İkili Eğitim Öğrenciye Zarar Veriyor

Özgür Eğitim-Sen Çorum İl Başkanı Serdal Efe, okulların fiziki yetersizliğinin ortada olduğu bu dönemde ikili eğitim uygulamasının bazı sıkıntılara neden olduğunu belirtti.

İkili Eğitim Öğrenciye Zarar Veriyor
10 Ekim 2014 Cuma 13:44

Serdal Efe, "Günde 7 saat aynı sınıfta bulunmak zorunda olan öğrencilermüfredatın dayatması nedeniyleenerjilerini atacak, deşarj olacak imkâna sahip değildir" dedi. Serdar Efe, yaptığı yazılı açıklamada; "Enerjisini atamayanöğrenciler bir süre sonra okulun eşyalarına zarar vermeye başlamakta, hızını alamayanlar arkadaşları üzerinde kuvvet gösterisi yapmakta, daha da kontrolden çıkanlar öğretmenlerine yönelik şiddet hareketlerine başvurmaktadırlar. Bu şartlar içerisinde öğrenciden akademik başarısını artırmasını beklemek hayal görmek gibidir" ifadesini kullandı. Serdal Efe'nin konuyla ilgili açıklaması şöyle: "ÖĞRENCİLER NEFES ALAMIYOR" 
"Okulların fiziki yetersizliğinin ortada olduğu bu dönemde ikili eğitim uygulamasını anlamak mümkün değildir. İkili eğitim yapılan okullarda dersler sabahçı grup için hava aydınlanmadan başlamakta, öğlenci grup için ise tabir yerindeyse gece yarısında sona ermektedir. Sabahçılar; 07:30/13:10, öğlenciler; 13:30/19:10 saatleri arasında okulda ders yapmaktalar. 5.6.7.8. sınıföğrencilerinin içinde bulundukları yaş grupları itibarıyla günde 7 saat kapalı birsınıf ortamındaders yapmaları doğalarına aykırıdır.
 
Günde 7 saat aynı sınıfta bulunmak zorunda olan öğrenciler müfredatın dayatması nedeniyleenerjilerini atacak, deşarj olacak imkâna sahip değildir. Okullarda ikili eğitim nedeniyle boş derslik bulunmadığı için derslerinin dışında kalan zamanlarda öğrencilerin okullardan yararlanmaları mümkün değildir. Özellikle ortaokul olarak düzenlenen okullarda en azından sporsalonu bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde yağışlı ve soğuk havalarda Beden Eğitimiderslerinin sınıflarda yapılması zorunlu hale gelmektedir. Okullarda çocukların sosyalleşmesi,kültürel ve sportif yönden kendilerini geliştirmesi mümkün olmadığı için bir süre sonraöğrencilerde agresif tavırlar, okuldan kaçma, okula gelmek istememe gibi davranışlar ortaya çıkmaktadır. Enerjisini atamayan öğrenciler bir süre sonra okulun eşyalarına zarar vermeye başlamakta, hızını alamayanlar arkadaşları üzerinde kuvvet gösterisi yapmakta, daha da kontrolden çıkanlar öğretmenlerine yönelik şiddet hareketlerine başvurmaktadırlar.
 
Bu şartlar içerisinde öğrenciden akademik başarısını artırmasını beklemek hayal görmek gibidir. Bu yaş grubundaki öğrenciler haftada neden 35 saat ders görür? Bu 35 saat dersin üzerine bu çocuklardan ne beklenebilir ki?
 
Özellikle ikili eğitim yapan okullarda idarecilerin çilesi hiç bitmez, çoğu günlerde okul idarecileri sabah 7, akşam 8 mesai yapmak zorunda kalmaktadırlar. İkili eğitim yapmak zorunda olan okullarda bir sınıfta günde 14 saat ders yapılmaktadır. Bu süre içerisinde teneffüslerin çok kısa olması ve öğrenci sayılarındaki aşırı yoğunluk nedeniyle öğrenciler dinlenmeye ve ihtiyaçlarınıkarşılamaya fırsat bulamadan yeni derse girmek zorunda kalmaktadırlar. Sabahçı öğrencilerindersi biter bitmez sınıfların hemen boşaltılması ve temizlenmesi gerekmektedir ki öğlenciöğrenciler derse girebilsin.
 
Sabahçı ve öğlenci öğrencilerin yer değiştirdiği süre o kadar kısadır ki, bırakın sınıflarda temizlikyapmayı, sınıfları havalandırmak bile mümkün olmamakta, öğrenciler sağlıksız ortamlarda ders yapmak zorunda kalmaktadırlar. Aşırı ders yükü nedeniyle öğrenciler 5. Dersten sonra zihinsel olarak dağılmakta, dersler verimsiz ve anlamsız geçmektedir. Tüm bunların üstüne öğretmenlerin ve idarecilerin sahipsiz kalması, öğrenci ve veli karşısında çaresiz bırakılması okullarda eğitiminönündeki en büyük engeldir. Çünkü bu şartlar altında her fırsatta şikayet edilen öğretmenler ve idareciler üzerlerinde yoğun bir psikolojik baskı hissetmekte ve sorumluluk almak istememektedirler." 
 
Dost Haber 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.