Gül: Demokratik Ve Hukuk Standartlarımızı Daha Da Yükseltmemiz Gerekiyor

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kayseri’de sanayicilere hitaben yaptığı konuşmada Türkiye’nin orta gelirli bir ülke olduğunu hatırlatarak, “Demokratik standartlarımızı, hukuk standartlarımızı daha da yükseltmemiz gerekiyor. Güvenilir...

Gül: Demokratik Ve Hukuk Standartlarımızı Daha Da Yükseltmemiz Gerekiyor
19 Eylül 2014 Cuma 21:23

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kayseri’de sanayicilere hitaben yaptığı konuşmada Türkiye’nin orta gelirli bir ülke olduğunu hatırlatarak, “Demokratik standartlarımızı, hukuk standartlarımızı daha da yükseltmemiz gerekiyor. Güvenilir bir ülke olması, gelişmiş ülke olmanın önemli vasfıdır. Ülkemizi oraya taşımalıyız” dedi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kayseri Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nün 38. yılın anısına teşekkür yemeğine katıldı. Programa, Gül ile birlikte TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, AK parti Kayseri milletvekilleri, Vali Orhan Düzgün, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, çok sayıda sanayici iş adamı katıldı. Programda Kayseri Organize Bölge Müdürlüğü Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hasyüncü, bölgenin son 10 yıllık durumunu anlattı. Bölge hakkında bilgiler aktardı.

CUMHURBAŞKANLIĞINI YOL ARKADAŞIMA DEVRETTİM

Programda konuşan eski Cumhurbaşkanı Gül, “Beraber olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Sizlerin de gayet yakından takip ettiğiniz gibi 7 yıl büyük şeref onurla gururla taşıdığım Türkiye Cumhuriyeti Devleti Cumhurbaşkanlığı görevini büyük gurur ve şerefle çok değerli yol arkadaşıma devrettim. 40 yıllık arkadaşlığımızda milletimize hizmette birlikteydik. Kendisi Türkiye Cumhuriyeti'nin şanını, şerefini, itibarını daha da ileriye taşıyacaktır. Devir-teslim törenini izlemişsinizdir. Nasıl gelişmiş demokratik hukuk devletinde devir teslim törenleri olursa aynı kategoriye ülkemizi koyduk ve bu şekilde en güzel şekilde yaptık.” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI SEÇİLMEM, ŞEREFLİ GÖREVE GELMENİN İLK ADIMLARI KAYSERİ’DE ATILDI

Siyasete girdiği tarihi hatırlatan Abdullah Gül, “Şüphesiz ki cumhurbaşkanı seçilmemin, bu şerefli görevini yapmamın ilk adımları Kayseri’de atıldı” dedi. 1991 yılında ilk defa siyasete Kayseri’de başladığını ifade eden Gül, şöyle devam etti: “Buradan başladığımda vekiliniz olarak, milletvekili olarak ilk adımı atmış oldum. Sonrasında siyasi hayatımda 5 dönemde bu şehir, memleketim beni seçti. Devlet hayatımda yakinen takip ettiniz. İlk hükümetimizi kurduğumuzda, sonrasında hükümet üyesi olarak çalıştığımda sizler destek verdiniz. İlk mitingimizi burada yapmıştık. Burada hepimize büyük sahiplik göstermiştiniz. Buradan aldığımız enerji ile bütün Anadolu’yu dolaştık. Türkiye’de büyük gelişmişlik faaliyetleri ve süreci yaşadık. Türkiye’nin itibarını içerde ve dışarda hiçbir dönem olmadığı kadar ileri götürdük. Dünyanın her yerinde Türkiye’ye hayranlıkla izlediler. Türkiye daha ileri gidecek ve milletimiz daha refah seviyesine ulaşacaktır. Bunları yapabildiysek Kayseri’nin büyük katkısı, hissesi vardır. Siz beni sadece siyaseti ve devlet hayatına kazandırmanız. Benden sonrada birçok arkadaşınızı Ankara’ya gönderdiniz. Bütün bunlardan bizler ne kadar gurur duyduysanız sizlerde gurur duydunuz.”

Cumhurbaşkanı Gül, Kayseri’ye gezerken, görev yaptığı sürece de hep Kayseri’yi, doğduğu toprakları, 25 yıllık şehirde birlikte çalıştığı arkadaşları özlediğini dile getirdi.

