KPSS’ye GİRMEDEN ATAMA YAPMIŞLAR!!

KPSS’ye girmeden öğretmen atamışlar..

KPSS’ye GİRMEDEN ATAMA YAPMIŞLAR!!
20 Ağustos 2015 Perşembe 13:21

      İdare Mahkemesi, bir öğretmenin KPSS’ye girmeden göreve başlatıldığını tespit etti. Bakan Nabi Avcı, açıktan sınavsız öğretmen ataması yapmış

    Türkiye’de yaklaşık 300 bin öğretmen adayı KPSS’yi kazanarak atanmanın hayalini kurarken bazı öğretmen adaylarının hiçbir sınava girmeden göreve başlatıldığı ortaya çıktı. Sınavsız olarak yapılan atamalar Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya tanınan açıktan atama yetkisi ile gerçekleşti. Bu çerçevede, Bakanlık kararı ile hiçbir KPSS sınavına girmemiş kişiler Türkiye genelinde değişik okullara atandı.

 

 2015/1 KPSS YERLEŞTİRME SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

ÖSYM, KPSS sonuçlarını yanlış hesapladı

Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) yaşanan skandallara bir yenisi daha eklendi. ÖSYM 7 bin adayın 2015 KPSS sonucunu yanlış hesapladı. Pek çok aday KPSS net sayılarının sisteme yanlış girildiğini ve beklediklerinden çok düşük puan aldıklarını ifade etti.

ÖSYM, KPSS sonuçlarını yanlış hesapladı
    KPSS sonuçlarına göre toplam 12 soru iptal edilmişti. Açılan davalar sebebiyle coğrafya öğretmenliği ve sosyal bilgiler öğretmenliği ile ilgili değerlendirme işleminin ise idari yargı kararı sonrasında yapılacağı duyurulmuştu. Bu skandal tartışılmaya devam ederken, bu sefer de yaklaşık 7 bin adayın doğru sayılarının sisteme yanlış girildiği ortaya çıktı. Zaman Gazetesi'nin haberine göre, Öğretmen adayları, KPSS'de net sayılarının sisteme yanlış olarak işlendiğini görünce şoka uğradı.

YETKİLİ BİRÇOK KURUM ARANDI FAKAT BİZİMLE İLGİLENEN KİMSE YOK

Sınav sonucu hatalı bir şekilde hesaplanan öğretmen adaylarından biri de Banu Kesgin. 13 sorusunun yanlış hesaplandığını belirten Kesgin, tepkisini şöyle dile getirdi: “KPSS sonuçlarını görünce büyük bir yıkım yaşadım. Ben sınıf öğretmenliği mezunuyum. Bütün sınıf öğretmeni mezunları aynı konudan dolayı mağdur durumda. Yetkili birçok kurum arandı fakat bizimle ilgilenen kimse yok. Sınavın tekrar doğru şekilde hesaplanmasını istiyoruz. ÖSYM'nin kaçıncı hatası bu.” Bilişim teknolojileri öğretmeni olan Fatih Sarı da genel kültür, genel yetenek veeğitim bilimleri testlerinin üçünden de doğru sayılarının yanlış girildiğini anlattı. Sarı, “Sorular açıklandığında netlerimi hesapladım. Doğru sayılarım yerine netlerim yazılmış. 4 yanlış 1 doğruyu değil de sanki 2 doğruyu götürmüş. Skandal bunun adı.” dedi. Skandalın mağdurlarından olan Mehmet Koç da şöyle konuştu: “Eğer puanlar yeniden hesaplanmazsa herhangi bir kuruma atanamayacağım. Puanım 78 gelmesi gerekirken 68 geldi. Bu sadece bende olsa ‘Ben yanılıyorum' diyeceğim fakat benim gibi binlerce kişi var. Bu hata insanların bir yılına mal oluyor. Bunu yapmaktan vazgeçsinler artık.” Yaklaşık 7 bin öğretmen adayı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'ne (ÖSYM) başvuru yapmaya hazırlanırken, eğitimciler de skandala şöyle tepki gösterdi:

EĞİTİMCİLER: ÖSYM'Yİ KAPATALIM GİTSİN

Sedat Değer (Anadolu Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı): ‘‘ÖSYM, KPSS'de onlarca hataya imza atarak adeta rekor kırdı. Kurum acilen güvenirliğini, bilimselliğini sorgulamalı. Daha soru bile hazırlayamayan ÖSYM, adaylardan bir de sorulara doğru cevap vermelerini bekliyor. Doğru düzgün soru hazırlamadan öğretmenlerden girdiği KPSS'de başarı göstermesini beklemek hiç de akılcı değil. Doğru düzgün sınav hazırlayamayıp, doğru düzgün değerlendirme yapamıyorsa ÖSYM'yi kapatalım gitsin. Bilen kişiler yapsın bari bu işi.''

Hanefi Bostan (Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı): ‘‘Bu tür yanlışlar doğru değil. ÖSYM'nin, kamuoyunu tedirgin ve sınava girenleri rahatsız etmeyecek bir altyapı oluşturması lazım. Çünkü toplumun güveni bu tür kurumlara karşı sarsılmaması gerekir. Bu tür hatalar ‘Hiç kimseye güvenilmez' algısını oluşturuyor maalesef. Böyle bir imaj oluşunca da toplumda ciddi bir çözülme ortaya çıkıyor. Bir an önce bu kurumların kamuoyu nezdinde güvenilirliklerinikazanması gerekiyor.”

SKANDAL NASIL ORTAYA ÇIKTI


Bakan’a tanınan yetki çerçevesinde bazı öğretmen adaylarının sınavsız olarak işe alındıklarına ilişkin skandal, Türk Eğitim Sen’e gelen bir duyum üzerine ortaya çıktı. Duyumu araştıran Türk Eğitim Sen, F.A. isimli bir öğretmen adayının Balıkesir’de bir meslek lisesine sınavsız olarak atandığını tespit etti. Bunun üzerine söz konusu öğretmenin atama kararı bulundu. Ve kararın iptali için Ankara 3. İdari Mahkemesi’nde dava açıldı. Mahkeme kararı geçtiğimiz günlerde verdi. Mahkeme; Bakanlık’tan ve Sendika’dan gelen belgeler üzerinde yaptığı incelemede, atamanın sınavsız yapıldığını tespit etti. Bunun üzerine atama kararına dayanak teşkil eden Bakanlık makamının 10 Ocak 2012 tarihli yazısı iptal edildi. Yine Bakanlığın, Balıkesir Valiliği’ne bildirdiği açıktan atama kararı da iptal oldu.

SINAVSIZ ATAMALAR ARAŞTIRILIYOR
Söz konusu atama işlemini iptal eden Ankara 3. İdare Mahkemesi’nin 06 Aralık 2013 tarihli, E:2012/1069, K:2013/1816 sayılı kararında; yürürlükteki mevzuata göre öğretmen olarak atanabilmek için KPSS’ye girmiş ve sınavdan atanabilmek için gerekli olan yeterli puanı almış olmanın şart olduğu belirtildi. Bu durumun mevzuatta açıkça ifade edildiği vurgulanan kararda, “Buna rağmen F.A. isimli şahsın KPSS sınavına girmeden Bakanlıkça re’sen öğretmen olarak atandığı, bu durumun hukuka aykırı olduğu” kaydedildi. Sendika ise mahkemenin bu kararının ardından Türkiye genelinde sınavsız olarak yapılan atamaların peşine düştü. Bu çerçevede Bakanlık kararı ile KPSS sınavına girmeden yapılan atamalar araştırılıyor.

 

HÜSEYİN ÖZAY/ANKARA TARAF


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.