılı sınav puanı ile sözlü sınav puanının aritmetik ortalaması ile şube müdürü, müdür ve benzeri düzeydeki kadrolara, başarı sıralamasına göre atama yapılabilecek.


"GEÇİCİ MADDE 10- Kurumlar, görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmeliklerini bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren en geç altı ay içerisinde Devlet Personel Başkanlığının uygun görüşünü alarak bu Yönetmeliğe uygun hale getirir. Kurum yönetmelikleri yürürlüğe konuluncaya kadar mevcut yönetmeliklerinin bu Yönetmeliğe aykırı olmayan hükümlerinin uygulanmasına devam edilir. Söz konusu yönetmelikler yürürlüğe konuluncaya kadar, bu Yönetmelik hükümleri çerçevesinde uygulama yapılır."

BU MADDE İLE ;

Kurumlar 6 ay içinde bu yönetmelik ile uyumlu kurumsal yönetmeliklerini çıkaracaktır. Kurum yönetmelikleri yürürlüğe girene kadar, kurumsal yönetmeliklerin bu yönetmeliğe aykırı olmayan hükümleri uygulanacaktır. Örnek verecek olursak şube müdürlüğüne sözlü sınav ile atama yapılamaz. Zira kurumsal yönetmeliklerde yer alan sözlü sınav ile şube müdürü atanabileceği yönündeki düzenleme, 23 Temmuz itibariyle yürürlüğe giren genel yönetmeliğe aykırıdır.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.