Kırşehir Sosyal, Yozgat Fen Oldu. Olan İl Müdürüne Oldu

Okul dönüşümlerinde karmaşa yaşanıyor. Anadolu öğretmen liselerinin kapanmasıyla birlikte bu okulların bir kısmı fen lisesine bir kısmı da sosyal bilimler lisesine dönüştürülüyor.

Kırşehir Sosyal, Yozgat Fen Oldu. Olan İl Müdürüne Oldu
04 Temmuz 2014 Cuma 17:45

PERSONELMEB.NET/ÖZEL HABER

Okul dönüşümlerinde karmaşa yaşanıyor. Anadolu öğretmen liselerinin kapanmasıyla birlikte bu okulların bir kısmı fen lisesine bir kısmı da sosyal bilimler lisesine dönüştürülüyor.

İl ve ilçe siyasilerinden ise yoğun olarak bu okulların fen liselerine dönüştürülmesi talebi geliyor.

Bu okullar hangi durumda fen lisesi olabilir?

Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açılması ve Kapatılmasına İlişkin Esasların ‘Örgün eğitim kurumlarının açılmasıyla ilgili özel esaslar’ başlıklı ikinci bölümünün 5. Maddesi 3-e fıkrası şu şekildedir: ‘Büyükşehir statüsünde bulunan illerde,  pansiyon ve okul binası ile ilgili fiziki mekânların mahallen temin edilmesi hâlinde birden fazla fen lisesi açılabilir.’

Buradan da anlaşıldığı üzere büyükşehir statüsünde olmayan illerde ikinci fen lisesi açılması mümkün görülmemektedir.

Konuyla ilgili olarak Kırşehir ilinde büyük sorunlar yaşandı. Kırşehir’de fen lisesi bulunmasından dolayı Kırşehir AÖL Sosyal Bilimler lisesine dönüştürüldü. Yapılan, mevzuat açısından olması gerektiği gibiydi. Ancak buna rağmen Kırşehir ilinde kızılca kıyamet koptu. Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu il milli eğitim müdürü Osman Elmalı’yı hedef alarak çok ama çok sert açıklamalarda bulundu. Ekicioğlu yerel basına şunları ifade etti: ‘“Milli Eğitim Müdürümüz her ne kadar “mevzuat” diye savunma yapsa da, büyük başarılara imza atmış Anadolu Öğretmen Lisesi’nin dönüştürülmesi kabul edilemez.Kayseri’nin Talas ve Pınarbaşı ilçeleri hariç, bütün Anadolu Öğretmen Liseleri, Fen Lisesi olmuştur. Develi ilçesinin yüzdelik dilim başarısı %4 iken, Fen Lisesi olmuştur. Örneğin, Tarsus. Tarsus’un başarısı %6.5 iken, ikinci Fen Lisesi olmuştur. Çorum – Sungurlu’nun yüzdelik dilim başarısı %15, Sivas Suşehri %17, Ankara Polatlı %7 yüzdelik dilim başarısına sahiptir.Buna rağmen, Kırşehir Anadolu Öğretmen Lisesi’nin yüzdelik dilim başarısı %3,1 iken, Fen Lisesi olamamıştır.Bizim siyasilerden beklentimiz, şu anda Milli Eğitim Müdürlüğü makamında oturan Müdürün bir an önce Kırşehir’i terk etmesini sağlamalarıdır. Emin olun, o koltuk boş olsa daha başarılı bir il oluruz."

...

Kırşehir il milli eğitim müdürü Osman Elmalı haklı olarak mevzuatı gerekçe göstermiş ama Elmalı’yı zor durumda bırakacak bir gelişme yaşandı ve Yozgat Erdoğan Akdağ Anadolu Öğretmen Lisesi Fen Lisesi oluverdi.

Şimdi garibim Elmalı anlatsın anlatabilirse. Mevzuat yukarıdaki gibi, ama mevzuata uymamak artık: ‘Bürokrasinin engelleyici gücünü cesaretle aşmak’ olarak tevil edildiği için sorun yok.

 
Metin KOÇER
personelmeb.net

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.