“lise Öğrencisini Tutuklama Kararı Vicdanları Ve Hukuk Devletini Yaralamıştır“

Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, Konya'da Kubilay'ı anma töreninde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddiasıyla 16 yaşındaki lise öğrencisi M.E.A.’nin tutuklanmasına tepki gösterdi. Öğrencinin, Konya 1....

“lise Öğrencisini Tutuklama Kararı Vicdanları Ve Hukuk Devletini Yaralamıştır“
25 Aralık 2014 Perşembe 16:00

Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, Konya'da Kubilay'ı anma töreninde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddiasıyla 16 yaşındaki lise öğrencisi M.E.A.’nin tutuklanmasına tepki gösterdi. Öğrencinin, Konya 1. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından tutuklanmasının, ülkenin içinden geçtiği süreci ortaya koyduğunu vurgulayan Çıtırık, “Tutuklanan ülkenin geleceğidir, yarınlarıdır. Tutuklama, demokrasi ve hukuk devletine vurulan büyük bir darbedir.” dedi.

Korku imparatorluğu uygulamalarının devam ettiğini, Anayasa ve uluslararası sözleşmelerde güvence altına alınan temel hak ve özgürlüklerin kullanılmasının askıya alındığını dile getiren Çıtırık, “Doğal yargıç güvencesine aykırı olan sulh ceza hakimliklerinin siyasi iktidarın yargıyı kontrol altında tutma, kendisine yönelebilecek soruşturmaların önünü kesme ve muhaliflerini sindirme amacıyla kurulduğu bir kez daha kanıtlanmıştır.” ifadelerini kullandı.

CMK’nın 100. maddesine göre kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut kanıtlarla bir şüpheli veya sanığın tutuklanabileceğini hatırlatan Çıtırık, şöyle devam etti: “Şüpheli veya sanığın kaçması, davranışları, delilleri yok etme, değiştirme veya gizleme, tanıklar üzerinde baskı ve etkileme oluşturması halinde tutuklama nedeni varsayılabilir. Bu maddede sayılan katalog suçların kapsamında kalan suçların işlendiği hususunda ‘kuvvetli şüphe sebeplerinin varlığı halinde tutuklama olabilir. M.E.A.’nı işlediği var iddia edilen ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçu, CMK 100. maddede sayılan katalog suçlardan olmadığı gibi, şüpheli henüz 16 yaşında bir çocuktur. Lise öğrencisidir, kaçma ihtimali yoktur. Yine delillerin karartılması ihtimali de bulunmamaktadır. Ayrıca, işlendiği iddia edilen suçun kovuşturulmasının yapılması da adalet bakanının iznine tabidir.”

Türkiye’nin taraf olduğu Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin 37. maddesine göre ‘Hiçbir çocuğun yasa dışı ya da keyfi biçimde özgürlüğünden yoksun bırakılamayacağını’ kaydeden Çıtırık, “Anayasa, Evrensel Bildirge ve A.İ.H.S'de güvence altına alınan düşünce ve kanaat hürriyeti düzenlemeleri bir bütün olarak ele alındığında verilen tutuklama kararı vicdanları ve hukuk devletini yaralamıştır.” diye konuştu.

Hukuka aykırı olarak inşa edilen ve siyasi iktidarın yönlendirmelerine açık olan sulh ceza hakimliklerinin verdiği bu keyfi kararlarla toplumsal barışın yara aldığını anlatan Mengücek Gazi Çıtırık, vatandaşlar arasında ayrımcılık ve kamplaşmanın oluştuğunu kaydetti. Çıtırık, “Kimse iktidar gibi düşünmek zorunda değildir. Kendi gibi düşünmeyenleri, muhalif olanları, farklı olanları sindirememekte; terörist, ergenekoncu, hükümet karşıtı, paralelci gibi iddialarla yaftalamaktadır. M.E.A.’nin hukuki sürecinde yanında olacağız.” şeklinde konuştu.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.