Kimler Müdür Yardımcısı Olabilecek?

Milli Eğitim Bakanlığında yönetici görevlendirme yönetmeliği tamamlandı. Müdür ve müdür yardımcısı olma şartları belli oldu. Müdür yardımcısı olma kriterleri de değişti. Bundan sonraki süreçte okul müdürlerine , müdür yardımcısını seçme ve kendi ekibini oluşturma hakkı veriliyor.

Kimler Müdür Yardımcısı Olabilecek?
02 Haziran 2014 Pazartesi 00:57

Milli Eğitim Bakanlığında yönetici görevlendirme yönetmeliği tamamlandı. Müdür ve müdür yardımcısı olma şartları belli oldu. Bakan Bey vermiş olduğu sözü tuttu. Müdürler için öğretmen , öğrenci ve velilerde oy kullanabilecek. Müdür yardımcısı olma kriterleri de değişti. Bundan sonraki süreçte okul müdürlerine , müdür yardımcısını seçme ve kendi ekibini oluşturma hakkı veriliyor. 

Okullarda devam eden soruşturmaların büyük çoğunluğu okul müdürü ile müdür yardımcılarının birbirini şikayetlerinden kaynaklanıyor. Okul müdürüne , müdür yardımcısını seçme hakkının verilmesi müdürlerin elini rahatlatacak. Okullarda müdürler kendi ekibini kurarak takım arkadaşlarını kurabilecek. 

Müdürlerin , kendi çalışacağı müdür yardımcılarını seçme hakkını eleştiren sendikalar ve yöneticileri de emin olunki , kendi çalışma arkadaşlarını liste halinde kendileri seçmek istiyor ve sendika seçimlerine tek liste ile gidiyor.

Siz şimdiye kadar bir sendika genel başkanının yada şube başkanının ağzından şu sözleri duydunuz mu " Ben bütün sendikanın üyeleriyle çalışabilirim ve isteyen herkes aday olabilir . Bende seçilecek kişilere başkanlık yapabilirim."

Bu sözleri hiçbir sivil toplum örgütünde duyamazsınız. 

Milli Eğitim Bakanlığında da müsade edinde okul müdürleri çalışacağı ekibi kendisi seçebilsin. 

Bu konuda okul müdürlerine anket yapılsa neredeyse % 100'ü kendi ekibini kurmak ve müdür yardımcılarını seçmek ister. 

Şimdi gelelim müdür yardımcısı olma kriterlerine; 

KİMLER MÜDÜR YARDIMCISI OLABİLİR 

Müdür yardımcısını okul müdürü teklif edecek. İl müdürünün inhasından sonra Valilik makamının onayıyla müdür yardımcısı görevlendirmesi yapılacak. Okul müdürü hem kendi okulundan hemde dışardan öğretmenler arasından müdür yardımcısı teklifi yapabilecek. Dönem içerisinde münhal kadrosu boş olan müdür yardımcılığı kadrolarına yine okul müdürünün teklifi ile Valilik tarafından görevlendirme yapılacak. 


MÜDÜR BAŞ YARDIMCISI  OLMA ŞARTLARI 

1- Asaleten müdür , kurucu müdür ve müdür baş yardımcısı kadrolarında  çalışmış olmak ;

2- Müdür yardımcısı olarak asaleten bir yıl görev yapmış olmak ; 

3- İki yıl müdür yetkili öğretmen olarak çalışmış olmak ;

4- Vekaleten yada geçici görevle en az 2 yıl şube müdürü ve üstü görev yapmış olmak;

5- Vekaleten veya geçici görevle en az 2 yıl müdür , müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak çalışmış olmak ;

6- Bakanlığın eğitim - öğretim kadroları dışında şef ve daha üstü görev yapmış olmak ;

7- Öğretmen olarak en az 4 yıl görev yapmış olmak ;

Bu maddenin 2,3,4,5 ve 7. maddelerinde belirtilen görevlerde toplam en az 4 yıl görev yapmış olmak ....İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.