Kaymakamlık Kararnamesi

kaymakamlık kararnamesi

Kaymakamlık Kararnamesi
05 Eylül 2014 Cuma 10:06

 Seçim denilince akla her ne kadar YSK ve İl/İlçe Seçim Kurulları gelse de asıl yükün Valilik ve Kaymakamlıklarda olduğuna kuşku yok. Bu nedenle seçim sürecinde yapılacak yer değişikliği sıkıntıya neden olabilir.

KARARNAME EYLÜL SONUNU BULABİLİR

10 Ağustos'ta yani ilk turda Cumhurbaşkanının seçilmesi halinde taslağı hazır olan kararnamenin imzalanarak köşke gönderilmesi söz konusu olsa bile, Cumhurbaşkanı Gül, yeni seçilen Cumhurbaşkanı imzalasın demek suretiyle 10 Ağustos itibari ile her türlü atama ve kararnameyi imzalamayı bırakabilir. Bu durumda ilk turda dahi seçilse yeni Cumhurbaşkanı 28 Ağustos 2014 de görevi devralacağı için bu ay içinde kararname çıkması imkânsız gibi. Ancak Cumhurbaşkanı Gül kararnameyi imzalarsa sıkıntılı bekleyiş sona ermiş olacak.

Cumhurbaşkanlığı seçimini Başbakan Erdoğan'ın kazanması halinde Başbakanlıktan istifa edeceği ve bu nedenle Hükümetin de istifa etmiş sayılacağı düşünüldüğünde ortaya yeni bir tablo çıkıyor. 

Erdoğan tarafından atanacak Başbakan yeni kabineyi kuracak ve TBMM'den   güvenoyu   isteyecek. Şayet yeni kurulacak kabinde Efkan Ala başka bir bakanlığa getirilirse işler hepten karışacak, ancak İçişleri Bakanı olarak devam ederse yeni Cumhurbaşkanı göreve başlar başlamaz Eylül başı gibi kararnamenin köşke gitmesi yolunda bir engel görünmüyor.

TASLAK DEFALARCA YAZILDI BOZULDU

İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından Haziran ayı ortalarında hazırlanan kararname taslağı şu ana kadar sayısız defa yazılıp bozuldu. Kararname bakanlıktan çıkmadığı sürece her   zaman   değişme ihtimali olduğu bilinen bir gerçek, bu nedenle kararname geciktikçe taslağın zincirleme olarak değişme ihtimali de artıyor.

PARALEL YAPI İLE   MÜCADELE

Paralel yapı ile her alanda   mücadele   eden Hükümetin Mülki İdare'yi de es geçmeyeceği kuşkusuz. Ancak prosedüre göre hareket eden ve Hükümet politikalarını uygulayan Mülki Amirlerin cemaatle ilişkilerini Ak Parti iktidarı döneminde yani son 12 yıldır hükümete göre şekillendirdikleri 17 Aralık sonrasında ise yine Hükümete göre saf aldıklarını değerlendiriyoruz. 

17 Aralık 30 Mart arasında cemaatçi eylem ve söylemlere devam eden veya bu yapıyla temeli sağlam derin bağları olanların ayrıca tespit edildiği de aldığımız   bilgiler   arasında. Bir başka deyişle KRİPTOLARIN tespit edildiği gerçeğini göz ardı etmemek gerekiyor.

Bunun dışında hazzetmediği Mülki Amirin ayağını kaydırmak için sahte ihbar mektupları mailler vb gibi yollarla dezenformasyon peşinde olanlar, ayak kaydırmak için bir başkasını karalamaya dönük hareketler içine girenler de mutlaka var. Ancak Bakan Ala'nın çok sağlam bir istihbarat ağı olduğu ve sapla samanı karıştırmayacağını tahmin ediyoruz.

HÂKİM SAVCIYA ZAM VE SİCİL AFFI YOLDA

Adalet Bakanı Bozdağ geçtiğimiz   gün   yaptığı açıklamada "Maliye Bakanlığı ile son rötuşları yapıyoruz. Ağustos ayı içerisinde kanun tasarısını TBMM’ye sevk edeceğiz. Hakim ve savcılarımız Yargıtay ve Danıştay üyeleri dahil tamamının maaşlarında önemli ölçüde iyileştirmeler yapacağız. Sicille ilgili konularda bakanlık olarak bir hazırlık içindeyiz. Bu çerçevede sicil affıyla bir düzenleme yapacağız.” dedi.

Alınan   bilgilere   göre;

Yeni başlayan Hakim maaşı 5.500 TL oluyor bu da 10 yıllık Kaymakam Maaşından 1000 TL fazla. Yargı mensuplarına zammın hayırlı olmasını diliyoruz...

Yıllardır etki, yetki ve mali kayıplara devam eden Mülki İdare Amirlerinin Hâkim Savcılara yapılacak bu zamdan sonra demoralize olacakları ve amirlikten çok memur psikolojisine bürüneceklerine şüphe yok. Bu konuda Efkan Ala'dan  tarihi bir hamle beklendiğini yazmamıza gerek yok sanırım.

Aksi halde bu vatanın her karışında teri ve emeği olan ekseri olarak çalışma mesaisi diye bir tanımlamayı bilmeyen Mülki İdare Amirleri çok kırılacaktır.


Turkidare.net

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.