İl İçi Ve İl Dışı Atamalar Hakkında…

İL İÇİ VE İL DIŞI ATAMALAR HAKKINDA…

İl İçi Ve İl Dışı Atamalar Hakkında…
23 Haziran 2014 Pazartesi 08:41

Personel meb net ailesi, eğitimcilerin her türlü sorunlarını bu sayfadan dile getirmektedir. Eser hocanın gönderdiği e –maili paylaşıyoruz:
        Sayın Müsteşarım,
Bilindiği üzere 2014 il dışı atama döneminden önce yapılan norm güncelleme işlemleri sadece mevcut durumu görme adına yapılmış bir güncellemedir. Bu güncelleme 2014 – 2015 eğitim öğretim yılına ışık tutmaktan uzaktır. Bundan dolayı yapılmış olan il içi atama ve hali hazırda yapılan il dışı atamada kontenjanların az açılması, dönüşen okullara bu dönem tayin isteyen öğretmenlerimizin göreve başlamadan norm fazlası olması gibi birçok problemle karşılaşılmış, karşılaşılacaktır.
              Kimi öğretmenlerimiz yer değiştirme başvurusunda bile bulunamazken, kimi öğretmen arkadaşlarımız ise gittiği okulda norm fazlası durumuna düşmüştür. Ayrıca yeni çıkartılan norm kadro yönetmeliği ve talim terbiye kurulunun yayınladığı çerçeve programlar dikkate alındığında değişen ders saatleri neticesinde bazı branşlarda öğretmen ihtiyacı artacak, bazı branşlarda, bazı illerde öğretmenler norm fazlası olacaktır. Norm fazlası öğretmenlerin aynı il içinde normu bulunmaması halinde öğretmen ya atıl olarak Milli Eğitim Müdürlüklerinde görevlendirilecek ya da farklı branşlardaki derslere girerek eğitim kalitesi düşürülecektir. Bu durumda olan öğretmenlerin mağduriyet yaşamaması için il içi atama ile il dışı atamanın puan üstünlüğüne göre aynı anda yapılması gerekmektedir. Örneğin, Biyoloji, Kimya, Fizik öğretmenleri yer değiştirmede çok büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Eski çerçeve programda sadece ortaöğretim 1. sınıfta 2 saat olarak görülen bu dersler, yeni çerçeve programda ortaöğretim 1 ve 2. Sınıflarda zorunlu hale getirilip 3 saat’e çıkartılmış ve diğer sınıflarda da seçmeli olarak seçilebilmektedir. Basit bir hesaplamayla sadece zorunlu dersler 4 saat arttırılmıştır. Büyükşehirlerde ortalama şube sayısının 5 olduğu düşünüldüğünde her okul için ayrı ayrı her branştan 1 öğretmen ihtiyacı oluşacaktır. Ayrıca şu an itibariyle yayınlanan il dışı kılavuzun 5. Maddesinin (a) bendinde il içi ve il dışı tercih hakkının aynı anda verildiği görülmektedir. Yani bir anlamda il içi ve il dışı atama bu il dışı atama döneminde aynı anda yapılmaktadır. Bu da yapılacak olan il içi atamanın il dışı atamayla birleştirilerek yapılmasının çok da zor olmadığını göstermektedir. Bunun için il içi atama ile il dışı atamanın puan üstünlüğüne göre aynı anda yapılması gerekmektedir. Ayrıca yıllarca doğu illerinde çakılı kalan ve batı illerinde zorunlu hizmetini tamamlamış olmasına rağmen yer değiştiremeyen birçok öğretmen bulunmaktadır. Normlar güncellendikten sonra il dışı atamanın yapılmaması halinde ilk atama ile bu normlar dolacak ve bu durumda olan öğretmenler yine burada çakılı olarak kalacaklardır. Bunun için il içi atama ile il dışı atamanın puan üstünlüğüne göre aynı anda yapılması gerekmektedir. 
Son olarak özür grubuna yapılan pozitif ayrımcılığı desteklemekle beraber, evli olmayan öğretmenlerin de anneleri ve babalarından uzak oldukları unutulmamalıdır. Yani aile kavramı sadece eşten ibaret görülmemeli, anne ve baba ile birlikte çocuğun da bir aile olduğu düşünülerek hareket edilmelidir. Bu durumda bulunan öğretmenler için il içi atama ile il dışı atamanın puan üstünlüğüne göre aynı anda yapılması gerekmektedir. Bu yazdıklarımızda ne yönetmelik maddelerine, ne kanunlara, ne anayasaya atıfta bulunduk, ne de daha önce il içi il dışı aynı anda yapılan atamaları örnek gösterdik. Bütün bu yazdıklarımızın gerçekten karşılaştığımız problemlerin samimi bir ifadesi olarak algılamanızı istiyoruz. Bu yüzden il içi atama ile il dışı atamanın puan üstünlüğüne göre aynı anda yapılması için gerekli çalışmaları yapacağınızı umarak en kısa sürede sizlerden bu yönde bir açıklama bekliyoruz. 
                                                                                                                                   Saygılarımızla. ESER ATAKAN
EDA EVRAN, personelmebnet/ÖZEL, edaevran14@hotmail.com


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.