Hamza Aydoğdu'dan Memur Öğretmenlerin Taleplerine İlişkin Açıklama !

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, twitter hesabı üzerinden önemli açıklamalarda bulundu..

Hamza Aydoğdu'dan Memur Öğretmenlerin Taleplerine İlişkin Açıklama !
04 Temmuz 2015 Cumartesi 09:51

        Değerli arkadaşlar; memur öğretmenlerin talepleriyle ilgili bir açıklama ihtiyacı doğmuştur: 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanununun 43’üncü maddesinde; öğretmenlik, devletin eğitim, öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleği olarak tanımlanmıştır.

       Danıştay Onikinci Dairesinin 13/04/2011 tarihli ve Esas No: 2008/8363, Karar No: 2011/1653 sayılı kararında özetle; öğretmenliğin özel bir ihtisas mesleği olduğu; bu mesleği ifa edecek personelde genel kültür, özel alan eğitimi, pedagojik formasyon bakımından yeterliliğin aranacağı; dolayısıyla öğretmenlik mesleğine ilk defa atamanın belirtilen niteliklerin ölçüldüğü sınav sonucuna göre yapılması gerektiği sonucuna ulaşıldığı belirtilerek; öğretmenlik mesleği dışında, farklı sınıflarda görev yapanların “sınav” kriteri dışında, bu sınıflarda geçirdikleri sürelerin öğretmenlik mesleğine atanmada esas alınmasının, kamu yararı, hizmet gerekleri ve Millî Eğitim Temel Kanununun anılan hükümleriyle bağdaştırılmasının mümkün bulunmadığı vurgulanmıştır. Bilindiği üzere Anayasamızın 138’inci maddesinde; yasama ve yürütme organları ile idarenin, mahkeme kararlarına uymak zorunda olduğu; bu organlar ve idarenin, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremeyeceği ve bunların yerine getirilmesini geciktiremeyeceği hükümü altına alınmıştır. Ayrıca 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 28’inci maddesinde; Danıştay, bölge idare mahkemeleri idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idarenin gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecbur olduğu hükmüne yer verilmiştir. Bütün bunlardan hareketle, hâlen devlet memuru olarak görev yapanlardan daha önce öğretmenlikte adaylığı kaldırılmamış olanların, öğretmenler için öngörülen Kamu Personeli Seçme Sınavına katılıp istenilen düzeyde başarılı olmadan öğretmenliğe atanmalarının-mümkün bulunmadığı değerlendirilmektedir. Kaldı ki, yukarıda da değinildiği gibi bu konumda olanlardan sınava katılıp başarılı olanların öğretmenliğe atanmalarının önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır.Hepinize hayırlı ve huzurlu iftarlar diliyorum.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.