Kamu Çalışanlarının Bazılarına Güzel Haber

Bankacılık, sermaye piyasaları ve sigortacılık sektörlerinde meydana gelen gelişmelerin ilgili mevzuata yansıtılması ve güncellenmesi, uygulamaya yönelik ihtiyaçların karşılanması ve tereddütlerin giderilmesi amacıyla hazırlandığı belirtilen “Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” Meclis Başkanlığına sunuldu.

Kamu Çalışanlarının Bazılarına Güzel Haber
21 Ekim 2014 Salı 11:10

Tasarıda yer alan düzenlemelerden bazıları şöyle:
 
**Kamu kurumlarındaki bazı uzman personelin aylık geliri artacak
 
657 sayılı Devlet Memurları Kanununa eklenmesi öngörülen bir maddeyle, kamu kurumlarının uzman personelinin, ülkemizde merkez veya temsilciliği bulunan uluslararası kuruluşlarda görevlendirilebilmesine imkan tanınıyor.
 
Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan uzman personelden, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından (YDS) İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinin birinden veya bunların dışında uluslararası kurum veya kuruluşların resmi dillerinden herhangi birinden (A) düzeyinde puan almaları veya dil yeterliği bakımından buna denkliği kabul edilen uluslararası geçerliliği bulunan başka bir belgeye sahip olanlar, Dışişleri Bakanlığınca bildirilecek uluslararası kurum ve kuruluşların Türkiye'de yerleşik bulunan merkez veya temsilciliklerinde iki yıla kadar stajyer memur olarak görevlendirilebilecek. Görev süreleri bir katına kadar da uzatılabilecek olan uzman personelin, mali ve sosyal hakları kurumları tarafından ödenmeye devam olunacak.
 
Ancak, bunlara mali ve sosyal haklar kapsamında bir ayda yapılan toplam net ödeme tutarının, 104.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak net tutardan (2014 yılında net 8.008 TL) az olması durumunda, aradaki fark kuramları tarafından her ay ilgili personele ayrıca ödenecek.
 
Bu şekilde görevlendirilecek uzman personelin, görev yerlerinin memuriyet mahallerinin dışında olması durumunda, ilk gidişleri ve kurumlarına dönüşlerinde 6245 sayılı Harcırah Kanunu hükümlerine göre kendilerine sürekli görev harcırahı ödenecek.
 
**KİT iç denetçileri, bakanlık iç denetçileriyle aynı haklara kavuşacak
 
Kamu İktisadi Teşebbüslerinin iç denetçi unvanlı kadrolarında istihdam edilenler hakkında, aynı dereceli kadrolarda çalışan bakanlık iç denetçi hakkında uygulanmakta olan mali ve sosyal haklar ve yardımlar ile 6245 sayılı Harcırah Kanununun 33 /b hükümleri aynı şekilde uygulanacak.
 
**Kalkınma Bankası personelinin tamamı İş Kanununa tabi olacak
 
Düzenlemeye göre, Kalkınma Bankası personelinin tamamı 4857 sayılı İş Kanunu hükümlerine göre istihdam edilecek ve çalıştırılacak personelin sayısı, unvanı, ücret ve sair mali hakları ile istihdama ilişkin diğer hususlar Banka Genel Kurulu tarafından belirlenecek. Kanun yürürlüğe girdikten 180 gün sonra Bankada İş Kanununa tabi olmayan personel çalıştırılmayacak.
 
Bankanın mevcut personelinden İş Kanununa tabi olarak çalışmak isteyenler, bir pozisyona atanıp ücret ve mali hakları belirleninceye kadar Bankanın ihtiyaç duyduğu uygun işlerde görevlendirilecekler ve mevcut ücret ve mali haklarını almaya devam edecekler.
 
Bankanın mevcut personelinden 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine tabi olanlar, 30 gün içinde 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamında sigortalı olma talebinde bulunmazlarsa, emekli kesenekleri kendilerince ve kurum karşılıkları da Banka tarafından karşılanmak suretiyle Emekli Sandığı Kanunu ile ilgileri devam edecek.
 
**Kalkınma Bankası personelinden bazıları başka kurumlara atanacak
 
Bankanın mevcut personelinden İş Kanununa tabi olarak çalışmak istemeyenler, Kanunun yürürlüğe girmesinden ibaren 45 gün içinde Bankaya bildirimde bulunacak. Bu personel 180 gün içinde Devlet Personel Başkanlığına bildirilerek, Özelleştirme Uygulamaları çerçevesinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakilleri sağlanacak.
 
**Kalkınma Bankası personeli erken emekli olmak isterse yüksek ikramiye alacak
 
Bankanın mevcut personelinden, emeklilik hakkını kazanmış olanlar Kanunun yürürlüğe gireceği tarihten itibaren iki ay, bu hakkı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki ay içinde kazanacak olanlar ise kazandıkları tarihten itibaren iki ay içinde emeklilik başvurusunda bulunurlarsa emekli ikramiyelerini %30 fazlasıyla alacaklar.
 
Kanun Tasarısının tamamı için tıklayınız … 

Memurunyeri.com

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.