Görevlendirmeler Hız Kazanıyor!

TEOG sınavlarının bitmesini bekleyen MEB düğmeye basıyor. Bugünden itibaren grup grup il milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürleri görevlendirilmeye başlanacak.

Görevlendirmeler Hız Kazanıyor!
08 Haziran 2016 Çarşamba 16:51

TEOG sınavlarının bitmesini bekleyen MEB düğmeye basıyor. Bugünden itibaren grup grup il milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürleri görevlendirilmeye başlanacak. İmzadan çıkması an meselesi olan görevlendirmelerle eğitim uzmanı yapılan birçok yöneticinin yerine ağırlıklı olarak EBS kökenli kişiler görevlendirilecek.

Bu arada dava açma süresi 12 Mayısta dolacak olan yöneticiler hazırlıklarının son aşamasına geldiler. Bu davalarla ileride zor durumda kalmak istemeyen MEB üst yönetiminin özellikle AYM’nin kararı kesinleşmeden asaleten atama yapmaktan kaçındığı biliniyor.

EBS ve siyaset arasında büyük kapışmaya sahne olan görevlendirme maratonu aslında milletvekilleri arasında da çatışmaya sebep oluyor. Aynı ilden birçok milletvekili değişik listelerle MEB’i zorluyor. İllerden tek liste çıkarmanın da zor olduğu yerlerde MEB ne yapacağını bilemez durumda. 

Bir başka sorun da eğitim uzmanı yapılacak olan yöneticilerle ilgili. Her ne kadar kanun maddesinde şu ifade vardır: “Üçüncü fıkraya göre Eğitim Uzmanı kadrolarına atananlar, Bakanlık merkez ve taşra teşkilatında Bakan tarafından belirlenen birimlerde sürekli görevle istihdam edilir. Bunlardan daha önce öğretmen olarak görev yapmış bulunanlar hizmet süreleri, hizmet puanları ve tercihleri dikkate alınmak suretiyle, ihtiyaç bulunan okullarda öğretmen olarak görevlendirilebilir. Bu personelin sürekli görevle istihdam edildiği yerle ilgili olarak 10/2/1954 tarihli ve 6245 sayılı Harcırah Kanununun geçici göreve ilişkin hükümleri uygulanmaz.”

Bazı il müdürlüklerinin eğitim uzmanlarını öğretmen olarak görevlendirmek istedikleri bilgisi ortalıkta dolaşıyor. Yukarıdaki madde eğitim uzmanlıklarının kendi istekleri olursa öğretmen olarak görev yapmalarına bir cevazdır. Nitekim Sayın Bakan katıldığı bit televizyon programında bunu bu şekilde izah etti. Üstelik 20 yıldır ilçe yöneticiliği yapmış bir eğitim uzmanın lise matematiğinde ne kadar verimli olacağı da üç aşağı beş yukarı bellidir.

Derse de girmezlerse eğitim uzmanlarının bir kenarda oturup hizipçilik yapacağı endişesi de MEB yöneticilerinin hesap ettikleri sorunlardan bir tanesi. 

Oğuz AVŞAROĞLU
personelmeb.net

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.