Kpss Sonuçları 2014

kpss sonuçları 2014

Kpss Sonuçları 2014
06 Ekim 2014 Pazartesi 11:17

 Milyonlarca memur adayı bu hafta sonu kamuya yerleşebilmek için ter döktü.  KPSS Önlisans  sınavı  cumartesi yapılırken pazar günü de KPSS Ortaöğretim seviyesi  sınavı  gerçekleştirildi. Toplamda 2 milyon 655 bin 283 adayın gireceği  sınavı  sonuçları ne zaman açıklanacak. ÖSYM 2014 KPSS Önlisans-Lise  sınavı  hakkında merak ettikleriniz...

Bu hafta sonu gerçekleştirilen KPSS Önlisans-Lise  Sınavı  sonuçlarının bir hafta içinde yani 3 Ekim'de açıklanmasını bekliyoruz. Bu  yıl  Kurban  Bayramı  tatilinin araya girmesinden dolayi bayram tatili sonrası ilk işgünü açıklanması da muhtemel görünüyor.

KPSS’ye önlisans düzeyinde 827 bin 230, ortaöğretim düzeyinde 1 milyon 828 bin 53 olmak üzere 2 milyon 655 bin 283 aday girecek. Sınavlar 9 bin 157 bina ve 136 bin 726  salonda  gerçekleştirilecek. Sınavlarda 362 bin 366 sınav görevlisi, 35 bin 189 da güvenlik  görevlisi çalışacak. Güvenilik önlemlerinden taviz vermemek adına yine saate entegre kamerayla sınav salonlarında  kayıt  yapmaya devam ediliyor. Bu kapsamda KPSS önlisansta 17 bin 570, ortaöğretimde ise 37 bin 326 olmak üzere 54 bin 896 entegre kamera kullanılıyor.

Kamu Personel Seçme  Sınavı
Kısa adı KPSS olan Kamu Personeli Seçme  Sınavı , 18/3/2002 tarih ve 2002/3975 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’na istinaden ilk olarak 2002 yılında ÖSYM tarafından hazırlanıp, uygulanmaya konmuştur. Yönetmeliğin amacı Madde-1’de: “Bu Yönetmeliğin amacı, ilk defa kamu  hizmeti  ve görevlerine atanacakların seçimi ile kamu kurum ve kuruluşlarında  özel  yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen mesleklere atanacakların ön  elemesi  amacıyla yapılacak sınavların genel ilkeleri ile usul ve esaslarını tespit etmektir.” şeklinde ifade edilmiştir. Söz konusu sınav, daha önceki senelerde uygulamada olan Devlet Memurluğu  Sınavı  (DMS) ve Kurumlar İçin Merkezi Eleme Sınavı'nın (KMS) birleşimi niteliğindedir. Sınavın ana amaçları arasında; kamu kurum ve kuruluşlarına yapılacak olan personel istihdamının, şeffaf ve adaletli bir biçimde gerçekleşmesi ve sınav rekabeti içinde personel  kalitesini  en üst düzeye çıkartmak sayılabilir.

KPSS A GRUBU
KPSS-A, A Grubu kadro ayrımı "Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik"te yapılmıştır.
(A) grubu kadrolar;  özel  yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle ve belli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutularak mesleğe alınan personel için ihdas edilmiş kadrolar olarak tanımlanmıştır (Örneğin, Müfettiş ve Uzman Yardımcısı, Stajyer Kontrolör, Kaymakam Adayı). Dış İşleri Bakanlığı bünyesinde çalışacaklar için2014-KPSS Ortaöğretim/Önlisans (Ortaöğretim Düzeyi)

KPSS B GRUBU
KPSS-B, Türkiye'de devlet kadrolarına personel almak amacıyla yapılan Kamu Personeli Seçme  Sınavı  (KPSS) sonucuna göre yapılan bir atama ve kadro türüdür.

Kpss’de lise, önlisans ve lisans mezunları Kpss B sınavına katılırlar. Sınav 2 senede bir olur. Başvurular Nisan-Mayıs aylarında olur. Bu devlete düz memur alımı içindir.

Sınavda tarih, coğrafya, vatandaşlık ve Güncel Konulardan Genel kültür  sınavı  ve matematik, Türkçe ve geometri konularından genel Yetenek  Sınavı  olur.

Lisans mezunlarında öğretmen adayları ve alan mezunları (kamu yönetimi, işletme, maliye..) için her sene sınav yapılır. Öğretmen adayları genel kültür, genel yetenek ve  eğitim  bilimleri sınavına girerler. Alan mezunları genel kültür, genel yetenek ve alan sınavlarına girerler.

Bu sınavla yerleşmenin  avantajı , bir kamu kurum ya da kuruluşuna mülakatsız bir şekilde -üniversite sınavını kazanır gibi- memur olarak atanabilmenizdir.

Engelli Adaylara Sınavlarda  Fırsat  Eşitliği Sağlayıcı Uygulamalar
Ortopedik sorunu olan engelliler için: Sınav yapılacak yerlerde düz  giriş  sınav salonu tahsis edilir.
Görme engelli adaylar için: Şekil içerikli sorulardan (örn: matematik, geometri, coğrafya) muafiyet sağlanmıştır.
İhtiyaca göre: okuyucu ve işaretleyicili olarak; görevli personel gözetiminde engellinin sınava girmesi için  özel   sınıf  hazırlanır. (yardımcılı adaylara 30 dakika ek sınav süresi hakkı tanınmaktadır)

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.