Gündoğdu'ya Ağır Suçlama: 'adeta Memurun İdam Fermanı İmzalandı'

Türk Eğitim-Sen Çanakkale Şube Başkanı Resul Demirbaş, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'yu sert bir dille eleştirdi.

Gündoğdu'ya Ağır Suçlama: 'adeta Memurun İdam Fermanı İmzalandı'
10 Temmuz 2014 Perşembe 14:24

Konu ile ilgili açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Çanakkale Şube Başkanı Resul Demirbaş; Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi'nin, yaptığı çalışmayla kamu görevlilerinin toplu sözleşme masasında uğratıldığı zararı hesapladığını söyledi. Demirbaş; “Eğer yetkili konfederasyon, geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmelerinde 123 TL’ye imza atmayıp, enflasyon farkını unutmasaydı ve Hükümetin teklifi olan %3+3’e bile razı olsaydı, şu anda memurların büyük çoğunluğu daha fazla zam alacaktı. Kaldı ki %3+3; Hükümetin ilk teklifiydi ve eğer toplu sözleşme görüşmeleri 23 gün erkenden bitirilmeyip gerçek anlamda pazarlık yapılsaydı bu oran %4+4 ya da %5+5 de olabilirdi” dedi.
 
“Adeta memurun idam fermanı imzalandı”
“Enflasyon farkı unutulunca adeta memurun idam fermanı imzalandı” diyen Demirbaş; “Bilindiği gibi 2014 yılının ilk altı aylık enflasyonu %5,7 olarak açıklandı. Yetkili konfederasyon eğer memurların enflasyon farkından faydalanma hakkını toplu sözleşme görüşmelerinde korumuş olsaydı, memurların ilk altı ay için %3 zam alması durumunda, Temmuz ayı itibarı ile maaşlarına %2,7 oranında enflasyon farkı eklenecek, bununla birlikte ayrıca %3 ikinci yarıyıl zammı daha Êalacaklardı. Başka bir deyişle 2014 yılının Ocak ayında 123 TL zam alan ve yıl boyunca maaşına bir daha artış yapılmayacak olan memurlar, Temmuz ayı itibarı ile en az %8,7 zam alacaklardı. Bu zamma 2014 yılının ikinci altı aylık döneminde ortaya çıkması muhtemel enflasyon farkı da eklendiğinde memur maaşları %10’un üzerinde artmış olacaktı. Ama yetkili konfederasyonun aceleci tavrı ve yeterince pazarlık yapılmaması sonucunda imzalanan toplu sözleşme sonucunda en düşük dereceden maaş alan bir hizmetlinin eline 2013 yılı sonunda sosyal yardımlarla birlikte 1753 TL geçerken, 123 TL’lik zamla birlikte maaşı 1881 TL’ye yükseldi. Eğer Hükümetin ilk teklifi bile kabul edilmiş olsaydı aynı hizmetli, Temmuz ayı itibarı ile enflasyon farkı da dâhil olmak üzere 156 TL maaş zammı alacak ve maaşı 1909 TL’ye yükselecekti. Memur-Sen’in yaptığı bu affedilmez hata, bir hizmetlinin aylık 28 TL daha az zam almasına neden oldu. Toplu sözleşmede yapılan iş bilmezlik nedeniyle 2013 yılı sonunda 1960 TL dolayında maaş alan bir memur ise 2134 TL yerine 2088 TL maaş ile yetinmek zorunda kaldı. Memur-Sen’in hatasının bedeli, lise mezunu bir memur için aylık 46 TL oldu.Memur-Sen’in yaptığı hatanın faturası, memurun maaşı yükseldikçe daha da büyüyor ve tam bir trajediye dönüşüyor” şeklinde konuştu.
 
“Memurun zararını ‘Tarihi sözleşme imzaladık’ diyenler karşılasın!”
Memurun zararının toplu sözleşme masasında hata yapanlar tarafından karşılanması gerektiğine dikkat çeken Demirbaş; “Kapalı kapılar ardında memurları pazarlayan konfederasyonun, ‘tarihi toplu sözleşme yaptık’ yalanı, altıncı ayın sonunda ortaya çıkmıştır” dedi. Toplu sözleşmenin imzalandığı ilk günden beri memurları bu konuda uyardıklarını hatırlatan Demirbaş şu şekilde konuştu: “İş bilmeyen, sendikacılığı hükümet yetkilileriyle çay içmek olarak anlayan bir kısım zevatın memurları düşürdüğü durum, tam bir hayal kırıklığıdır. Aylardan beri memurlarımızın enflasyon farkı hakkına dikkat çekmeye çalışıyor, hazırlanan bütün kanun tasarılarına memurlara 2014 yılı için enflasyon farkı verilmesini öngören bir hüküm eklenmesi için mücadele ediyoruz. Bu konudaki her uyarımızda malum konfederasyon ‘Taban aylığa zam yaptık’ gibi anlamsız bir gerekçe ile karşı çıktı. Şimdi gelinen durum ortadadır. Resmi rakamlara göre memurun kaybı aylık 200 lirayı aşmıştır. Bu durumun iki sorumlusu vardır, o da memurların iradelerini hiçe sayıp toplu sözleşme masasında diğer konfederasyonları görmezden gelen iktidar ve yaptığı hatayı bir görmeyen ve kabul etmeyen iş bilmez konfederasyondur. Her ne kadar toplu sözleşme masasında yetkili konfederasyon tarafından göz ardı edilmiş olsa da, memurlarımızın yaşadığı kayıp ortadadır. Bu nedenle her fırsatta memurların hakkını gasp etme sevdasına kapılan Hükümet yetkililerinin bir kez de memurlar adına hayırlı bir işe imza atmaları zorunlu hale gelmiştir. Bu nedenle memurlara 2014 yılı enflasyon farkını verecek bir karar hayata geçirilmelidir. Memurların hakkı olanı gasp etmek, kul hakkı yemektir. Bu mübarek günlerde kul hakkı yiyenlerden Allah bunun hesabını soracaktır. Her fırsatta tarihi sözleşme imzaladığını iddia edenlerin aslında tarihi bir hezimete imza attıkları ortaya çıkmıştır. Memurların zararını da aylardır yalanlarla, gerçekleri gizlemeye çalışanlar karşılamalıdır.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.