Kpss Tercihlerinde Dikkat Edin!

Adaylar 2014/2 KPSS tercihlerini 17-26 Kasım 2014 tarihleri arasında ÖSYM'nin internet adresinden tercihlerini yaparken dikkatli olmaları konusunda uyarıldı. Kpss adayları nelere dikkat etmelidir.

Kpss Tercihlerinde Dikkat Edin!
24 Kasım 2014 Pazartesi 10:20

Özellikle tercihlerde bütün adayların bilmesi gereken en temel husus 666 sayılı KHK sonrasında aynı unvan için bazı kurumlar hariç ücret eşitliği sağlandığının bilinmesidir. O zaman tercihlerde neler ön plana çıkarılmalıdır diye bir soru gelebilir. Konuyu iki başlık altında inceleyeceğiz.

1- KİT'leri tercih eden KPSS adayları nelerle karşılaşacaklar?

KİT'leri tercih etmenin en büyük avantajı ücretlerdedir. Ayrıca, bunların soysal imkanları da diğer kurumlara göre daha iyidir.

TEİAŞ, KPSS tercih kılavuzunda yer alan pozisyonlar hakkında net ücretlerle ilgili bilgi verdi. Ancak, kamuoyuna yapılan maaş bilgilendirme notunun bazı eksik unsurlar içermesi nedeniyle bazı açıklamalar yapma gereği duyulmuştur. Bu yazımızda yeni sisteme göre KİT personelinin maaşının nasıl hesaplandığını izah ederek diğer kurumlarda aynı unvanlı personelin net maaşıyla karşılaştırma yapacak ve KPSS yerleştirmelerinde tercih yapacaklar için konuyu açıklamaya çalışacağız.

Kamu İktisadi Teşebbüsü statüsünde faaliyetlerini sürdüren kurumlara KPSS ile yerleştirmeleri yapılacak personelin özlük ve ücretlerle ilgili hakları 399 sayılı KHK ile (madde: 26, 27, 28) düzenlenmiştir. TEİAŞ özelinde KİT'lere atanacak personelin net ücretleri ile aynı unvanlı diğer memurların ücretlerine aşağıda yer verilmiştir. (01.01.2014-31.12.2014 tarihleri arasını kapsayan ücretlerdir.).

(01.01.2014 tarihi itibariyle) TEİAŞ tarafından verilen net ücretlerin nasıl hesaplandığını izah edeceğiz. Genel olarak, KİT personelinin temel ücretleri farklı belirlenebilmekle birlikte bir birine yakındır. Aşağıda temel ücretten net ücretin nasıl hesaplandığı örnek üzerinde açıklamaya çalışacağız.

Örnek: Mühendis unvanlı sözleşmeli personelin, Temel ücreti: 3.351,38 (Bekar) TL'dir. Bu personelin net ücreti şu şekilde hesaplanır: Öncelikle bu personelin emekli kesintileri ile gelir vergisi kesintilerinin hesaplanması gerekmektedir.

 Yeni Şafak

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.