İşte dershaneleri kapatma krizine çözüm önerileri

Dershanelerin kanun zoruyla 1 Eylül'de kapatılacak olmasına ilişkin karmaşa devam ediyor.

İşte dershaneleri kapatma krizine çözüm önerileri
12 Haziran 2015 Cuma 09:20

Dershanelerin kanun zoruyla 1 Eylül'de kapatılacak olmasına ilişkin karmaşa devam ediyor.

Dershaneler bir yandan Anayasa Mahkemesi'nin söz konusu yasa hakkındaki kararını beklerken, bir yandan da özel okula dönüşmek için Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) başvuru yaptı. Öğrenciler ise büyük bir belirsizliğin içinde. Maddi durumu iyi olan aileler, çocuklarına özel ders aldırmayı planlıyor. Maddi durumu yetersiz aileler ne yapacaklarını bilemiyor. MEB ise endişeleri giderecek adımları atamıyor. Kriz sürerken, Adana Kent Konseyi Eğitim Komisyonu önemli bir çalışmaya imza attı. Geçtiğimiz mart ve mayıs aylarında milli eğitim, sendikalar, dershaneler, öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla dört atölye çalışması yapıldı. Dershanelerin kapatılmasının ardından oluşabilecek sorunların tespiti ve çözümü masaya yatırıldı. Çalışma sonunda Adana Kent Konseyi Eğitim Komisyonu Başkanı Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Gümüş tarafından ‘Dershanelerin dönüşümü, durum tespiti, sorunlar ve çözüm önerileri' başlıklı rapor hazırlandı.

Raporda, dershanelerin okula dönüşümünün 10 faydaya karşı 53 zarara yol açacağı vurgulandı. Bu olumsuz sonuçlar özetle şu şekilde sıralandı: “Dershanelerin okula dönüşmesini zorlayan spor salonu, asansör, bahçe alanı gibi sorunlar. Bina dönüşüm maliyetleri. Dershaneden dershaneye farklı anlayış gösterilmesi; kayırmacılık yapılması, bazılarına güçlük çıkarılması, arsa tahsisi, teşvik belgesi, ruhsat sorunları. Öğretmen istihdamı ve hizmet maliyetinin artması. Öğrenci bulma güçlüğü. Dönüşümün ilk evresinde kaçak, eksik ruhsatlı özel okul sayısının çoğalması. Eksik donatılarla ön hazırlıklı okul sayısının artması. Kapanacak dershanelerin personelinin istihdam gelecek sorunu. Mevcut özel okullardaki öğrencilerin de dershane veya ders takviye ihtiyacının karşılanamaması. Kaçak etüt merkezlerinin veya dernek tipi-merdiven altı dershaneciliğin mevcutların yerine geçmesi. Ailelerin dolandırılması. Okul koçluğu veya kaçak derslerin (özel hoca) dershaneciliğin yerini alması.”

EĞİTİM, TEMEL BİR HAK OLMAKTAN UZAKLAŞIYOR

Raporda, dönüşümün genel liseler ve vatandaşlar için doğuracağı sonuçlar ise şöyle özetlendi: “Okullara devamsızlığın, isteksizliğin artması. Hafta içi ders kalitesinin düşme riski. Hafta sonu destekleme kurslarının öğrenci-öğretmen ilişkilerini ciddiyetten uzaklaştırma riski (laubalileşme). Hafta sonu kurslarının test çözme kurslarına (dershaneciliğe) dönüşmesi. Anadolu-fen liselerinin de dershaneciliğe yönelmesi veya öğrenci kaybetme durumu. Okulların da paralı kurslar açma arayışına girmesi, dışarıdan özel öğretmen tutma arayışına girmesi. Okulların sanat-sosyo kültürel ders ve etkinlikleri yok sayıp test çözmeye yönelmesi (dershaneleşmesi). Öğrenci ve öğretmenlerin hafta sonu kurslara zorlanması. Öğrencilerin (ailelerin) özel ders arayışına zorlanması. Eğitimin temel bir hak ve kamusal bir hizmet olmaktan giderek uzaklaşması. Sosyal devletçilik ve sosyal hizmet akışının bozulması, ticarileşme. Parası olanın temel liselere veya özel okullara gitmesi, gerisinin başının çaresine bakması. 2-3 bin liralıkDershane ücretinin 11. ve 12. sınıflar için 8-15 bin liralık okul veya özel ders masrafına dönüşecek olması. YGS başarısının daha birinci yıldan azalması.”

Bu olumsuzluklara karşılık raporda, krizin aşılabilmesi için şu önerilerde bulunuldu: “Dershanelerin kapatılması 3 yıl ertelensin, sağlıklı bir ön hazırlık yapılsın. Okullar arasındaki eğitim farklılıkları giderilsin. Tüm çocuklara nitelikli eğitim verilsin. Geçiş sınavları (TEOG, YGS) kaldırılsın. Lise birinci sınıf ve üniversite birinci sınıf baraj haline getirilsin.”

zaman


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.