Kamu-sen Kütahya Şube Başkanı Karabekir: Haklarımızı Hukuk Önünde Arayacağız

Kamu-Sen Kütahya Şube Başkanı Mehmet Karabekir, açıklanan okul müdürleri değerlendirme puanlarıyla tecrübe, başarı ve liyakatin hiçe sayıldığını söyledi. Karabekir, "Endişelerimizde ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha gördük....

Kamu-sen Kütahya Şube Başkanı Karabekir: Haklarımızı Hukuk Önünde Arayacağız
22 Ağustos 2014 Cuma 17:24

Kamu-Sen Kütahya Şube Başkanı Mehmet Karabekir, açıklanan okul müdürleri değerlendirme puanlarıyla tecrübe, başarı ve liyakatin hiçe sayıldığını söyledi. Karabekir, "Endişelerimizde ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha gördük. Değerlendirme sonuçlarına göre torpili olan, iktidara yakın duran, malum sendikaya üye olan okul yöneticilerine yüksek puan verilmiştir." dedi.

Okul yöneticilerini değerlendirme sürecinin sona erdiğini belirten Karabekir, bu noktada puanlamaya dair ciddi endişe duyduklarını ifade etti. Karabekir, bunu kamuoyu ile paylaştıklarını, siyasetin ve yandaş bürokrasinin kumandası altında olan kişilerin yapacağını açıkladığını belirtti. Karabekir, şunları söyledi:

“Öğretmen, okul aile birliği başkan ve başkan yardımcısı, öğrenci değerlendirmesinden tam puan ya da yüksek puan alan okul yöneticilerinin büyük bir kısmı her ne hikmetse ilçe milli eğitim müdürü ve ilçe milli eğitim şube müdürlerinden çok düşük puanlar almıştır. Bunun tersi de yaşanmış, mesai arkadaşlarından düşük puanlar alanlara da - şayet yandaş ise - ilçe milli eğitim müdürü ve ilçe milli eğitim şube müdürleri tarafından yüksek puanlar verilmiş, bu kişilerin 75 puan almaları sağlanarak, görev süreleri uzatılmıştır. 20-25 yıllık okul müdürlerinin bilgisi, becerisi, kıdemi hiçe sayılmış ve bu yöneticilerin görevine son verilmiştir. Bu durum eğitimde büyük infiale, kutuplaşmalara, çatışmalara yol açacaktır. Okul yöneticiliği koltuğunda artık hak eden değil; torpili olan, kişisel ilişkilerini kullanan, siyasi ve ideolojik davrananlar oturacaktır.”

"HAKLARIMIZI HUKUK ÖNÜNDE ARAYACAĞIZ"

Görev süresi uzatılmayan okul müdürlerinin haklarını hukuk aracılığı ile aranacağının altını çizen Karabekir, “Yapılan değerlendirmede görev süresi uzatılmayan okul müdürlerimiz, haklarını hukuk önünde aramalıdır. Yapılacak şey şudur; görev süresi uzatılmayan okul müdürleri bu işlemin tebliği veya öğrenilmesi ile birlikte dava açma süresi olan 60 gün içinde iptal davası açabilecektir. İptal davası açma süresi içerisinde Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde değerlendirme formunun istenilmesi, açılacak davanın gerekçelendirilmesi için büyük önem arz etmektedir. Sendikamız da bu konuda her türlü hukuki desteği sağlayacaktır.” diye ifade etti.

"EYLEM SÜRECİ DEVAM EDECEK"

Kamu-Sen’in eylemlilik sürecinin de devam edeceğinin altını çizen Karabekir, “Bugün il milli eğitim müdürlükleri önünde yaptığımız bu eylem dozu artacak, devam edecektir. Gerekirse Türkiye’yi eylem alanına çevireceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. 76 bin okul yöneticisinin hakkını gasp ettirmeyeceğiz, haksızlık yapanlara, usulsüz uygulamalarla insanların hayatını cehenneme çevirenlere bunun hesabını en ağır şekilde soracağız. Türk Eğitim-Sen Kütahya Şubesi olarak, düşük puan verilerek görev süresi uzatılmayan üyemiz okul idarecilerimiz haklarını helal etmiyor ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kütahya Valiliği tarafından verilen başarı belgelerini yakıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Grup, ellerinde bulunan başarı belgesi ve ödüllendirme belgelerini yaktıktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.