“hukukun Üstünlüğünü Değil, Torba Hukukunu Teneffüs Ediyoruz”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı E. Semih Yalçın, 17-25 Aralık operasyonları ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “Gerek yargıda gerekse medyada ve siyasi hayatta çıtını çıkaranların, yanlışları, haksızlıkları...

“hukukun Üstünlüğünü Değil, Torba Hukukunu Teneffüs Ediyoruz”
15 Aralık 2014 Pazartesi 14:08

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı E. Semih Yalçın, 17-25 Aralık operasyonları ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “Gerek yargıda gerekse medyada ve siyasi hayatta çıtını çıkaranların, yanlışları, haksızlıkları ve yolsuzlukları eleştirip araştıranların ya başlarına torba geçirilmekte ya da çorap örülmektedir. Hukukun üstünlüğünü değil 'torba hukuku' teneffüs ediyoruz artık.” dedi.

MHP genel merkez binasında, “17-25 Aralık Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Haftası” ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, E. Semih Yalçın, "O günden bugüne kadar Türkiye’yi, içine girdiği hukuksuzluk fırtınasından çıkarmak için AK Parti iktidarında en küçük bir olumlu hareket gözlenmediğini söyledi. Yalçın, “Aksine hırsızlık ve rüşvetin, “Al gülüm ver gülüm.” şeklindeki gizli alışverişlerin üzerine iktidar gücü kullanılarak kalın bir sis perdesi geçirilmiştir.” diye konuştu.

İktidarın bu konuda büyük bir rehavet içinde olduğunu iddia eden Yalçın, “Yapılanların yanına kâr kalacağını, hırsızlıkların ve yolsuzlukların unutulacağını sanmaktadır. Hâlbuki, 17-25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Olayları bir deprem fırtınası gibi Türkiye’yi şiddetle sarsmış, hem halkın vicdanında derin yaralar hem de siyaset platformunda geniş çatlaklar meydana gelmiştir. Yargı sisteminin temelinde de Türk demokrasisini yutacak büyüklükte derin bir obruk oluşmuştur.” diye ifade etti.

Yalçın, o günlerde ve sonrasında olup bitenlerin unutulmaması, unutturulmaması için MHP olarak 17-25 Aralık günlerini, “17-25 Aralık Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Haftası” olarak ilan ettiklerini söyleyerek, “AK Parti’nin hasıraltı ettiği, unutturmaya ve gizlemeye çalıştığı hırsızlık ve yolsuzlukların hatırda tutulması sağlanacaktır.” ifadelerini kullandı.

Yalçın, konuşmasını, “Yavuz hırsız ev sahibini bastırır.” misali meselenin üzerine devlet erki kullanarak örtülen haram ve ihtiras perdeleri yeniden aralanacaktır. Hatırlanacağı üzere geçen yıl 17 Aralık’tan itibaren dört bakanın yolsuzluk ve hırsızlık rezaleti gündeme düşünce, şeffaflıkla hareket etmesi ve yargı mekanizmalarının çalışmasına izin vermesi gereken AK Parti iktidarı, meseleyi örtbas etmek için harekete geçmiştir. Neticede bazı bakanlar değiştirilmiş, ortaya serilen pisliklerin üzerini örtme çabaları, bürokraside atamalar ve sürgünlerle devam etmiştir.” şeklinde sürdürdü.

“GÜVENLİK BİRİMLERİ TIKAÇ NİYETİNE KULLANILDI”

17-25 Aralık Rüşvet ve yolsuzluk Operasyonları'nın hemen ardından ortaya bir paralel devlet iddiası atıldığını söyleyen Yalçın, “Olayı soruşturan savcılara el çektirilmekle kalınmamış, sürgün ve kovuşturmaya maruz bırakılmışlardır. Onların emrinde görev yapan polisler de kıyıma uğratılmışlardır. “Emniyet teşkilatını allak bullak eden tayinlerle AK Parti’nin günahlarından ve yolsuzluklardan oluşan karadeliği kapatmak için güvenlik birimleri tıkaç niyetine kullanılmıştır.” şeklinde konuştu.

Türkiye'nin, 17 Aralık’tan beri âdeta diken üstünde olduğunu kaydeden Yalçın, “Gündemi altüst eden Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu'nda dönemin başbakan ve bakanları hazırlıksız yakalanmış, bu yüzden de telaşa kapılarak kontrolü kaybetmişlerdir.” dedi.

O günlerden bu yana yangından mal kaçırma, selden kütük kurtarma kaygısına kapılan AK Parti iktidarı, hukukun üstünlüğünü tamamen rafa kaldırdığını iddia eden Yalçın, şöyle dedi: “Hakkın ve adaletin tecellisini önlemek maksadıyla hukuki süreci tıkayacak, soruşturma safhalarını sakatlayacak tedbirlere başvurmaya başlamıştır. Yapılan yolsuzluk ve hırsızlıkları gizlemek üzere yasal değişikliklere gidilmiştir. Meclis'e getirilen torba yasalarla hukukun üstünlüğü torbaya hapsedilmiştir. AKP’nin 17-25 Aralık Yolsuzlukları karşısındaki icraatı; yargıya yönelik yeni bir sivil darbe olduğu kadar, rüşvet ve yolsuzluklarla ilgili süren soruşturma sürecini rayından çıkarmaya tam teşebbüstür. On iki yıldır süren yolsuzluk, rüşvet, adam kayırmacılık, hukuksuzluk gibi sayısız kirli icraatla hükümet bacasından salınan kötü kokular, demokrasimizi zehirlemiştir. Zehirlemekle kalmamış, devlet çarkını işlemez hâle getirmiştir.”

“SORGULAYANLARIN BAŞINA TORBA YASALAR GEÇİRİLDİ”

AK Parti, milletin teveccühü sayesinde yarattığı sinerjiyi kendi tufeylilerini üreterek harcamıştır diye konuşan Yalçın, şunları ifade etti: “İleri demokrasi yerine rant ve çıkar kapıları sonuna kadar açılmıştır. Geçmişte devletin imkânlarından faydalanamayan birtakım haris gruplar, iktidarın etrafında kümelenerek “Biraz da biz götürelim.” anlayışıyla “torba”larını doldurma yarışına girmişlerdir. Bunu sorgulamaya kalkanların başına 'torba yasalar' geçirilmiştir.

Şimdiye kadar hükûmetin uygulamalarına, yönetim ve hukuk anlayışına getirilen haklı eleştiriler, sert şekilde cevaplanmakla kalınmamış, yargı erki de torbaya sokulmuştur. Son olarak Yargıtay Başkanı'nın 'Bağımsız yargı elden gidiyor.' diye feryat etmesine kulak tıkanmıştır. İktidar, varlığı için engel gördüğü her kurumu ve herkesi çıkardığı torba yasalara doldurarak ortadan kaldırmaktadır. Gerek yargıda gerekse medyada ve siyasi hayatta çıtını çıkaranların; yanlışları, haksızlıkları ve yolsuzlukları eleştirip araştıranların ya başlarına torba geçirilmekte ya da çorap örülmektedir. Hukukun üstünlüğünü değil 'torba hukuku'nu teneffüs ediyoruz artık.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.