KAYSERİ’Yİ BÜTÜN DÜNYA TANIYOR

Artık Kayseri’yi bütün dünyanın tanıdığını ve yakından araştırdığını ifade eden eski cumhurbaşkanı, “İşadamlığı ve müteşebbislik denilince akla Kayseri geliyor. Bu Türkiye’de değil, dünyada gündeme gelmiştir. Brüksel’de merkezi olan bir Kalvanizm ile ilgili büro Kayseri üzerine çalışmış. Sizlerin yaptıkları çalışmaları araştırmışlar. Kalvanizm, bir taraftan değerleri olan, muhafazakar, aile ve din değerlerine saygısı olan diğer taraftan dışa açık, dünyaya açık bir toplum olarak nitelendiriliyor. Kayseri’de bu şekilde nitelendiriliyor ve değerlendirilmiş. Cumhurbaşkanı olarak bütün illeri ziyaret ettiğimde bu örneği bana verdiler. Kayserililer, sizlerin fedakarlıklarınız, yardımsever özelliğiniz, kazançlarınızdan hiçbir karşılık beklemeden hayır işi yapmanız, yarış içinde olmanız bütün illerimize örnek olmuş. Sizlerin yaptıklarını yapıyorlar. Bu mutluluk kaynağıdır.” diye konuştu.

ÖNÜMÜZDE YAPILACAK DAHA ÇOK İŞ VAR

“Önümüzde yapılacak çok iş var. Türkiye çok ilerledi, değişti. Ama unutmayalım ki Türkiye orta gelirli bir ülke” diyen 11. Cumhurbaşkanı Gül, “Her zaman söylediğim bir şey var. Cumhurbaşkanı olduğumda da söyledim. Hükümetimizle çalışmalarımızda hedefimizi koyduk. Türkiye’nin önündeki orta gelirli seviyeden çıkıp yüksek gelirli ülkeler seviyesine ulaşması gerekir. Çok iyi bir başbakanımız var, hükümet var, değerli bakanlar var. Bu konuda çok güzel işaretleri var. Başbakan Ahmet Bey'in güzel açıklamaları var. Türkiye’yi yüksek gelirli ülkeler seviyesine çıkartmamız gerekir.” şeklinde konuştu.

GÜVENİLİR ÜLKE OLMANIN VASFI DEMOKRATİK VE HUKUK STANDARTLARINI YÜKSELTMEKTİR

Eski Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin atacağı adımlar olduğunu anımsatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Demokratik standartlarımızı, hukuk standartlarımızı daha da yükseltmemiz gerekiyor. Güvenilir bir ülke olması, gelişmiş ülke olmanın önemli vasfıdır. Oraya taşımalıyız. Yatırım ortamı iyi olmalı. Eğitim her şeyin başıdır. Fabrikada çalışanların hepsinin daha iyi eğitimli olması gelirlerin artırılması adına önemlidir. Üniversitelerimizin itibarlarını daha da yükseltmeliyiz. Sizler sanayici olarak yatırımlarınızı gözden geçirmelisiniz. Türkiye değil bütün dünyaya satabilecek seviyeye getirmeniz gerekiyor. Daha nitelikli katma değeri yüksek olan sanayi haline getirmeliyiz. Kayseri’deki sanayi bölgelerinin çok uğraşması gerekiyor. Vizyonel bakması gerekiyor. Gelişmiş ülkeleri örnek alarak yatırımlarını seferber etmeleri gerekir. İstihdam ettiği personeli buna göre yapmalıdır. Departmanlarını buna göre kurmalıdır. Bunu en iyi şekilde yapacaklarına inanıyorum.”

BİLGİ VE TECRÜBEMİ PAYLAŞACAĞIM

Cumhurbaşkanı Gül, ülke ve Kayseri ekonomisinin gelişmesi ile ilgili kendisinin de katkıda bulunacağını anlatarak, “Elimden gelen bilgi ve tecrübemi aktarmak için çalışacağım. Sizlerin vizyonu çok açık. Ortadaki başarılarınız bunu gösteriyor. Sizlerle övündük. Övünmeye devam edeceğiz. Kayseri’ye geldiğimde en büyük zevkim sizleri ziyaret etmek, fabrika açılışlarına katılmak, fabrikalarınız görmek oldu. Fırsat buldukça da aranızda olacağım.” diye konuştu.

İPEK EL DOKUMASI HALI HEDİYE EDİLDİ

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün konuşması sonrasında Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hasyüncü, günün anısına kendisine ipek el dokuması halı hediye etti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.