İzmir Yönetici Atamalarında Usulsüzlük Belgesi

Danıştay 2.dairesinin kararına göre Uzman Öğretmenlik(3 Puan) ve Başöğretmenlik (5 puan) puanlarının devre dışı bırakılmasından sonra izmirde,boş müdürlük listesinde olmayan bir okula atanması büyük tepkilere neden oluyor.

İzmir Yönetici Atamalarında Usulsüzlük Belgesi
08 Temmuz 2014 Salı 16:50

 Danıştay 2.Dairesi Yönetici Atama Yönetmeliğinin bazı maddelerini durdurmuştu. Bu durdurmada Danıştay 2. Dairesi;
- Aylıktan kesme ve daha ağır ceza alanların yönetici olamayacaklarına ilişkin hükmü ile

- Uzman ve Başöğretmenliğe verilen puanlarının değerlendirilmesine ilişkin hükümleri durdurmuştu.

Yani Danıştay 2.dairesinin kararına göre Uzman Öğretmenlik(3 Puan) ve Başöğretmenlik (5 puan) puanları değerlendirmeye alınmamalıdır.

Kararın hemen akabinde İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü 01/04/2014 tarih ve 1346268 sayılı yazıyı yazarak karar örneklerini göndermiş gereğinin yapılması için Genel Müdür V. Hamza AYDOĞDU imzasıyla uyarılmışlardır.

Kararın uygulanma aşamasında İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü yaklaşık 200 kişinin yerini sessiz sedasız değiştirmiş ancak her ne hikmetse değişiklik listesini yayınlamamıştır. Bu durumda şaibe dedikoduları dillenirken edindiğimiz bir bilgiye göre;

İzmir’de 06.10.2013 tarihinde sonuçlanan sınava dayalı yönetici atama sonuçlarına göre daha önce İzmir  Çiğli Naime Tömek Ticaret Meslek Lisesinde kadrosu bulunan ve  İzmir Çiğli Milli Eğitim Müdürlüğünde geçici görevle Şube Müdürlüğü görevini yürüten Abdullah AYCAN 107,53 puanla Karşıyaka Evin Leblebicioğlu Ortaokuluna Müdür olarak atanmıştı. Ancak Danıştay 2. Dairesinin Yönetici atama yönetmeliğindeki Uzman öğretmenlere verilen 3 puanın yürütmesini durdurması üzerine yeniden değerlendirilen puanlara göre yapılan sıralamada Abdullah AYCAN’ ın yerine bir başkası (Murat YILMAZ) gelince Abdullah AYCAN eski görev yeri  Çiğli Naime Tömek Ticaret Meslek Lisesine geri dönmek zorunda kalmıştır. Fakat Abdullah AYCAN , her ne hikmetse  eski okuluna geri dönmesi gerekirken, Karşıyaka Selçuk Yaşar Alaybey Ortaokulu’na atanmıştır. Ancak bu okul yönetici atama döneminde boş kontenjanlar yayınlandığında açık gösterilen bir okul değildir. Dolayısıyla bu atama usulsüz bir atamadır.

*  İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu atmayı neye göre yapmıştır?

*Adı geçen yöneticinin Eğitim-Bir-Sen üyesi olması ile bu atama arasında bir bağlantı var mıdır?

*Eğitim-Bir-Sen yöneticilerinin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bu ve benzeri konularda telkinleri olmuş mudur?

* Benzer biçimde usulsüz başka atamalar da yapılmış mıdır?

* Yapılmış ise bu şekilde atanan diğer yöneticiler hangi sendikaya üyedirler? Yönetici, öğretmen ve memur atamalarında her sendikaya eşit davranılmakta mıdır?

*Böylesi usulsüz atamalar karşısında mağdur olan eğitim çalışanlarının mağduriyeti nasıl giderilecektir?

*Usulsüz atamalar iptal edilip, usulsüz ataması yapılan yöneticiler kendi kurumlarına geri dönecekler midir?

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü’ne soruyoruz. Eğitim-Bir-Sen dışında farklı bir sendikaya üye olan veya sendikası bulunmayan bir yönetici olsaydı benzer bir uygulamaya göz yumacaklar mıydı? Adalet herkese lazım. Özelliklerde geleceğimiz olan gençlerin yetiştirildiği eğitim kurumlarında.

İZMİR BOŞ MÜDÜRLÜK LİSTESİ

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.