İş Güvencemiz Torbalanmasın Diye Meclisteyiz!

İŞ GÜVENCEMİZ TORBALANMASIN DİYE MECLİSTEYİZ!

İş Güvencemiz Torbalanmasın Diye Meclisteyiz!
26 Haziran 2014 Perşembe 22:53

 Soma maden faciasından sonra çalışma hayatımızı iyileştirme vaadiyle çalışmaya başladığını müjdeleyen hükümet, birbirinden alakasız onlarca kanunlu torba içine biz memurların iş güvencesini kaldıran hükümleri de sokuşturuvermiştir. Torbalanan tüm kanunlar için ayrı ayrı ahkam kesecek değiliz ancak; kuruluşumuzun gereği MEMUR haklarının tırpanlanmasına dair haklı bir eylemliliği başlatıyoruz.
Tasarıdan henüz haberi bile olmayanlar için özetlemek gerekirse;  
Keyfi ya da kötü niyetli olarak bir memuru görevden almak 147 benzeri ihbar hatlarıyla bile mümkün iken, haksızlığa karşı YÜRÜTMEYİ DURDURMA kararı aldırmak mümkün olmayacak, “idari tasarruf” kapsamında hukuksuzluk iptal edilemeyecektir. 
Re’sen ve idari tasarruf kılıfıyla sürgün, görevden alma, memuriyete son verme işlemleri kolayca gerçekleşecektir. 
Haksız işlem yaptığı, memurunu mağdur ettiği yargı kararıyla tespit olunsa dahi, bir amire cezai işlem uygulanmayacaktır. 
İdari işlemi iptal eden mahkeme olursa, idare söz konusu kararı uygulamak zorunda olmayacaktır.
Göreve iade tamamen işverenin inisiyatifine bırakılmaktadır.
Bugüne kadar Anayasa güvencesinde olan, yargının bağımsızlığı ilkesini çiğneyen, memurları devletin değil, partilerin adamı haline dönüştürecek İHANET TASARISINI lanetliyoruz!
Sendikamız, bu facia tasarı yasalaşmasın diye TBMM Başkanlığına, Plan ve Bütçe Komisyonuna, mecliste grubu bulunan siyasi partilerin başkanlık makamlarına ayrı ayrı başvurmuş durumdadır.  
Aynı gerekçeyle sendikal yapılarla ORTAK EYLEMLİLİK yürütmenin zorunlu koşulları oluşmuştur. Bu geleceğimize ihanet kanunu yasalaştıktan sonra mücadele etmektense “testi kırılmadan sendikacılık” yapmak gerekir. Anadolu Eğitim Sendikası, kamu çalışanlarını ilgilendiren hayati tehlikeleri BİRLİKTE savuşturmak adına her türlü özveriyi gösterecek, iş bırakma dahil tüm enstrümanlarıyla kanun yapıcı üzerinde etkili eylemler kurgulayacaktır. 
Tüm iş kollarında temsil yetkisini elinde bulunduran Memur-Sen Genel Başkanlık makamına gönderdiğimiz çağrıya rağmen bu gün burada olmamaları itiraf niteliğindedir. Memurları TEMSİL DEĞİL, TESLİM ETMİŞLERDİR. Bu ayıp unutulmaz! Sarının da en koyusu sendikacılığın ayıbı boyunlarına, faturası da tüm kamu çalışanlarınadır. 
Torba kanunun taslağının ilgili maddelerinin görüşülmesi beklenen bu gün Mecliste olacak, komisyon çalışmalarına katılacağız. Plan ve Bütçe Komisyonu başkanı başta olmak üzere tüm siyasi partilerin komisyon temsilcileri ile konuyu müzakere etmek, torbanın yasalaşması halinde sürdürülecek hukuki eylemlilikte kararlı olduğumuzu anlatmak için görevdeyiz. 
Kuruluş gerekçemiz ve tüzüğümüzün bize görev kıldığı sorumluluk gereği, iş güvencemize sonuna kadar sahip çıktığımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.                                                                             
  Cansel GÜVEN
Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.