Kamuda Yolsuzluk Ve Rüşvetten Mahkumiyet Artış Oranı Yüzde 68'e Çıktı

SP Balıkesir İl Başkanı Ömer Taşkın, Türkiye'nin son yıllarda siyasi iktidarın kötüye kullanılmasından kaynaklanan bir yolsuzluklar kıskacına girdiğini belirterek, "Adalet Bakanlığı'nın resmi verilerine göre son üç yılda Türkiye'de...

Kamuda Yolsuzluk Ve Rüşvetten Mahkumiyet Artış Oranı Yüzde 68'e Çıktı
13 Ocak 2015 Salı 17:01

SP Balıkesir İl Başkanı Ömer Taşkın, Türkiye'nin son yıllarda siyasi iktidarın kötüye kullanılmasından kaynaklanan bir yolsuzluklar kıskacına girdiğini belirterek, "Adalet Bakanlığı'nın resmi verilerine göre son üç yılda Türkiye'de kamuda zimmet, ihaleye fesat karıştırma, rüşvet ve yolsuzluk gibi suçlardan alınan mahkûmiyetlerin artış oranı yüzde 68 olmuştur. Bu gidişatın sonu fecaattir." dedi. Partisinin Balıkesir İl Kadın Kolları'nın aylık divan kurulunda konuşan Taşkın, Türkiye'de zimmet, rüşvet ve yolsuzluk suçlarının arttığını, buna karşılık zayıflar cezalandırılırken güçlülerin korunduğunu söyledi.

Rüşvet ve yolsuzluk iddialarına adı karışan dört eski bakanın TBMM Soruşturma Komisyonu tarafından Yüce Dîvan'a gönderilmemesiyle ilgili kararın isabetsiz olduğunu savunan SP İl Başkanı Taşkın, "Bu karar, hem milletimiz hem de ilgili bakanlar bakımından yanlış olmuştur. Bu bakanlar suçlu değildiyseler neden görevlerinden azledildiler? Suçlu iseler neden kendilerine savunma hakkı tanınmıyor da dosya kapatılmak istenip millet nezdinde müphem hale getiriliyor? Adı geçen bakanlar ve yakınlarına yönelik operasyondan sonra hükümetçe alelacele idari ve hukuki düzenlemeler yapıldı, valiler değiştirildi, emniyet bünyesinde kapsamlı yer ve görev değiştirmeleri yapıldı, savcı ve hakimler değiştirildi. Değiştirilen savcılar tarafından, şüphelilerin tamamı aklandı. Bu yetmezmiş gibi müsadere edilen maddi unsurlar da faiziyle birlikte kendilerine iade edildi. Bu sebeple olay küçümsenip yok sayılamaz, AKP'nin Meclis çoğunluna kurban edilemez." dedi.

Konunun önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulu'nda görüşüleceğine dikkat çeken Taşkın, yapılması gerekenin, en ufak tereddüt yaşamadan dört eski bakanın Yüce Dîvan'a gönderilmesi olduğunu söyledi. Bu sürecin yaşanmaması halinde şüphelerin devam edeceğini belirterek, "Toplum vicdanında kara bir leke olarak kalacaktır. Meclis Soruşturma Komisyonu'nun olayı soruşturması ve karar oluşturması safhasında Türkiye'nin tarihinde bir benzeri daha görülmeyen rüşvet ve yolsuzluk olayı yaşadığı ortaya çıkmıştır. Hükümetten, 'Ucu kime dayanırsa dayansın soruşturulmalı ve suç işleyen kim olursa olsun mutlaka cezalandırılmalıdır.' demesi beklenirken olayı örtmek için halen, 'Hükümete kumpas kurmak isteniyor.' şeklindeki beyanlar calib-i dikkattir ve bizleri araştırma yapmaya sevk etmiştir. Dönüp baktığımızda, Millî Görüş'e karşı içeriden ve dışarıdan kumpas kurularak 2002 yılında iktidara geldiklerinde kendi hükümet programlarında meğer neler yazmışlar neler." ifadelerini kullandı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.