İlçe Milli Eğitim Müdüründen Öğretmene Hakaret

Samsun’un İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Cengiz Çetinkaya Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin öğretmenler odasına geldi. Okulun, eğitimin sorunları konuşuldu. Öğretmenlerin sendikanın çağrısına uyarak nöbet tutmama eylemi ele alındı.

İlçe Milli Eğitim Müdüründen Öğretmene Hakaret
17 Temmuz 2015 Cuma 11:29

Mahkeme “Bu kul hakkı” dedi

Samsun’un İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Cengiz Çetinkaya Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin öğretmenler odasına geldi. Okulun, eğitimin sorunları konuşuldu. Öğretmenlerin sendikanın çağrısına uyarak nöbet tutmama eylemi ele alındı. Çetinkaya toplantının sonuna doğru öğretmenlerin nöbet tutmama eylemi ile ilgili olarak “Arkadaşlar nöbet tutmamanın vicdani sorumluluğu var. Eğer bir öğrencinin başına bir sıkıntı gelirse bundan vicdani sorumluluk doğar” dedi.

Felsefe öğretmeni Mahmut Yücel, kendilerinin sorumlu olmadığını, sorumluluğun düzenleme yapmayan Milli Eğitim Bakanlığı’nda olduğunu öne sürdü. Taraflar arasında tartışma çıktı. Cengiz Çetinkaya, öğretmen Mahmut Yücel’e “edepsizlik yapma”, “demagoji yapma” dedi. Öğretmen Yücel de “Ben edepsizlik yapmıyorum, demagoji yapmıyorum” karşılığını verdi. Sonunda Felsefe Öğretmeni Mahmut Yücel, İlçe Milli Eğitim Müdürü Cengiz Çetinkaya hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Savcılık taraf ve tanık beyanlarını değerlendirdi, Milli Eğitim Müdürünün sözlerinin kaba, incitici ve nezaket dışı ifadeler olduğunu, şikayetçi öğretmenin onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmadığını değerlendirdi. Savcı Yargıtay içtihatlarını da dikkate alıp “kamu davası” açılmasını gerektirecek herhangi bir suç konusu eylemin bulunmadığı, kamu adına kovuşturma yapılmasına yer olmadığına” karar verdi.

UHREVİ YÖNÜ BULUNAN DURUM!

Felsefe Öğretmeni Mahmut Yücel, savcılığın kararına itiraz etti. Dilekçesinde  “edepsizlik yapma” şeklindeki hitabın onur ve saygınlığını rencide ettiğini, TDK sözlüğüne göre “edepsiz” kelimesinin anlamının “utanılacak işleri sıkılmadan yapan, utanmaz, sıkılmaz, terbiyesiz kimse” olarak tarif edildiğini öne sürdü, kararın kaldırılmasını talep etti.

Sulh Ceza Hakimliği, “edepsiz” kelimesinin ceza yasasında düzenlenen “hakaret” suçunu oluşturup oluşturmayacağını değerlendirdi. Mahkemenin itirazın reddine ilişkin kararında şu ifadelere yer aldı:

Cumhuriyet Başsavcılığı da kovuşturmaya yer olmadığı kararına dayanak olarak alınan Yargıtay kararında da belirtildiği üzere bu söz incitici, nezaket dışı bir söz olarak kabul edilebilir ve bu haliyle muhatabının gönlünün alınması da örf ve adetlerimizin gereğidir. Her ne kadar beşeri-pozitif hukuk sisteminin konusu olmamakla birlikte muhatabını inciten her davranış kul hakkına girmek olarak da uhrevi yönü bulunan bir durum teşkil edebilir ki bunun da İslam inanç sistemi içindeki yeri, önemi ve telafisi bilenlerce malumdur.”

Felsefe öğretmeni Mahmut Yücel, evrensel ve ulusal hukuk çerçevesinde değil, uhrevi dünyadan (öbür dünya) söz edilerek karar verilmesine şaştı kaldı…

Bu da yargının hali…

Saygı Öztürk

Sözcü

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.