LYS'ye 10 gün kala dershaneye fişleme baskını

LYS’ye 10 gün kala Elazığ’da dershanelere baskın düzenlendi. Ders için gelen öğrenciler kapıdan çevrildi. Mali inceleme adı altında yapılan baskında öğrenci ve velilerin kişisel bilgilerine el konuldu. Sınava kısa süre kala öğrencilerin moral ve motivasyonunu bozan baskın büyük tepki çekti.

LYS'ye 10 gün kala dershaneye fişleme baskını
04 Haziran 2015 Perşembe 08:23


13 Haziran’da yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS)  2 milyona yakın öğrenci üniversite şansı için ter dökecek.

Nesrullah SONAY- BUGÜN GAZETESİ

Aylardır büyük bir emekle bu sınava hazırlanan öğrencilerin kalan bu son 10 günde belki de en büyük ihtiyaçları moral ve motivasyon. Ancak yaklaşık iki yıldır süren cadı avı Elazığ’da öğrencilerin bu emeklerini yok etme noktasına kadar uzandı. Sınava iki haftadan az bir süre kala FEM Dershanesi’nin iki şubesine Kaçakçılık ve Organize Suçlar (KOM) Şubesi polisleri ve Mali Şube ekipleri tarafından baskın düzenlendi. Operasyon kararı Sulh Ceza Hakimliği tarafından alındı. Sabah ders için gelen öğrenciler dershane kapısında polis engeliyle karşılaştı. İki şubede eğitim gören 1700 öğrenci, ‘Bugün ders yok’ denilerek evlerine gönderildi.

DENEME KİTAPÇIKLARI DAHİ ALINDI

Kurum avukatı Ahmet Atilla Kavuran, "İsnat edilen suç kamu kurumu aleyhine dolandırıcılık ve vergi usul kanununa muhalefet olmasına rağmen öğrencilerin kimlik fotokopilerinden tutun da velilerin pos cihazı bilgilerine kadar ve hatta işin trajikomik tarafı deneme sınavı soru kitapçıklarına kadar el konuldu” dedi.

Avukat İrfan Sönmez, dershanelerde yapılan aramalarda hard disklerin imajları, öğrenci velileriyle yapılan sözleşmeler ve öğrenci listelerinin alındığını belirtti. Sönmez, “Özellikle öğrencilerin TC kimlik numaralarının alınmasına anlam veremiyoruz” dedi.

AÇIKÇA FiŞLEME YAPILIYOR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili Adayı Fevzi Septioğlu: Öğrencilerin kimlik bilgilerinin ve velilerin de pos bilgilerinin alınması açık bir fişlemedir. Bunun başka izahı yok. Artık burada adaletten bahsetmek mümkün değil. Adalet sadece AKP’nin isminde geçiyor. Adeta derebeylik yönetimi. Ve ne yazık ki yargı mensupları da AKP’nin inisiyatifinde hareket ediyor. Çünkü ciddi bir baskı söz konusu.

DÜŞMANCA BİR AKIL TUTULMASI

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Elazığ Milletvekili Erver Erdem: Bir akıl tutulması var. Hem idarede hem de yargıda bir çılgınlık aldı başını gidiyor. Hukukun, adaletin ve aklın dışında çılgınca birtakım operasyonlar yapıyorlar. Düşmanca ve kuralsız bir şekilde hukukun dışına çıkılıyor. Özellikle öğrencilerin ve velilerin bilgilerinin alınması açık açık bir fişlemedir, hukuk dışıdır. Bu bilgilere neden ihtiyaç duyuluyor. Bank Asya’ya el koyma gerekçeleri ne kadar hukukiyse öğrencilerin kimlik bilgilerinin alınması o kadar hukukidir.

SEÇiM AYARLI HUKUKSUZLUK

Aktif Eğitim-Sen Başkanı Osman Bahçe: Baskın tamamen hukuksuz ve hafta sonu yapılacak seçim öncesi kamuoyunun zihnini bulandırmaya yöneliktir. Saygın bir eğitim kurumuna, üstelik de öğrencilerimizin ders görmeye devam ettiği saatlerde yapılan bu baskını şiddetle kınıyoruz. Hukuki dayanaktan yoksun ithamlarla baskılar uyguluyor ve kamuoyunu bu kurumlar aleyhine etkilemeye çabalıyor.
Başarıları ile bilinen kurumlara LYS’den 10 gün  önce yapılan baskın ile kurumları linç adına öğrencilerin geleceğini karartmaya çalışıyorlar. Vergi kaçırdığı iddia edilen eğitim kurumuna polis baskını düzenlemek devamsızlık yapan bir öğrencinin evini polisle basmak kadar akla ziyan bir bahanedir. Görünen o ki vatan evladının aydın insan olarak yetişmesi, iş ve aş sahibi olması birilerini endişeye sevk ediyor.

6 AYDA İKİ KEZ İNCELENDİ

FEM Ders­ha­ne­le­ri­’nin avu­ka­tı İr­fan Sön­mez bas­kın ya­pı­lan ku­rum­la­rı 6 ay ön­ce Ma­li­ye Ba­kan­lı­ğı, 12 Ma­yı­s’­a ka­dar da Mil­li Eği­tim Ba­kan­lı­ğı­’nın tef­tiş et­ti­ği­ni be­lirt­ti. Sön­mez “Son 5 yıl mer­cek al­tı­na alın­dı. Hiç­bir usul­süz­lük bu­lu­na­ma­dı. Sa­de­ce 50 li­ra gi­bi cü­zi bir ce­za ke­si­le­bil­di. Bir bu­çuk yıldır psi­ko­lo­jik gi­ri­şim­le­re rağ­men ha­la ve­li­ler öğ­ren­ci­le­ri­ni ka­ydetmeye de­vam edi­yor. Ka­yıt­lar­da geç­miş yıl­la­ra gö­re dü­şüş yok. Ai­le­le­ri kor­ku­ta­rak ço­cuk­la­rı­nı bu tür mü­es­se­se­le­re ka­ydet­me­le­ri­ne ma­ni ol­mak is­ti­yor­lar” dedi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.