İlave Ücret Nasıl Hesaplanır?

Öğretmenlere hangi hallerde ilave ücret ödeneceği ve ödenecek tutar öğretmenlerimizin bilmesi gereken önemli bir bilgidir.

İlave Ücret Nasıl Hesaplanır?
05 Ocak 2015 Pazartesi 08:19

 İlave ücret, En Yüksek Devlet Memuru maaşı olan; 9500*0,079308 tutarının belirlenen oranla çarpılmasından oluşan tutar formülüyle hesaplanır. Bu ücretten sadece binde 7,59 oranında damga vergisi kesilir. Buna göre; Yenilenebilir Enerji Teknolojileri branşında öğretmen olarak (4 yıl yükseköğrenim gören) V sayılı Cetvel'de belirtilen okullarda öğretmen olarak görev yapan bir personele ödenecek ilave tazminat brüt olarak; 9500*0,079308* % 15  = 113 TL’dir.

İlave eğitim öğretim tazminatı için hangi şartlar aranır?

III sayılı Cetvel'in “A. Eğitim Öğretim Tazminatı” bölümünün (II)'nci sırasında öngörülen ilave eğitim öğretim tazminatından yararlanabilmek için aranan şartlar şunlardır;

- Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı'na dahil öğretmen unvanlı kadroda bulunmak,

- V sayılı Cetvel'de sayılan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına atölye, laboratuar veya meslek dersleri öğretmeni olarak atanmış olmak,

- Söz konusu okul ve kurumlarda görev yapmak,

- Mesleki Açık Öğretim Lisesi ile Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu kadrolarında bulunanlar hariç olmak üzere branşlarında fiilen derse girmek, şartlarının bir arada bulunması gerekmektedir.

Bu dört şartı bir arada taşıyan öğretmenlere, branşlarına ve öğrenim durumlarına göre, yukarıda belirtilen ilave eğitim öğretim tazminatları ödenecektir.

İlave tazminat ödenecek kurumlar hangileri

İlave Eğitim Öğretim Tazminatı Ödenecek Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Mesleki ve Teknik Öğretim Okul ve Kurumları şunlardır:

1- Akşam Sanat Okulu, 2-Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, 3- Çok Programlı Lise (mesleki ve teknik eğitim programları), 4- Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi, 5- Denizcilik Anadolu Teknik Lisesi, 6- Denizcilik Meslek Lisesi, 7- Halk Eğitimi Merkezi, 8- Kız Teknik ve Meslek Lisesi, 9- Meslek Lisesi (İşitme Engelliler), 10- Meslek Lisesi (Ortopedik Engelliler), 11- Mesleki Açık Öğretim Lisesi, 12- Mesleki Eğitim Merkezi, 13- Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu, 14- Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi, 15- Olgunlaşma Enstitüsü, 16 Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, 17- Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi, 18- Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Görme Engelliler III. Kademe), 19- Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Zihinsel Engelliler III. Kademe), 20- Tapu Kadastro Anadolu Meslek Lisesi, 21- Tarım Anadolu Meslek Lisesi, 22- Tarım Meslek Lisesi, 23- Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, 24- Ticaret Meslek Lisesi, 25- Turizm Eğitim Merkezi, 26- Yaygın Eğitim Enstitüsü, 27- Ziraat Teknik Lisesi.

YeniŞafak

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.