Harcırah Tebliğine Ne Oldu?

6245 sayılı harcırah kanunu büyük şehirlerde memurları ciddi şekilde mağdur ediyordu. Kanunun 3. Maddesi g bendinde memuriyet mahalli tanımlanmış, yapılan tanımlamada belediye sınırları memuriyet mahalli olarak tanımlanmıştı. Memurların harcırahı hak edebilmeleri memuriyet mahalli dışında bir yere sürekli veya geçici bir görevle görevlendirilmeleri halinde mümkün olabilmektedir.

Harcırah Tebliğine Ne Oldu?
25 Kasım 2014 Salı 11:01

HARCIRAH TEBLİĞİNE NE OLDU?

6245 sayılı harcırah kanunu büyük şehirlerde memurları ciddi şekilde mağdur ediyordu. Kanunun 3. Maddesi g bendinde memuriyet mahalli tanımlanmış, yapılan tanımlamada belediye sınırları memuriyet mahalli olarak tanımlanmıştı. Memurların harcırahı hak edebilmeleri memuriyet mahalli dışında bir yere sürekli veya geçici bir görevle görevlendirilmeleri halinde mümkün olabilmektedir. Harcırah kanunundaki memuriyet mahalli tanımından kaynaklı olarak özellikle İstanbul’da görev yapan memurlar yıllardır mağduriyet yaşıyorlardı. Personel Meb Çünkü İstanbul’da tüm yerleşim yerleri İstanbul büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde sayılıyordu.6360 sayılı kanun ile büyükşehirlerin sayısı artarken büyükşehir sınırları da mülki idare sınırları olarak belirlendi. Yani Anadolu’daki büyükşehirlerde yaşayan memurlar da yıllardır İstanbul’da yaşayan memurların durumuna düştü. Personel Meb Memuriyet mahalli mülki idare sınırları olunca Mardin, ordu, samsun gibi illerde görev yapan memurlarında ilçeden ilçeye, köyden ilçeye, ilçeden ile harcırah alabilmelerinin önü kesilmiş oldu.

Bu durumu gören hükümetimiz “iş kanunu ile bazı kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması ile bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına dair kanunun” 89. Maddesi ile büyükşehirlerde çalışan memurların mağduriyetini giderdi. Yapılan değişiklik ile büyükşehirlerde ilçe sınırı kavramı getirildi. Değişiklik metni aynen şöyle:

MADDE 89 – 10.2.1954 tarihli ve 6245 sayılı Harcırah Kanununun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.


“g. Memuriyet mahalli: Memur ve hizmetlinin asıl görevli olduğu veya ikametgâhının bulunduğu şehir ve kasabaların belediye sınırları içinde bulunan mahaller ile bu mahallerin dışında kalmakla birlikte yerleşim özellikleri bakımından bu şehir ve kasabaların devamı niteliğinde bulunup belediye hizmetlerinin götürüldüğü,
büyükşehir belediyelerinin olduğu illerde ise il mülki sınırları içinde kalmak kaydıyla memur ve hizmetlinin asıl görevli olduğu veya ikametgâhının bulunduğu ilçe belediye sınırları içinde kalan ve yerleşim özellikleri bakımından bütünlük arz eden yerler ile belediye sınırları dışında kalmakla birlikte yerleşim özellikleri bakımından bu yerlerin devamı niteliğindeki mahaller ve kurumlarınca sağlanan taşıt araçları ile gidilip gelinebilen yerleri;”

 
Kanundaki değişiklik 11 Eylül 2014 tarihli mükerrer resmi gazetede yayınlandı. Kanunun yürürlük maddelerinde bu değişikliğin 31.03.2014 tarihinden geçerli olmak üzere uygulanması karara bağlandı.

Maliye bakanlığı Bütçe Mali kontrol genel müdürlüğü 17.09.2014 tarihinde valiliklere gönderdiği bir yazı ile kanunla ilgili uygulama tebliği yayınlayacağını, bununla ilgili valilik görüşü bildirilmesi istendi. Bütçe mali kontrol genel müdürlüğü yazdığı yazıda düşüncelerini de örneklerle defterdarlıklara bildirdi.


Aradan 2 ay geçti hala tebliğ yayınlanacak. Özellikle İstanbul da görev yapan memurları bu husus çok ilgilendirmektedir. İstanbul’un Tuzla ilçesi ile Silivri ilçesi arası 119 km’dir. Birçok ilin diğer il ile arasındaki mesafe kadardır.  Kartal ilçesinden Başakşehir ilçesine, Arnavutköy ilçesinden Kadıköy ilçesine atanan bir memur herhalde gidiş geliş yapmayacak, evini taşıyacaktır. Sürekli görev yolluğu alamayan memur ciddi şekilde mağdur olacaktır.


Kanunda yapılan değişiklik ile mağduriyetler giderildi derken BÜMKO tebliğ yayınlanmadan uygulama yapmayın anlamında bir yazı yazdı. Ama hala tebliğ yayınlanamadı. Mağduriyet hala devam ediyor. Birde yayınlanacak tebliğde ilçe sınırları ile sınırlı tutmayıp bütünlük arz ediyor diye tüm İstanbul’u kanun dışında tutarsa mağduriyet artarak devam edecektir.

personelmebhaber.net
ÖZEL HABERİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.