İl Dışı Atamalarda Kontejan Mağduruları

il dışı atamalarda kontejan magduru olduk yıllardır destek bekliyor

İl Dışı Atamalarda Kontejan Mağduruları
24 Temmuz 2014 Perşembe 15:32

Sayın Müsteşarım,
   Herkesin ortak görüşü olmak üzere, yapılan norm güncellemesinden sonra, açıklanan norm sayıları 2. iller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğe bağlı yer değiştirmenin yapılmasının ne kadar gerekli olduğunu ortaya koymuştur.
   19 Haziran’da yazdığımız yazıya atıfta bulunacak olursak:
   “Ayrıca yeni çıkartılan norm kadro yönetmeliği ve talim terbiye kurulunun yayınladığı çerçeve programlar dikkate alındığında değişen ders saatleri neticesinde bazı branşlarda öğretmen ihtiyacı artacak; bazı branşlarda, bazı illerde öğretmenler norm fazlası olacaktır. Norm fazlası öğretmenlerin aynı il içinde normu bulunmaması halinde öğretmen ya atıl bir halde  Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevlendirilecek ya da farklı branşlardaki derslere girmek zorunda kalacaktır. Bu da eğitim kalitesi düşmesine sebebiyet verecektir. Bu durumda olan öğretmenlerin mağduriyet yaşamaması için il içi atama ile il dışı atamanın puan üstünlüğüne göre aynı anda yapılması gerekmektedir.
    Örneğin, Biyoloji, Kimya, Fizik öğretmenleri yer değiştirmede çok büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Eski çerçeve programda sadece ortaöğretim 1. sınıfta 2 saat olarak görülen bu dersler, yeni çerçeve programda ortaöğretim 1 ve 2. sınıflarda zorunlu hale getirilip 3 saate çıkartılmış ve diğer sınıflarda da seçmeli olarak okutulmasına imkan tanınmıştır. Basit bir hesaplamayla sadece zorunlu dersler 4 saat arttırılmıştır. Büyükşehirlerde ortalama şube sayısının 5 olduğu düşünüldüğünde her okul için ayrı ayrı her branştan 1 öğretmen ihtiyacı oluşacaktır. “ demiştik.
    Şimdi öğretmen sayısı ve nüfus açısından küçük bir il olan Burdur örneğine biz göz atalım:
    
    Bu ihtiyaç sayılarına ve açıl(may)an il dışı kontenjan sayılarına baktığımızda, yıllarca zorunlu hizmet bölgelerinde çalışarak zorunlu hizmetlerini 2. hatta 3. kez tamamlayan sınıf öğretmenlerine ne kadar büyük bir haksızlık yapıldığı ortaya çıkmaktadır. Bu kadroların ilk atama ile doldurulması çok daha büyük bir haksızlığa yol açacaktır.
    Yine bu değerlendirmeler birkaç branş ele alınarak yapılmıştır, çok daha ayrıntılı değerlendirmeyi sizlerin çok daha kolay bir şekilde yapabileceğini biliyoruz. Tüm bu değerlendirmelerden sonra “2. İller Arası İsteğe ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirme”nin ne kadar gerekli olduğu tüm kamuoyunun ortak düşüncesidir.
   Ayrıca Temmuz Dönemi İl İçi Yer Değiştirme klavuzunun 11. Maddesinde yer alan “İl içi yer değiştirenler, aynı dönem yapılacak olan il dışı yer değiştirmeye başvuramaz.” ibaresi her ne kadar bazı kesimler tarafından kopyala – yapıştır diye tabir edilse de, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ne kadar ciddi çalışan bir kurum olduğunu bilenler için “2. İler Arası İsteğe ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirme”nin tekrar yapılacağı anlamına gelmektedir. Bu nedenle il içi tercihte bulunacak öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu bu maddeye dayanarak tercih yapmamaktadır. “2. İler Arası İsteğe ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirme”nin yapılmaması bu öğretmenler için yeni bir mağduriyet yaratacaktır.
   Bunun yanında bakanlığımızın tepkilere, tepkisiz kalması, olumlu ya da olumsuz hiçbir açıklama yapmaması öğretmenlerin huzursuz olmasına ve okulların kapanmasının üzerinden neredeyse 1 ay geçmesine rağmen tatillerine başlayamamasına sebep olmaktadır. Cuma gününe kadar bir açıklamanın yapılmaması il içi tercih yapacak öğretmenlerimiz açısından yeni bir mağduriyet ve huzursuzluk sebebi olacaktır.
   Bütün bunlara dayanarak “2. İler Arası İsteğe ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirme”nin yapılması ve bu konuda  il içi tercihler bitmeden yetkili makamlar tarafından bir açıklama yapılması zorunlu bir hal almıştır.
 
Saygılarımızla…
 
 İl Dışı Atama Mağduru Öğretmenler Platformu  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.