Kontenjanlar Bugün Açıklanır!

Torba Kanun olarak da bilinen 'İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Tasarı' TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Aday öğretmenlerin de dört gözle beklediği ve ilk etapta 35 bin öğretmen atamasını da kapsayan kanunun yürürlüğe girmesi için Cumhurbaşkanının onayı ve Resmi Gazete’de yayımlanması gerekiyor.

Kontenjanlar Bugün Açıklanır!
10 Eylül 2014 Çarşamba 10:36

PERSONELMEBHABER.NET/ ÖZEL HABER

Torba Kanun olarak da bilinen 'İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Tasarı' TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Aday öğretmenlerin de dört gözle beklediği ve ilk etapta 35 bin öğretmen atamasını da kapsayan kanunun yürürlüğe girmesi için Cumhurbaşkanının onayı ve Resmi Gazete’de yayımlanması gerekiyor.

Sabırsızlıkla bekleyen öğretmen adayları için saatler bile önemli. Doğrusu gecenin 2’sinde, 3’ünde çok sayıda insanın bilgisayar başlarındaki umutlu bekleyişini gördüm ve içimden şunu geçirdim: ‘Bu kadar pırıl pırıl insanı uykudan bile eden sisteme yazıklar olsun. Yıllarca emek verip üniversite bitirmiş bir de KPSS kazanmış belki de kontenjanların açıklanmasından sonra küsuratla atanamayacak, bunlar bizim çocuklarımız.’ Fakat yapılacak bir şey yok, sistem böyle. Her neyse…

Peki, kanun Resmi Gazete’de ne zaman yayımlanır?

Ben açıkçası bugün bekliyorum. Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanması ardından saatler içerisinde MEB kontenjanları açıklayacak ve başvuru ekranını açarak 5 günlük sürenin bir an evvel işlemesi için gereğini yapacaktır.

Bu durumda ne olursa olsun öğretmenler 15 Eylül 2014 tarihinde ders başı yapamayacaklardır. MEB, bugün duyuruya çıksa bile en erken 15’inde atama yapabilecek ve öğretmenlerin de yaklaşık bir hafta içerisinde göreve başlayacağını öngörebiliriz.

Aday Öğretmenleri Neler Bekliyor?

Senaryo şu: Bavullarını toplayan gencecik meslektaşlarımız yollara düşerler, genellikle hiç bilmedikleri bir coğrafyaya doğru yola çıkarlar. Gittikleri yerde öğretmenevi varsa bir umutla danışmasına yaklaşarak ‘yer var mı?’ diye sorarlar. Yer yoksa geceyi –bulabilirlerse- otelde geçirirler. Ertesi sabah erkenden okullarına doğru yola çıkarlar. Okullarından banka hesabı açmaları istenir. Kısaca bilmedikleri bir yerde koşuşturmaya başlarlar. Ev kiralama, taşıma vs. vs. eğitime adapte olma süresi yaklaşık 10-15 günü bulabilir. Bir süre sonra hafta sonları ‘Temel Eğitim’ kurslarına tabi tutulurlar. Bitince de yine ‘Hazırlayıcı Eğitim’ kursları hafta sonları devam eder. Kısaca öğretmen adayı ilk yılı tedirgin, yoğun, yorgun ve borçlu olarak geçirir.

Öğretmen adaylarının yapması gerekenler:

Sevgili aday öğretmenler,

1-     Ne yaşarsanız yaşayın bunu sakın sınıftaki öğrencilerinize yansıtmayın, sınıfta daima pozitif olun.

2-     Gerek formasyon gerekse de mesleki bilgi açılarından sürekli tecrübeli meslektaşlarınızdan yararlanın. Sakın kendinizi ‘olmuş’ olarak değerlendirmeyin. Ne bilirseniz bilin öğretmenliğin tecrübeyle olgunlaşabileceğini asla aklınızdan çıkarmayın.

3-     Yaşayacağınız aksiliklerde okul yöneticilerinizden bilgi alın ve onlarla koordineli çalışın. Sakın çatışmaya, sürtüşmeye, tartışmaya girmeyin. Kendinize yapıldığını düşündüğünüz bir haksızlık varsa bunu uygun bir dille ve ast- üst ilişkisini gözeterek iletin.

4-     Şunu unutmayın ki öğretmen maaşıyla zengin olamazsınız. Sürekli maaş azlığıyla şikayet ederek gülerinizi zehretmeyin. Sürekli şikâyet halinde olmak sizi de öğrencilerinizi de olumsuz etkiler.

5-     Tayininizin çıktığı yerle ilgili sürekli olumlu düşünün. Unutmayın güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayattan lezzet alır. Her yerin iyi yönleri de kötü yönleri de olabilir, siz iyi yönlerini görün. ‘Ben buradan ekmek yiyorum.’ Düşüncesi hep aklınızda bulunsun.

6-     Kesinlikle alanınızda iyi olun. Bu kesin şart. İyi bir insan olmanızın, iyi kalpli olmanızın vs vs hiç önemi yoktur. Siz branşınızdan yararlanılmak üzere istihdam ediliyorsunuz. Ne yapın yapın branşınızda kendinizi geliştirin. Çoğunlukla üniversitede alınan eğitim okullarla örtüşmüyor. Öğrencilerinize azami verim vermek istiyorsanız ilk yılınızda adeta öğrenci gibi çalışmanız gereklidir. Unutmayın sınıf yönetimi alan hâkimiyetiyle mümkündür.

7-     Meslektaşlarınızla iyi geçinin. Öğretmenler odası sizin dinlenme mekânınızdır. Girdiğinizde gülen bir yüzle vereceğiniz veya alacağınız bir selam üzerinizdeki tüm negatif elektriği alacaktır.

Adil TÜRK
personelmebhaber.net


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.