Görevde Yükselmede Lisans Mezunu Sayılacak Önlisans Mezunu Memurlar..

Kamu kurum ve kuruluşları tarafından açılan ve lisans mezunlarının alındığı görevde yükselme sınavlarına, önlisans mezunu bazı memurlar da girebilmektedirler.

Görevde Yükselmede Lisans Mezunu Sayılacak Önlisans Mezunu Memurlar..
04 Ağustos 2015 Salı 13:13

“Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik, Devlet memurları ile kamu iktisadî teşebbüslerinde görev yapan sözleşmeli personelin görevde yükselme ve unvan değişikliklerine ilişkin usul ve esasları düzenlerken, görevde yükselme uygulamalarında esas alınacak öğrenim düzeylerini de belirlemiştir. Yükseköğrenim (lisans ve önlisans) mezunlarına ilişkin düzenleme Görevde yükselme uygulamalarında; -Müdür, Şube Müdürü, Başmühendis, Araştırmacı, Eğitim Uzmanı, Uzman, Müdür Yardımcısı, Çözümleyici ve bu düzeyde bulunan görevler ile daha üstü görevlere atanacakların en az 4 yıl süreli yükseköğrenim mezunu olması gerekir. -Kurumların özel yönetmeliklerinde düzenlenmiş olması şartıyla, hizmet alanına ilişkin 2 yıllık yükseköğrenim görenlerin müdür ve daha alt görevlere atanmasında 4 yıl süreli yükseköğrenim mezunu olma şartı aranmayabilir. -18.04.1999 tarihi itibariyle Devlet memuru olanlar hakkında, kurumlar tarafından özel yönetmeliklerle daha alt düzeyde öğrenim şartı getirebilirler. Önlisans mezunlarına ilişkin özel düzenleme 18.04.1999 tarihi itibariyle Devlet memuru olanların görevde yükselmesinde aranacak eğitim şartı konusunda özel düzenleme getirilmiştir. Yönetmelikte yer alan düzenlemeye göre; 18 Nisan 1999 tarihi itibariyle görevde bulunan ve bu tarih itibarıyla aynı zamanda iki yıllık yükseköğrenim mezunu olanlar, diğer koşullara sahip olmaları halinde, öğrenim düzeyine ilişkin esasların uygulanması bakımından dört yıllık yükseköğrenim mezunu kabul edilmektedirler. Önlisans mezunlarının lisans mezunu kabul edilmesi 18.04.1999 tarihi itibariyle önlisans mezunu Devlet memuru olanlar; -En az 4 yıllık öğrenim düzeyi şartı aranan görevler için yapılacak yükselme sınavlarına başvurabilirler. -Kurumlar tarafından, eğitim düzeyleri gerekçe gösterilerek görevde yükselme sınavına kabul edilmemeleri söz konusu olamaz. -Görevde yükselme sınav duyurusunda, 4 yıllık yükseköğrenim mezunu olma şartının aranması ve 2 yıllık yükseköğrenim mezunlarının başvuru yapabileceğine ilişkin herhangi bir ifadenin yer almaması, diğer şartları taşımaları halinde önlisans mezunlarının da bu sınava başvurmalarına engel teşkil etmez. Ancak, 18.04.1999 tarihi itibariyle en az 2 yıl süreli yükseköğrenin mezun olarak Devlet memuriyetinde bulunanlar hakkında geçerli olan düzenleme, bu şartlara sahip her memurun açılacak her görevde yükselme sınavına girebilmesine ise imkan vermemektedir. Çünkü, en az lisans düzeyinde öğrenim görmüş olanların girebileceği bir görevde yükselme sınavına önlisans mezunlarının da katılabilmesi için, görevde yükselme suretiyle atama yapılacak görev için aranan diğer şartlara da sahip olunması gerekecektir. Örneğin Başmühendis kadrosu için ancak Mühendis olanlar başvuruda bulunabilecektir. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.