Meb Aklını Başına Almalı

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, öğretmenlere getirilen rotasyon uygulamasının beraberinde sorunlarda getireceğini vurgulayarak, "Buradan uyarıyoruz: Herkes aklını başına almalıdır, en başta da Milli Eğitim Bakanlığı. Unutulmamalıdır ki; bu öğretmenlerimiz kürek mahkûmu değildir" dedi.

Meb Aklını Başına Almalı
11 Temmuz 2014 Cuma 12:21

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, öğretmenlere getirilen rotasyon uygulamasının beraberinde sorunlarda getireceğini vurgulayarak, "Buradan uyarıyoruz: Herkes aklını başına almalıdır, en başta da Milli Eğitim Bakanlığı (MEB). Unutulmamalıdır ki; bu öğretmenlerimiz kürek mahkûmu değildir" dedi. 

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Koncuk yaptığı açıklamada, bugünlerde öğretmen rotasyonun gündemde olduğunu ifade ederek, bu konunun zaman zaman temcit pilavı gibi ısıtılıp öğretmenlerin sofrasına konulduğunu vurguladı. Rotasyonun, her öğretmenin kendi bulunduğu yere göre değerlendirdiği bir konu olduğunun altını çizen Koncuk açıklamasında, "İl içi rotasyon dış mahallelerde görev yapan birçok öğretmen için merkeze gelmenin yolu olarak görülmekte ve desteklenmektedir. İl dışı rotasyon da, aynı şekilde, gelişmemiş illerden, gelişmiş illere gelebilmenin yolu olarak görülmektedir. İlke bazında değerlendirdiğimizde ise, rotasyonu bugün destekleyen birçok kişinin, yarın, pozisyonu değiştiğinde karşı olacağı açıktır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, nerede olursa olsun 3-4-5 yılda bir tüm öğretmenlerin yer değiştireceği gerçeğidir. Yani 3-5 yılda bir tüm öğretmenlere göçebe bir hayat kurulmak istenmektedir" ifadelerine yer verdi. 

-"ROTASYONUN ÖĞRETMEN VERİMLİLİĞİNİ ARTIRACAĞINA İNANMIYORUZ"-

Öğrenciler için de öğretmenlerinin sık sık değişecek olmasının eğitimde geri gidişlere yol açacağını kaydeden Koncuk şöyle devam etti:

"Öğretmen-öğrenci arasındaki bağ son derece önemlidir. Öğretmenin öğrencilerini tanıması, öğrencilerin de öğretmenlerini benimsemesi eğitimde başarı sağlanması açısından hayati öneme sahiptir. Ayrıca öğretmenlerin sürekli yer değiştirmesi kurum kültürü oluşmasını engeller, aidiyet duygusunu ortadan kaldırır, mutsuz, huzursuz öğretmenler ordusu yaratır. Öğretmenlerimiz birkaç yıl sonra yerlerinin değiştirileceğini bildiğinden ne okuluna adapte olabilir ne de öğrencilerine verimli olabilir. Öğretmenler kendisini görev yaptığı okula ait hissedemez. Dolayısıyla rotasyonu tüm bu etmenlerle değerlendirmek gerekir. Rotasyonun öğretmen verimliliğini artıracağına inanmıyoruz."

-"ÖĞRETMENLERİMİZ KÜREK MAHKUMU DEĞİL"-

Koncuk yaptığı açıklamada, rotasyon haberleri ile birlikte öğretmenlerin ciddi bir kaygı yaşadığına da dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

"Her fırsatta rotasyona karşı olduğunu dile getiren sendikamız, bu konunun tamamen rafa kalkmasını istemektedir. Eğitimin nitelik sorunu öğretmene rotasyonla çözülemez. Öğretmenlere rotasyon getirilmesi yeni sorunları beraberinde getirecektir. Buradan uyarıyoruz: Herkes aklını başına almalıdır, en başta da Milli Eğitim Bakanlığı. Nelere yol açacağını iyi hesap etmeden atılacak her adım hüsrana yol açacaktır. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve MEB'i yönetenler, yüzbinlerce öğretmeni adeta göç sistemine tabi tutarak ne büyük bir kaos oluşturacaklarının farkına varmalıdır. Öte yandan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde, zorunlu hizmet bölgelerinde çakılı kalan, 8-10 yıl görev yapmasına rağmen tayin talepleri gerçekleşmeyen öğretmenlerimiz bulunmaktadır. Zorunlu hizmetini tamamlayan öğretmenlerin herhangi bir şarta bağlı kalmaksızın tayin talepleri gerçekleştirilmelidir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.