Kimler mağduriyet yaşayacak?

Atama bekleyen öğretmen adaylarını da etkileyecek mi?

 Kimler mağduriyet yaşayacak?

 Öğretmen atamaları için gün sayanları endişelendiren haber bugün geldi. Bugün yayımlanan, 2015/9 sayılı Başbakanlık Genelgesi tüm kamuyu ilgilendirdiği gibi atama bekleyen öğretmen adaylarını da etkileyecek mi?

 Öğretmen atamaları da, durduruldu mu?


Atamaları durduran Başbakanlık Genelgesine göre, öğretmen atamaları durduruldu mu?

Bugün yayımlanan, 2015/9 sayılı Başbakanlık Genelgesi tüm kamuyu etkilemiştir.

Zira bir kaç istisna dışında neredeyse tüm atamalar durdurulmuştur.

Genelgede, "Kamu Personel Seçme Sınavı sonuçlarına göre merkezi yerleştirme sonucunda yapılacak atamalar"ın, durdurma işleminden istisna tutulduğu yazılmıştır.

KPSS PUANIYLA ÖĞRETMEN ATAMALARI37 bin öğretmen atamasının bu kapsama girip girmediği konusunda şunları söyleyebiliriz: Öğretmen atamaları, KPSS puan ve tercih üstünlüğüne göre yapılmaktadır. Bu atamalarda idarenin takdir hakkı bulunmamaktadır. 300 bine yakın adayın beklediği bir atamada, tekrardan izin almak tüm süreci uzatabilecektir. Bu nedenle, Başbakanlık Genelgesinde, her ne kadar sadece ÖSYM tarafından yürütülen merkezi yerleştirme işlemlerinin istisna olduğunu belirtmiş ise, öğretmen atamalarının da bu kapsamda değerlendirilmesinde, yani Başbakanlıktan izin alınmaksızın yapılmasında, bir beis bulunmamaktadır.

MEMUR OLUP ÖĞRETMENLİĞE BAŞVURACAKLAR

Burada bir diğer konu da, memur olup KPSS puanıyla öğretmen atamalarına başvuracakların sorunudur. Bilindiği üzere, öğretmen atama kılavuzlarında yer alan açıklama gereğince, kurumlarından muvafakat alan memur statüsündeki öğretmen adayları, öğretmen atamalarına başvurabilmekte idi.

Bu durumdakilerin atamalarının da yukarıdaki kapsama girip girmeyeceği kurumdan kuruma farklı olacaktır. Örneğin bir belediye Genelgeyi gerekçe gösterip nakil işlemine muvafakat vermez iken, başka bir kurum, "Kamu Personel Seçme Sınavı sonuçlarına göre merkezi yerleştirme sonucunda yapılacak atamalar," ifadesini geniş yorumlayıp nakil işlemine muvafakat verebilecektir. Bize göre, ifadenin geniş yorumlanmasında kamusal yarar bulunmaktadır. Ancak, bu hususun genelgede unutulmuş olması bir çok kişiyi mağdur edebilecektir.

Devlet Personel Başkanlığının bu konuda adayları rahatlatan resmi bir açıklama yapmasında fayda bulunmaktadır.

MEB'den Öğretmen atama takviminde önemli değişiklik!


Milli Eğitim Bakanlığı'nın daha önce 7 Eylül olarak belirttiği öğretmen atama tarihinin ertelendiği öğrenildi.

Milli Eğitim Bakanlığı, (MEB) tarafından daha önce 7 Eylül olarak açıklanan öğretmen atama tarihinin eğitim öğretim takviminde yaşanan değişiklikle birlikte ertelendiği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre atamalar en geç 15 Eylül'de yapılacak. Başvurular ise 4 Eylül'de alınmaya başlanacak.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması