Meb Alan Değişikliği Çalışmalarını Yapıyor

Anadolu Eğitim Sendikası adına bugün Milli Eğitim Bakanlığı Atama Daire Başkanı Bekir Erdoğan beyi aradım.Alan değişikliği çalışmalarını ve Engelli Öğretmen atamalarını sordum…Alan değişikliği çalışmalarının yapılacağını ve engelli öğretmen alımları konusuyla beraber ilerleyen günlerde açıklama yapacaklarını söyledi.

Meb Alan Değişikliği Çalışmalarını Yapıyor
15 Ekim 2014 Çarşamba 22:38

Anadolu Eğitim Sendikası adına bugün Milli Eğitim Bakanlığı Atama Daire Başkanı Bekir Erdoğan beyi aradım.Alan değişikliği çalışmalarındaki son durum hakkında bilgi aldım.

Bilindiği üzere alan değişikliği konusunda bakanlık tarafından net bilgilere dayalı herhangi bir  açıklama yapılmamasından dolayı üyelerimizin ve öğretmenlerin akılları bir hayli karışmış durumdaydı.Engelli öğretmen atamalarının yapılması için de bakanlığa başvuruda bulunmuştuk.Hem alan değişikliğinin yapılıp yapılmayacağını hem de engelli öğretmen alımlarının akıbetini öğrenmek için bakanlık yetkilisi  ile görüştüm.

Sesli iletişim kanalı ile yaptığım görüşmede kamoyuna bakanlık nezdinde herhangi bir açıklama yapılmadığı için başta Anadolu Eğitim Sendikası üyeleri olmak üzere öğretmenlerin  kafalarının karışık olduğunu söyleyerek söze başladım.Bekir ERDOĞAN bey alan değişikliği der demez  alan değişikliği ile beraber oluşabilecek mağduriyetler üzerine hassasiyetini dile getirdi.Yan alan değişikliğinin olmayacağını söyleyerek yeni atanacak öğretmenlerin alanlarına alan değişikliğinin yapılmasının  yeni sorun ve mağduriyetlere neden olacağını ifade etti ve  ilk atamayı bekleyen öğretmenlere haksızlık olduğunu , bu yönde tepkilerin de geldiğini sözlerine ekledi.Yan alan konusunda hemfikir olduğumuzu beyan ettim çünkü önceki alan değişikliğinde bu konuda sorunlar yaşanmıştı.

Yargı kararları ve talim terbiye kurulu kararı gereğince öğretmenlerin yazın seminer ve kurslara katılarak alması gereken kurs saatlerini tamamladığını hatırlatıp bu şekilde alan değişikliği yapılıp yapılmayacağını sorduğumda  ise Bekir ERDOĞAN bey “ Bu şekilde alan değişikliği çalışmalarının yapıldığını “ söyledi .Bunun üzerine alan değişikliğinde 2. Üniversiteyi bitirenlerin ve asıl mezuniyet alanından farklı branşlarda öğretmenlik yapanların asıl alanlarına dönüp dönemeyeceğinin bir diğer merak konusu olduğunu ifade ettim.

Bekir ERDOĞAN bey bu konu üzerinde artılarını ve eksilerini düşündüklerini ve ona göre karar vereceklerini söyledi.Son olarak engelli  öğretmen alımlarının basında da çıktığı gibi yapılmasının planlanıp planlanmadığını ve ne zaman yapılacağını da sordum.Bu sorumun üzerine de alan değişikliği konusuyla beraber engelli öğretmen alımları konusunda  bakanlığın bir açıklama ve duyuru yapacağını söyledi.

Bu görüşmenin akabinde ise Eğitim Bir Sen’in alan değişikliğinin yapılması yönünde bakanlığa yazılı olarak talep etmeleri zamanlama olarak dikkatimi çekti.

 
Sedat DEGER
Anadolu Eğitim Sendikası Genel Merkez Hukuk Danışmanı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.