İlkokul Kayıtları Ne Zaman Başlayacak? ( 2014 – 2015 İlköğretim Kaydı Ne Zaman Başlıyor? )

İlkokula kayıtlar kısa bir süre sonrasında başlayacak, kayıtların ne zaman başlayacağı ebeveynler tarafından oldukça çok merak ediliyor. 2014 ile 2015 Eğitim Öğretim yılı ilköğretim kaydı ne zaman başlayacağı sonuçları ve kayıt tarihlerine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İlkokul Kayıtları Ne Zaman Başlayacak? ( 2014 – 2015 İlköğretim Kaydı Ne Zaman Başlıyor? )
09 Temmuz 2014 Çarşamba 22:51

İlkokula kayıtlar kısa bir süre sonrasında başlayacak, kayıtların ne zaman başlayacağı ebeveynler tarafından oldukça çok merak ediliyor. 2014 ile 2015 Eğitim Öğretim yılı ilköğretim kaydı ne zaman başlayacağı sonuçları ve kayıt tarihlerine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. İlkokul 1. sınıf kayıt işlemleri başlıyor. İlkokula kayıtlar 2014 Haziran ayının ilk haftası başlayacak ve 66 ayını dolduran çocukların kaydı yapılabilecek. 2014 – 2015 eğitim öğretim yılı için ilköğretim kayıtlarının başlamasına kısa bir süre kaldı. İlköğretim kurumlarında yeni kayıtlar, Haziran ayının ilk iş gününde başlar. İlkokula kayıtlar Haziran ayının ilk haftası başlayacak ve  66 ayını dolduran çocukların kaydı yapılabilecek. Kayıtlar e-okul üzerinden yapılacak. İlköğretim kurumları yönetmeliğinin kayıt ile ilgili maddeleri şöyle:  

İlkokul 1. Sınıf Kayıtları Ne Zaman Başlıyor

MADDE 14 – (Değişik:RG-24/12/2008-27090) İlköğretim kurumlarında yeni kayıtlar, Haziran ayının ilk iş gününde başlar. Okula Kayıt Yaşı Madde 15 – (Değişik:RG-21/7/2012-28360) İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 66 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır.

Gelişim yönünden ilkokula hazır olduğu anlaşılan 60-66 ay arası çocuklardan, velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilir. (Değişik ikinci fıkra:RG-14/8/2013-28735) Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 66, 67 ve 68 aylık olanları, velisinin vereceği dilekçe ile; 69, 70 ve 71 aylık olanları ise, ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu ile okul öncesi eğitime yönlendirebilir veya kayıtlarını bir yıl erteleyebilir.”

Peki okullar hazır mı, Veliler ne yapmalı?

Okulların bir kısmı hazır olmakla beraber bazı okulların (İlkokul-Ortaokul) dönüşümleri tamamlanmadığından henüz hazır değil.

- Bu noktada valiliklerin bir an önce dönüşümleri ve açılacak şube sayılarını belirlemeleri gerekiyor.

- Bu süreçten sonra mahalleler, sokaklar okullarla ilişkilendirilecek. - Bu ilişkilendirme sonucunda çocuklar gidecekleri okullarla ilişkilendirilmiş olacak.

- Velinin bu aşamalarda yapacağı tek şey adres (MERNİS’te kayıt) durumunu güncel hale getirmek. Sonrasında tamamen sistemle ilgili süreç işleyecek. - Bakanlık bir takvim belirleyecek ve öğrencilerin hangi okula yerleştiklerine ilişkin açıklamayı yapacak.

- Okullar e-okul’dan yani internetten sorgulanabilecek. Bu tarih tabii ki 1 Haziran olmayacaktır fakat velilerin tatil dönemini rahat geçirebilmeleri için bir an önce takvimin belirlenmesi ve sürecin tamamlanması doğru olacaktır.

Ortaokul Kayıtları: Yaşanacak bir başka sorun ise ilkokul’u tamamlayan yani 5.sınıfa geçecek öğrenciler. Onların okulu da yine adrese dayalı olarak merkezi sistemle belirleneceğinden velilerin dikkatli olması gerekir. Veli bakanlığın belirleyeceği takvime göre çocuğunun yerleştiği Ortaokulu öğrenecek.

İmam Hatip Ortaokullarına kaydolmak isteyenler ise bu okullara başvurabilecekler. Geçmiş yıllarda yaşanan bir sorunu tekrar ele alalım. Okul 8 yıllık İlköğretim iken kademeli olarak Ortaokula dönüştürülmektedir. Yani okul 1.sınıfa öğrenci almazken ilkokul sınıflarını azaltmakta ortaokul sınıfları ise artarak devam etmektedir.

İşte böyle bir okulda okuyan öğrenci 4 yıl boyunca okuduğu okulda 5.sınıf açılmasına rağmen bu okula kaydolamayabiliyor. Çünkü öğrencinin adresi tutmayabiliyor. İşte bu durum çokça sorun yaratabiliyor. Öğrenci 4 yıldır devam ettiği okuldan ayrılmak istemezken sistem bu öğrencinin kaydına izin vermiyor ve veli ile okul idaresi karşı karşıya gelebiliyor. Daha açık ifade edecek olursak;   Şu anda 4.sınfıta okuyor ve 5.sınıfa geçecekseniz gelecek yıl ortaokula kaydınız yapılacak.

Bu kayıt yapılırken adresinize bakılacak. Mevcut okulunuzda Ortaokul (5.sınıf) varsa ve eğer adresiniz bu okulun adres bölgesinde ise bu okulda kalacaksınız. Hayır başka bir okulun adres bölgesinde iseniz 4 yıl okuduğunuz okulda değil başka okulda kayıtlı olacaksınız.  İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.