Kademe İlermesinin Durdurulması Cezası Alanlar Müdür Olabilir Mi?

Memurların, işledikleri fiil veya hallerden dolayı haklarında yürütülen disiplin soruşturması neticesinde kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almaları, bazı görevlerde kalmalarına veya bu görevlere atanmalarına engel olabilmektedir.

Kademe İlermesinin Durdurulması Cezası Alanlar Müdür Olabilir Mi?
24 Şubat 2015 Salı 10:44

Kanun, tüzük ve yönetmeliklerin emrettiği ödevleri yerine getirmeyen, uyulmasını zorunlu kıldığı hususları yapmayan, yasakladığı işleri yapan Devlet memurlarına, durumun niteliğine ve ağırlık derecesine göre belirlenmiş olan disiplin cezalarından birisi verilmektedir. Disiplin cezaları arasında “Kademe İlerlemesinin Durdurulması” cezası da yer almaktadır.

Öte yandan, kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almış olan memurların, belli bir süre bazı görevlerde bulunmaları da yasaklanmıştır.

Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alanların bulunamayacağı görevler

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alan memurların 10 yıl süreyle; daire başkanı kadrolarına, daire başkanı kadrosunun dengi veya daha üstü kadrolara, bölge ve il teşkilatlarının en üst yönetici kadrolarına, düzenleyici ve denetleyici kurumların başkanlık ve üyeliklerine, vali ve büyükelçi kadrolarına atanamayacaklarına hükmetmiştir.

Bu düzenlemeye göre, yukarıda sayılan görevlerde iken kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almış olan memurların da görevlerinden alınmaları gerekecektir.

Müdürlerin durumu

Kamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli unvanlarda müdür kadroları bulunmaktadır. Bu kadrolardan, özellikle daire başkanı kadro unvanı ile denk sayılan ya da denk görülen müdür kadrolarına yapılacak atamalarda, ilgililerin kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almış olup olmamasının önemi konusunda tereddüt görülebilmektedir.

657 sayılı Kanununun 132 nci maddesinde, kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almış olanların hangi görevlere atanamayacağı hususu düzenlenirken, söz konusu görevler tek tek sayılmıştır. Kanunda sayılan görevler arasında İl Müdürü, Müdür, Şube Müdürü gibi unvanlar yer almadığından, kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alanların bu görevlere atanmasına engel bir durum bulunmamaktadır.

Öte yandan, kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alınmış olması Daire Başkanı kadrosunun dengi görevlere atanmaya da engel olmakla birlikte, söz konusu müdür kadrolarının daire başkanı kadrosuna eşdeğer sayılamayacağını düşünmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.