Göreve Gitmeyen Memurun Alacağı Cezalar..

Mesai günlerinde görevleri başında bulunmaları gereken Devlet memurları hakkında, mazeretsiz veya izinsiz olarak göreve gitmedikleri veya görevlerini terk ettikleri sürelere göre çeşitli yaptırımlar uygulanması konusu 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile hükmetmiştir..

Göreve Gitmeyen Memurun Alacağı Cezalar..
29 Temmuz 2015 Çarşamba 10:46

    Kanundaki düzenlemelere göre, mesai günlerinde görevi başında olmayan memurlar hakkında, görevle ilişiklerinin kesilmesi sonucunu doğuran yaptırımlar uygulanabileceği gibi sadece disiplin cezası verilmesi de söz konusudur. Görevi başında bulunmayan memur hakkında, görevden uzak kaldığı süreye bağlı olarak uygulanabilecek yaptırımları şu şekilde sıralayabiliriz. (Aşağıda belirttiğimiz disiplin cezalarında, görevdeki başarıya veya tekerrüre bağlı olarak bir alt ceza ya da bir üst disiplin cezası uygulamasına da gidilebilir.) 

      Mesai saatleri içinde kısa süreli olarak görev yerinde bulunmama 

Mesai saatleri içerisinde mazeretsiz veya izinsiz olarak görevine geç giden veya erken ayrılan ya da görev yerini terk eden memura; görevinde ve davranışlarında daha dikkatli olması gerektiğinin yazılı olarak bildirilmesi suretiyle UYARMA CEZASI verilir. 

1 veya 2 gün göreve gitmeme

      Mazeretsiz veya izinsiz olarak 1 veya 2 gün görevine gitmeyen memura; brüt aylığından (fiilin ağırlık derecesine göre) 1/30 - 1/8 aralığında kesinti yapılmak suretiyle AYLIKTAN KESME CEZASI verilir.

   Kesintisiz 3, 4, 5, 6, 7, 8 veya 9 gün göreve gitmeme 

     Mazeretsiz veya izinsiz olarak kesintisiz şekilde 3, 4, 5, 6, 7, 8 veya 9 gün görevine gitmeyen memura; bulunduğu kademedeki ilerlemesinin (fiilin ağırlık derecesine göre) 

1, 2 veya 3 yıl durdurulması suretiyle KADEME İLERLEMESİNİN DURDURULMASI CEZASI verilir. Kademe ilerlemesi cezası verilmesini gerektiren işe gitmeme sürelerinin hesabında, kesintili olarak işe gidilmemiş olan süreler dikkate alınmaz. Örneğin, her defasında birer gün arayla 1 gün ve toplamda 4 gün göreve gitmeyen memura kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilmez. Bu şekilde davranmış memur hakkında uyarma cezası ve tekerrüre ilişkin hükümler uygulanır. 

Kesintisiz 10 gün göreve gitmeme 

     Mazeretsiz veya izinsiz olarak kesintisiz şekilde 10 gün süre ile görevine gitmeyen memur, yazılı müracaatına gerek olmaksızın, Devlet memurluğundan çekilme isteğinde bulunulmuş (istifa etmiş) sayılır. Memurun bu şekilde çekilmiş sayılabilmesi için, göreve gitmediği günlerin kesintisiz olarak 10 güne ulaşmış olması gerekir. Yıl içinde göreve gelinmeyen günlerin toplanması suretiyle 10 günlük süreye ulaşılmaz. Bu şekilde memuriyetten ayrılanlar, 1 yıl geçmedikçe yeniden Devlet memurluğuna dönemezler.

Bir yıl içerisinde kesintili olarak toplam 20 gün göreve gitmeme

    Mazeretsiz veya izinsiz olarak bir takvim yılı içerisinde toplam 20 gün göreve gitmeyen memura; bir daha Devlet memurluğuna atanmamak DEVLET MEMURLUĞUNDAN ÇIKARMA CEZASI verilir. Devlet memurluğundan çıkarma cezası verilmesini gerektiren göreve gelmeme süresi (toplam 20 gün), yıl içerisinde kesintili olarak göreve gelmeme sürelerinin toplamı olmalıdır. Çünkü, kesintisiz olarak göreve 10 gün gelmeyen memur hakkında ÇEKİLMİŞ SAYILMA hükümleri uygulanması gerekeceğinden, kesintisiz 20 gün göreve gitmeme halinden söz etme imkanı olamayacaktır. 

  Örneğin, göreve gitmediği günlerden dolayı memur hakkında ilgili sürelere isabet eden disiplin cezalarının verilmiş olması veya tekerrür hükümlerinin uygulanmış olması, yıl içerisinde göreve kesintili olarak gitmediği günler toplamı 20’ye ulaştığında hakkında Devlet Memurluğundan Çıkarma cezası verilmesine engel teşkil etmeyecektir. Devlet memurluğundan bu şekilde çıkarılanlar, bir daha Devlet memuru olamazlar.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.